
Wymiana opon w samochodzie na zimowe – dlaczego warto dbać o regularny serwis opon?

Bezpieczeństwo na drodze jest bezcenne. W warunkach zimowych powinieneś szczególnie zadbać o maksymalną przyczepność. Dlatego tak ważna jest wymiana opon na adekwatne do pogody. Wiele już napisano na temat terminu, w jakim najlepiej dokonać wymiany. Zapewne wiesz, że istotne znaczenie dla przyczepności opon ma temperatura otoczenia. Nie raz przeglądałeś specyfikację poszczególnych modeli, doszukując się subtelnych różnic. Czas teraz spojrzeć na serwis opon z nieco innej perspektywy.
Przedstawimy Ci twarde kryteria związane z jazdą w warunkach zimowych. Bardzo istotne z punktu widzenia każdego kierowcy. Nawet takiego, który jeszcze nie ma dużej wiedzy o oponach.
Jak zmiana opon na zimowe wpływa na zachowanie samochodu?
Jeżeli Twoje auto ma zimą założone opony na lato, to w wielu sytuacjach bardziej zdecydowany manewr stanowi dla Ciebie potencjalne zagrożenie. Nie będziesz w stanie ominąć przeszkody tak szybko, jak inni. Jednocześnie pozostali użytkownicy drogi nie wiedzą, jakie masz opony. Sam fakt malejącej dynamiki auta powinien Cię zachęcić do zmiany opon na zimowe. Styl jazdy w Polsce na tle wielu krajów europejskich jest dość agresywny. Wymaga to odpowiedniego przygotowania auta do trudnych warunków.
Załóżmy, że jedziesz na letnich oponach za autem wyposażonym w „zimówki”. Jeśli kierowca przed Tobą gwałtownie zahamuje, nie masz szans uniknąć zderzenia. Nawet jeżeli te zimowe opony na kołach poprzedzającego Cię samochodu będą średniej jakości. Różnica przyczepności dzieląca typową mieszankę zimową od tej na lato jest olbrzymia. To tak, jakbyś próbował jeździć po śniegu na rolkach, zamiast na nartach. W momencie kolizji drogowej to na Ciebie spada pełna odpowiedzialność za zdarzenie, jeśli używałeś opon niedostosowanych do panujących warunków.
Kolejną niebezpieczną sytuacją jest skręt w lewo na skrzyżowaniu. Poruszając się na oponach letnich w warunkach zimowych, możesz nie zdążyć uciec przed nadjeżdżającym pojazdem. Dobre zimowe opony nawet na śniegu dają możliwość sprawnego opuszczenia skrzyżowania. W przypadku oblodzenia nawierzchni praktycznie uniemożliwiają poruszanie się auta. Nawet najmniejsze wzniesienie może stać się przeszkodą nie do pokonania. Pamiętaj, że gładki lód jest ekstremalnie śliski. Dobra, markowa opona zimowa jest w stanie zapewnić na nim śladową trakcję, umożliwiającą powolną, ostrożną jazdę. Nawet najlepsza opona letnia na lodzie i w niskiej temperaturze będzie mieć olbrzymie problemy z przyczepnością. I to nie ze względu na kiepską jakość. Po prostu nie została zaprojektowana do pracy w takich warunkach. Skoro pralki nie używasz do zmywania, a zmywarki do prania, to nie zakładaj zimą opon na lato. Odkryj opony zimowe na Michelin.pl, zapewnij sobie bezpieczną jazdę w tym sezonie zimowym.
Jak zachowują się opony na łuku drogi?
Kolejną ważną kwestią jest zdolność do przenoszenia sił poprzecznych na łuku drogi. Prędkość bezpieczna dla aut jadących na zimowych oponach może okazać się nadmierna dla Twojego samochodu, poruszającego się na oponach letnich. Jeżeli masz takie ogumienie i jedziesz w kolumnie samochodów z oponami zimowymi, to na łuku możesz po prostu wypaść z drogi.
Poruszający się sznur samochodów niejako wymusza jazdę z określoną prędkością. W warunkach zimowych może się ona okazać zbyt duża dla Twojego auta na letnim ogumieniu. Prawa fizyki są nieubłagane. Siły poprzeczne, jakie na śniegu może przenieść opona letnia, są znacznie niższe, niż w przypadku opony zimowej. Jeżeli auta jadące na dobrych zimowych oponach na zakręcie rozwiną prędkość zbyt dużą dla Twoich opon letnich, to z dużym prawdopodobieństwem wypadniesz z drogi. Jak widzisz nie chodzi o sytuację hamowania lub przyspieszania. Nawet zwykła z pozoru jazda w kolumnie wymusza określoną prędkość, która może przekraczać możliwości letnich opon w Twoim aucie. Jednocześnie ta sama prędkość pozostaje bezpieczna dla aut jadących na oponach zimowych.
Jak warunki zimowe wpływają na opony?
Chemia, żwir i ostre odłamki lodu powodują, że guma szybciej się zużywa. Szczególnie w przypadku opon letnich, które nie są dostosowane do pracy w niskich temperaturach. Jazda przez cały rok na jednym rodzaju ogumienia wcale nie musi oznaczać oszczędności. Może się bowiem okazać, że opony letnie bardzo szybko będą wymagać wymiany. Rotując dwoma kompletami ogumienia sezonowego, masz gwarancję zachowania dobrych parametrów opon zimowych i letnich przez kilka sezonów.
Miejski „maluch” na wąskich oponach zimowych może na śniegu jeździć sprawniej niż potężne, sportowe auto na szerokich, niskoprofilowych oponach letnich. Nawet jeśli w pierwsze z aut ma założone tanie, ekonomiczne ogumienie, a drugie opony letnie klasy premium. Różnice w konstrukcji i materiale są bardzo duże . Nawet zaawansowana elektronika w najnowszym samochodzie może nie zniwelować przewagi, jaką na śniegu i w niskich temperaturach daje opona zimowa.
Potwierdza to ekspert sieci Euromaster: „Nawet na suchym asfalcie opony zimowe przy niskich temperaturach, zachowują się lepiej niż opony letnie".
Wymiana opon - kiedy odwiedzić serwis ogumienia?
„Zmianę opon na zimowe zaleca się w momencie, gdy temperatura spada poniżej 7 stopni. Specjalna mieszanka gumowa, która jest zdecydowanie bardziej miękka, powoduje, że ogumienie zimowe ma większą przyczepność przy niskich temperaturach”. - wyjaśnia Dawid Piątek, manager serwisu w Euromaster MarGum w Lesznie.
Specyficzna rzeźba bieżnika bardzo mocno wpływa na prowadzenie podczas jazdy i hamowania. Opona zimowa zmniejsza możliwość utraty przyczepności podczas jazdy na nawierzchni pokrytej wodą (aquaplaning). Rowki bieżnika mają za zadanie odprowadzać nadmiar wody spod kół.
Dodatkowo posiadają więcej nacięć (lameli), co powoduje lepszą trakcję i przyczepność na ośnieżonej nawierzchni. Nawet na suchym asfalcie opony zimowe przy niskich temperaturach, zachowują się lepiej niż opony na lato. W efekcie znacząco poprawiają bezpieczeństwo jazdy.
Dlatego nie czekaj, aż spadnie pierwszy śnieg. Obserwuj zmieniające się warunki atmosferyczne. Jeśli temperatura zacznie spadać, to jak najszybciej umów się na zmianę opon w profesjonalnym warsztacie. Nie zapomnij też o innych aspektach. W osobnym artykule omawiamy, jak przygotować auto do zimy.