
Opony zimowe
Zakup, wymiana i przechowywanie ogumienia zimowego
Wyszukiwarka opon
Jak i gdzie sprawdzić rozmiar opon?

W Polsce nie ma obowiązku jazdy na oponach zimowych. Jednocześnie coraz więcej kierowców rozumie konieczność stosowania ogumienia sezonowego. Wpływają one nie tylko na komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo jazdy. Dlatego przy wyborze i montażu warto skorzystać z pomocy specjalistów.
Jakie są optymalne parametry pracy dla opon zimowych?
Opony zimowe najlepiej zakładać w momencie, gdy średniodobowe wartości temperatury spadną do poziomu ok. 7 stopni. To tak naprawdę tylko umowna granica. Jednocześnie badania dowodzą, że użytkowanie opon zimowych w temperaturze powyżej 10 stopni powoduje szybsze zużycie bieżnika. Wynika to wprost z budowy tego typu ogumienia.
W procesie produkcji wykorzystywana jest miękka mieszanka gumy, kauczuku oraz sadzy. Struktura bieżnika opon zimowych składa się z lameli oraz bloków i jest grubsza niż w ogumieniu na lato. Te rozwiązania sprawiają, że mieszanka gumy zachowuje optymalną elastyczność i nie twardnieje w ujemnych temperaturach. Jednocześnie ten typ mieszanki mocno nagrzewa się w wysokich temperaturach. To powoduje szybsze ścieranie się bieżnika i pogorszenie parametrów opony. Niezależne testy potwierdzają, że opony na zimę użytkowane w warunkach letnich mogą zużyć się nawet po przejechaniu zaledwie 15 tysięcy kilometrów.
Jakie są inne konsekwencje stosowania opon zimowych latem?
- Mniejsza sterowność pojazdu na zakrętach.
- Pogorszenie komfortu prowadzenia samochodu.
- Wydłużenie drogi hamowania nawet o 16 metrów (przy hamowaniu od prędkości 100 km/h do całkowitego zatrzymania pojazdu).
Dużym błędem popełnianym przez część kierowców jest eksploatacja zużytych opon zimowych w okresie letnim. Decydujący jest w tym przypadku aspekt ekonomiczny. Opony zimowe z bieżnikiem 3-4 mm nie nadają się do użytkowania w trudnych warunkach. Część kierowców chce wykorzystać je do końca w okresie letnim. To bardzo niebezpieczna praktyka ze względu na duże ryzyko utraty sterowności i wydłużoną drogę hamowania.
Jak wybrać odpowiednie opony zimowe?
Na oponach zimowych umieszczone są specjalne oznaczenia. Najważniejsze z nich to:
- Rozmiar opony
Popularne rozmiary opon zimowych to 205/55R16 oraz 205/60R16. Wartość 205 wyraża szerokość opony podaną w milimetrach. Liczba 60 oznacza profil opony. Wskazuje procentowy stosunek wysokości do szerokości, a więc 60% z 205 daje 123 mm. Ostatnia liczba oznacza średnicę felgi podaną w calach. Warto pamiętać, że źle dobrane opony zimowe do felgi powodują wyraźne pogorszenie komfortu jazdy.
- Oznaczenie dotyczące pór roku
Na oponach zimowych jest umieszczony płatek śniegu i górskie szczyty.
- Indeks prędkości
To maksymalna prędkość, z jaką można poruszać się na danej oponie. Indeks prędkości dobiera się pod kątem maksymalnych osiągów pojazdu. Na ogumieniu zimowym znajdują się następujące oznaczenia tego parametru:
M - do 130 km/h
N - do 140 km/h
P - do 150 km/h
Q - do 160 km/h
R - do 170 km/h
S - do 180 km/h
T - do 190 km/h
H - do 210 km/h
V - do 240 km/h
W - do 270 km/h
Y - do 300 km/h
- Indeks nośności
To maksymalne dopuszczalne obciążenie opony przy prędkości jazdy oznaczonej indeksem prędkości. Wartości tego parametru na ogumieniu prezentują się następująco:
85 - 515 kg / na oponę
86 - 530 kg / na oponę
87 - 545 kg / na oponę
88 - 560 kg / na oponę
89 - 580 kg / na oponę
90 - 600 kg / na oponę
91 - 615 kg / na oponę
92 - 630 kg / na oponę
93 - 650 kg / na oponę
94 - 670 kg / na oponę
95 - 690 kg / na oponę
96 - 710 kg / na oponę
97 - 730 kg / na oponę
98 - 750 kg / na oponę
99 - 775 kg / na oponę
100 - 800 kg / na oponę
101 - 825 kg / na oponę
102 - 850 kg / na oponę
Na oponach zimowych znajdują się także informacje dotyczące daty produkcji oraz instrukcje montażowe.
Jaki rodzaj bieżnika jest najlepszy w oponach zimowych?
W oponach zimowych najczęściej stosuje się bieżnik kierunkowy. Można go rozpoznać po rowkach, które układają się w kształt litery V lub U. Przechodzą one od barków do czołowej części opony. Bieżnik kierunkowy ma wysokie właściwości trakcyjne i doskonale radzi sobie z zalegającym błotem pośniegowym. Za optymalną trakcję na śniegu odpowiadają dodatkowe lamele i rowki, które wbijają się w śnieży puch.
Opony zimowe z bieżnikiem kierunkowym będą dobrym wyborem zarówno dla osób poruszających się głównie po mieście, jak i dla kierowców pokonujących dłuższe dystanse oraz preferujących bardziej dynamiczny styl jazdy.
Jaka jest żywotność opon zimowych?
Na tempo zużycia opon zimowych wpływa przede wszystkim klasa ogumienia oraz sposób użytkowania. Przy dużych rocznych przebiegach najlepszym wyborem będą opony klasy premium lub średniej. Zapewniają one wyższy poziom bezpieczeństwa, lepsze właściwości trakcyjne oraz dłuższą żywotność niż ogumienie budżetowe. W przypadku opon zimowych szczególnie duże znaczenie ma minimalna wysokość bieżnika, przy jakiej należy wymienić ogumienie na nowe. Specjaliści przestrzegają przed czekaniem na osiągnięcie jego minimalnej dopuszczalnej wysokości (1,6 mm). Jazda na takim ogumieniu daje tylko 40% pierwotnej przyczepności. W przypadku opon zimowych minimalna bezpieczna wysokość bieżnika wynosi 4 mm.
Przy ocenie żywotności opon zimowych warto uwzględnić także inne czynniki:
- równomierność zużycia bieżnika,
- stan warstwy butylowej,
- uszkodzenia na powierzchni gumy.
Jakie ciśnienie powinny mieć opony zimowe?
Prawidłowe ciśnienie opon zapewnia komfort i bezpieczeństwo w czasie jazdy. Dlatego od 2015 roku producenci obowiązkowo montują w każdym nowym modelu czujniki ciśnienia. System alarmuje kierowcę w momencie, kiedy ciśnienie w oponach spadnie poniżej określonego poziomu. Jednocześnie warto pamiętać, że TPMS został zaprojektowany z myślą o sytuacjach nagłej utraty ciśnienia z powodu uszkodzenia opony. Dlatego przed każdym dłuższym wyjazdem warto skontrolować ciśnienie.
Jakie są skutki jazdy na niedopompowanych oponach? Samochód traci dynamikę, a ogumienie staje się bardziej podatne na zużycie. Zbyt wysokie ciśnienie zwiększa ryzyko uszkodzenia opony na nierównościach drogi. Optymalne ciśnienie nie jest stałą wartością dla każdego samochodu. Dlatego warto sprawdzić je pod kątem konkretnego modelu. Informacja o optymalnym ciśnieniu umieszczona jest na:
- klapce wlewu paliwa,
- tabliczce znamionowej auta,
- w bagażniku przy kole zapasowym,
- na słupku przy drzwiach kierowcy.
Duży wpływ na ciśnienie w oponach zimowych ma temperatura otoczenia. Jeśli opony zostały napompowane w garażu, gdzie temperatura wynosi 18 stopni, to przy ujemnej wartości na zewnątrz znajdujące się w nich powietrze zmniejszy swoją objętość. Dlatego przy różnicy temperatur (między garażem a otoczeniem) sięgającej 20 stopni zaleca się dodać 0,2 bara do ciśnienia wskazanego przez producenta. To daje pewność, że po wyjeździe z garażu ciśnienie w oponach zimowych będzie prawidłowe.
Jak dbać o opony zimowe?
Duże znaczenie ma właściwe przechowywanie opon zimowych. Powinny być one magazynowane w odpowiednim miejscu jak garaż czy specjalna przechowalnia. W Euromaster prowadzimy profesjonalny hotel dla opon. Przed odłożeniem do magazynu ogumienie jest czyszczone i konserwowane odpowiednimi preparatami. Następnie opony są pakowane w specjalne worki, które ograniczają dopływ powietrza.
Przed ponownym założeniem konieczna jest dokładna weryfikacja stanu opon zimowych. Należy sprawdzić, czy na powierzchni gumy nie pojawiły się uszkodzenia, odkształcenia, nierówności lub pęknięcia. Aby zapewnić optymalną skuteczność ogumienia na zimę, trzeba także skontrolować stan zawieszenia, geometrię i zbieżność kół.
Jakie opony zimowe znajdziesz w ofercie Euromaster?
Na co dzień współpracujemy z największymi producentami ogumienia na rynku. W ofercie mamy m.in. opony marki Michelin, Tigar czy Bridgestone. Ogumienie zimowe dostępne w asortymencie wyróżnia się wysoką jakością wykonania oraz długą żywotnością. Duże znaczenie ma także prawidłowy dobór opon, fachowy montaż i właściwe użytkowanie. Dlatego ich założenie warto powierzyć wykwalifikowanym specjalistom z doświadczeniem.
Ile kosztują opony zimowe w Euromaster?
Ceny opon zimowych są uzależnione od producenta oraz klasy ogumienia. Na naszej stronie internetowej możesz sprawdzić kosztorys jeszcze przed umówieniem wizyty w serwisie. Ceny usług oponiarskich są uzależnione od lokalizacji wybranego serwisu.
Potrzebujesz nowych opon na zimę? Chcesz umówić się na wymianę lub oddać opony do przechowalni? Zamów już teraz nowy komplet i zarezerwuj termin wizyty w serwisie. To Ty wybierasz warsztat, który najbardziej Ci odpowiada. Sprawdź nasze opony na zimę. Zapewnij sobie bezpieczeństwo i komfort jazdy w trudnych warunkach pogodowych.