
Opony letnie
Zakup, wymiana i przechowywanie ogumienia na lato
Wyszukiwarka opon
Jak i gdzie sprawdzić rozmiar opon?

Opony letnie – czym się charakteryzują?
Opony letnie, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są do jazdy w okresie wiosenno–letnim. Technologia ich wykonania uwzględnia między innymi:
- częste przyspieszanie i nagłe hamowanie,
- wyższą prędkość na zakrętach,
- przejeżdżanie długich, wielogodzinnych tras.
Opony letnie wyróżniają się specyfiką mieszanki, z jakiej są wykonane. Jest ona twardsza od tej stosowanej w oponach zimowych. Dzięki temu lepiej znoszą wysokie temperatury panujące latem. Ciepło oraz kontakt z drogą powoduje, że opony stają się bardziej miękkie. W takich warunkach ogumienie letnie doskonale dopasowuje się do nawierzchni. Jest to istotne podczas zmiennych warunków na drodze. Konstrukcja zmniejszająca opory toczenia przekłada się na oszczędność paliwa. Opony na lato mają też mniej rowków, ale za to posiadają specjalne żebra bieżnika. To zmniejsza ryzyko poślizgu i sprawia, że ogumienie letnie nadaje się do jazdy po deszczu. Z drugiej strony korzystanie z opon letnich w zimie powoduje ich szybsze zużywanie się, a przede wszystkim jest bardzo niebezpieczne.
Które opony letnie są najcichsze?
Ciche opony letnie pozwalają cieszyć się jazdą bez pisków i nie wydają nieprzyjemnych odgłosów podczas gwałtownego hamowania czy w trakcie pokonywania ostrzejszych zakrętów. Najcichsze są opony deszczowe i ekologiczne. Pierwsze z nich posiadają „neutralny” bieżnik. Te drugie cechują się najmniejszym oporem toczenia i minimalną wartością tarcia.
Kiedy zmienić opony na letnie?
Obecnie nie ma przepisów określających, kiedy należy wymienić opony na letnie. Producenci ogumienia również nie precyzują „żelaznych” wytycznych w tej kwestii. Specjaliści zalecają zmienić opony zimowe na letnie, kiedy przez kilka dni z rzędu temperatura przekracza 7° C, a na drogach nie ma już zlodowaceń ani pośniegowego błota. Z reguły optymalny czas na wymianę opon na letnie to pierwsza połowa kwietnia.
Kiedy wymienić opony letnie na nowe?
Opony na lato to element pojazdu, który ulega naturalnemu zużyciu. Sygnałem do pilnej wymiany ogumienia na nowe jest przede wszystkim coraz niższy poziom bieżnika.
Według przepisów minimalna dopuszczalna głębokość bieżnika wynosi 1,6 mm. Do wymiany kwalifikują się również opony uszkodzone mechanicznie, a więc po wypadkach, kolizjach czy najechaniu na wystające elementy albo dziurę na drodze. Opony na lato nie powinny być użytkowane dłużej niż przez 10 lat. Z upływem czasu guma traci swoje właściwości, co przekłada się na parametry użytkowe opony.
Jak wybrać odpowiednie opony letnie?
Przy wyborze opon letnich weź pod uwagę 3 kryteria:
- Średnica opony
Na rynku dostępne są opony o średnicach od 13 do 20 cali. Najpopularniejsze to opony letnie 16 cali i opony letnie 15 cali.
- Cena opony
Ze względu na cenę, opony letnie dzielimy na 3 grupy:
- Budżetowe (ekonomiczne)
Opony tego typu są nawet o kilkadziesiąt procent tańsze od ogumienia klasy średniej. Sprawdzają się głównie podczas jazdy na krótkich dystansach, w warunkach miejskich.
- Średniej jakości
Stanowią połączenie ekonomii z jakością. Mają lepsze parametry od opon budżetowych, a jednocześnie są tańsze od ogumienia klasy premium.
- Premium
Najdroższy i najlepszy wybór ze względu na zaawansowane technologie wykorzystane do produkcji tego typu ogumienia. Opony letnie klasy premium są dedykowane do nowoczesnych pojazdów i dla najbardziej wymagających kierowców.
- Rodzaj bieżnika
W zależności od rodzaju bieżnika wyróżniamy:
- Opony symetryczne
Opony symetryczne można spotkać głównie w autach o małej mocy. Mają nieskomplikowaną strukturę bieżnika. Sprawdzają się podczas spokojnej jazdy w warunkach miejskich.
- Opony kierunkowe
Opony kierunkowe mają bieżnik w kształcie litery V. To zapewnia dobrą przyczepność w korzystnych warunkach jazdy. Sprawnie też odprowadza wodę w trakcie jazdy po mokrej nawierzchni.
- Opony asymetryczne
Opony asymetryczne wykazują duże różnice między częścią zewnętrzną i wewnętrzną. Ten nietypowy układ sprawia, że obie strony mają inne właściwości jezdne. To gwarantuje zarówno dobrą przyczepność, jak i optymalne odprowadzanie wody spod kół. Opony z bieżnikiem asymetrycznym są bardzo uniwersalne. Sprawdzają się w samochodach o większej mocy.
Jakie opony letnie znajdziesz w ofercie Euromaster?
Współpracujemy z najważniejszymi producentami opon na polskim rynku. Znajdziesz u nas między innymi opony marki Michelin, Tigar czy Bridgestone. Oferowane ogumienie na lato odznacza się wysoką jakością wykonania i długą żywotnością. Oczywiście zależy to w dużej mierze od prawidłowego montażu oraz odpowiedniego użytkowania. Dlatego najlepiej powierzyć ich założenie wykwalifikowanym specjalistom.
Jak dbać o opony letnie?
Bardzo ważne jest właściwe przechowywanie opon letnich. Muszą być one magazynowane w odpowiednim miejscu (garaż lub specjalna przechowalnia). W Euromaster stworzyliśmy profesjonalną przechowalnię opon letnich. Potocznie nazywana jest hotelem opon. Na czas zimy opony warto zapakować w worki, które ograniczają dopływ powietrza. Jeszcze przed odłożeniem ich na długie miesiące, konieczna jest konserwacja, a więc oczyszczenie i zabezpieczenie odpowiednimi preparatami.
Przed ponownym założeniem opon letnich trzeba sprawdzić, czy na ich powierzchni nie pojawiły się uszkodzenia, odkształcenia, nierówności czy pęknięcia. Nie wolno zapominać, aby właściwie dbać o cały układ jezdny. Same opony to nie wszystko. Trzeba kontrolować stan zawieszenia, geometrię i zbieżność kół. Prawidłowa geometria jest niezbędna do utrzymania toru jazdy i panowania nad pojazdem. Natomiast zbieżność to prawidłowe ustawienie przednich i tylnych opon względem siebie. Niewłaściwe parametry w tym zakresie powodują dyskomfort w czasie jazdy z powodu nadmiernego hałasu. Dodatkowo brak zbieżności powoduje nierównomierne ścieranie bieżnika opony.
Jakie ciśnienie powinny mieć letnie opony?
Dla komfortu i bezpieczeństwa jazdy opony muszą mieć prawidłowe ciśnienie. W przypadku nowych aut nie ma z tym problemu. O 2015 roku producenci mają obowiązek montowania czujników ciśnienia w każdym nowym modelu. To one alarmują kierowcę o nieprawidłowym ciśnieniu. Jednak nie można opierać się wyłącznie na wskazaniach elektroniki. Ciśnienie opon warto sprawdzić w serwisie. Zwłaszcza przed długą podróżą.
Przy zbyt niskim ciśnieniu auto traci dynamikę, a opony stają się podatne na zużywanie. Zbyt wysoka wartość ciśnienia zwiększa ryzyko uszkodzenia opony na nierównej drodze. Optymalne ciśnienie w oponach letnich to 2,2 bara. Nie jest to jednak stała wartość dla każdego pojazdu. Dlatego warto sprawdzić je dla wybranego modelu. Gdzie znaleźć taką informację? Typowe miejsca, w których jest zamieszczona to:
- klapka wlewu paliwa,
- tabliczka znamionowa auta,
- przy kole zapasowym w bagażniku,
- słupek przy drzwiach kierowcy.
Bardzo ważny jest także wskaźnik maksymalnego ciśnienia, którego nie wolno przekroczyć. Zbyt mocne napompowanie grozi uszkodzeniem opon.
Jak odczytywać oznaczenia opon letnich?
Na oponie znajdują się specjalne oznaczenia. Najważniejsze z nich to:
- Rozmiar opony
Bardzo popularnym rozmiarem opon letnich jest 205/55R16. Wartość 205 to szerokość opony w milimetrach. Liczba 55 to profil opony, czyli procentowy stosunek jej wysokości do szerokości. W tym przypadku 55% z 205 to 112,75 mm. Ostatni symbol to średnica felgi wyrażona w calach. Pamiętaj, że złe dopasowanie opony do felgi znacznie obniża komfort jazdy.
- Oznaczenie dotyczące pór roku
Na oponach letnich jest umieszczone słońce i chmurka.
- Indeks prędkości
Oznacza maksymalną prędkość, z jaką można poruszać się na danej oponie. Indeks prędkości powinien być dobrany pod kątem maksymalnych osiągów danego pojazdu. Na oponach można znaleźć następujące oznaczenia tego parametru:
M - do 130 km/h
N - do 140 km/h
P - do 150 km/h
Q - do 160 km/h
R - do 170 km/h
S - do 180 km/h
T - do 190 km/h
H - do 210 km/h
V - do 240 km/h
W - do 270 km/h
Y - do 300 km/h
- Indeks nośności
Określa maksymalne dopuszczalne obciążenie danej opony przy szybkości oznaczonej indeksem prędkości. Oznaczenia tego parametru na oponach wyglądają następująco:
85 - 515 kg / na oponę
86 - 530 kg / na oponę
87 - 545 kg / na oponę
88 - 560 kg / na oponę
89 - 580 kg / na oponę
90 - 600 kg / na oponę
91 - 615 kg / na oponę
92 - 630 kg / na oponę
93 - 650 kg / na oponę
94 - 670 kg / na oponę
95 - 690 kg / na oponę
96 - 710 kg / na oponę
97 - 730 kg / na oponę
98 - 750 kg / na oponę
99 - 775 kg / na oponę
100 - 800 kg / na oponę
101 - 825 kg / na oponę
102 - 850 kg / na oponę
Na oponach letnich znajdują się także informacje dotyczące daty produkcji oraz wskazówki montażowe.
Ile kosztują opony letnie w Euromaster?
Ceny opon letnich zależą od producenta oraz klasy ogumienia. Kosztorys możesz sprawdzić na naszej stronie internetowej jeszcze przed umówieniem wizyty w serwisie.
Ceny usług oponiarskich różnią się w zależności od lokalizacji danego punktu.
Potrzebujesz nowych letnich opon? Chcesz umówić się na wymianę lub skorzystać z hotelu opon?
Zamów już teraz nowy komplet ogumienia i umów się na wizytę w dogodnym dla Ciebie terminie oraz miejscu. Ty wybierasz warsztat, który najbardziej Ci odpowiada. Sprawdź nasze opony letnie i ciesz się bezpieczną oraz komfortową jazdą przez całe lato.