
Wyważanie kół
Profesjonalny serwis kół w samochodach osobowych
Niewłaściwe wyważenie kół powoduje dyskomfort podczas jazdy, który jest spowodowany przez wibracje kierownicy pojawiające się w pewnych zakresach prędkości. Aby uniknąć takiego zjawiska, należy po zamontowaniu opony na feldze dokonać oceny jednorodności rozłożenia sił i mas podczas obrotu koła. Do tego celu niezbędna jest wyważarka. W serwisach Euromaster zalecamy wszystkim Klientom wyważanie kół co najmniej raz w roku lub co 15 tysięcy kilometrów. Jednocześnie taką procedurę wykonujemy przy każdej sezonowej wymianie ogumienia. To standard we wszystkich punkach działających w ramach naszej sieci. Wyważanie jest wskazane nawet w przypadku nowego ogumienia. Nowe opony mogą mieć nierównomiernie rozmieszczoną mieszankę gumy. Wyważanie eliminuje ten problem i zapewnia równomierne zużycie ogumienia.
Co jest powodem nieprawidłowego wyważenia kół?
Nieprawidłowe rozłożenie ciężarów w kole może być spowodowane przez:
- niedoskonałości powstałe na etapie produkcji opon i felg,
- nieprawidłowe ułożenie opony i felgi względem siebie,
- niedokładne osadzenie i umocowanie koła na piaście,
- niewyrównoważenie bębnów lub tarcz hamulcowych,
- nierównomierne zużycie bieżnika w oponach,
- nadmierne zużycie amortyzatora,
- uszkodzenie felgi.
W każdym z tych przypadków konieczne jest wyważenie kół w pojeździe.
Jakie są skutki jazdy na niewyważonych kołach?
Złe wyważenie kół może powodować określone konsekwencje, które mają wpływ na komfort jazdy i szybszą eksploatację niektórych podzespołów. Najczęstsze skutki jazdy na niewyważonych kołach to:
- szybsze zużycie się amortyzatorów, łożysk, drążków kierowniczych i opon,
- gorsza sterowność pojazdu,
- wydłużona droga hamowania,
- słabsza przyczepność opon do jezdni,
- obniżony komfort jazdy.
Podczas jazdy na niewyważonych kołach dostrzegalne są charakterystyczne wibracje, które najczęściej przenoszą się na koło kierownicy. Dla każdego kierowcy to powinien być sygnał alarmowy do wizyty w warsztacie.
Po czym poznać niewyważone koła?
Problem niewyważonych kół jest dosyć łatwy do zauważenia. Najczęściej występujące symptomy to:
- drgania całego nadwozia,
- wrażenie zarzucania tyłu pojazdu przy ostrych zakrętach,
- drgania kierownicy, które często znikają po przekroczeniu określonej prędkości,
- nietypowe zużycie bieżnika,
- specyficzny szum.
Na czym polega wyważanie kół?
Wyważenie koła to proces mający na celu równomierne rozłożenie mas wokół osi obrotu koła. Środek ciężkości koła powinien pokrywać się ze środkiem obrotu. Wyważanie kół polega na wyeliminowaniu miejsc w obrębie koła o większej lub mniejszej masie.
Wyważanie kół odbywa się w profesjonalnych serwisach wyposażonych w wyważarkę. Maszyna wskazuje miejsca na kole, gdzie należy zamontować ciężarek równoważący.
Wyważanie kół najlepiej przeprowadzać po każdym zdjęciu opony z felgi. Dzieje się to zazwyczaj podczas sezonowej wymiany opon. Według specjalistów zakładanie ogumienia za każdym razem powinno kończyć się wyważaniem kół. Zaleca się również kontrolę co każde przejechane 5 tysięcy kilometrów.
Ponadto usługę należy zlecić w następujących sytuacjach:
- udział w wypadku drogowym lub kolizji,
- wpadnięcie w dziurę lub najechanie na krawężnik,
- dłuższa jazda po nierównej nawierzchni,
- dłuższa jazda w warunkach zalegającego błota lub śniegu.
Regularne wyważanie kół pozwala uniknąć większych kosztów związanych z nadmiernym zużyciem elementów zawieszenia pojazdu. Dlatego w serwisach Euromaster oferujemy kompleksową usługę w tym zakresie. Możesz wybrać jeden z warsztatów działających w naszej sieci i umówić się na dogodny termin wizyty. Nasi serwisanci wykonają wyważanie kół, a przy okazji zweryfikują stan opon i felg oraz podstawowe elementy zawieszenia w aucie. Dzięki temu w porę wykryją usterki, które mogą potencjalnie zagrażać bezpieczeństwu na drodze. Zleć profesjonalne wyważanie kół i zadbaj o najwyższy komfort jazdy.