
Najczęstsze awarie samochodu w czasie upałów

Upały doskwierają nie tylko ludziom. Wysokie temperatury to także duże obciążenie dla wielu podzespołów w pojeździe. Przegrzany silnik czy mocno obciążona klimatyzacja to tylko niektóre z nich. Nie oznacza to jednak, że podczas upałów musisz zaniechać podróży samochodem. Warto jednak wiedzieć, jak letni skwar wpływa na Twoje auto oraz jak zaradzić niebezpiecznym sytuacjom. Oto najczęstsze problemy, z jakimi możesz się spotkać w czasie upałów.
Jak radzić sobie z awarią układu chłodzenia i przegrzanym silnikiem?
Letni skwar nie jest przyjacielem silnika! Kiedy jednostka napędowa przekracza swoje optymalne parametry pracy, to sytuacja staje się niebezpieczna. Pamiętaj, że temperatura płynu chłodniczego może sięgać nawet 100-130 C. Co zrobić w sytuacji, kiedy jednostka napędowa zaczyna się „gotować”?
W każdym aucie, na desce rozdzielczej znajduje się kontrolka temperatury. W nowych modelach jest to zapalająca się na czerwono ikonka lub dioda. W starszych to wskazówka, której wskaźnik wchodzi na czerwone pole w momencie przekroczenia około 90 stopni. Powyżej tego poziomu zaczynają się wartości krytyczne dla silnika. W tym momencie nie ma na co czekać. Powinieneś bezwzględnie zatrzymać pojazd i wyłączyć motor. W przypadku aut wyposażonych w turbosprężarkę warto odczekać chwilę, aż wirnik zwolni swoje obroty. Szczególnie gdy jechałeś z dużą prędkością. Włącz ogrzewanie i maksymalny nawiew wnętrza auta. To przyspieszy schłodzenie jednostki napędowej. Wysiądź z samochodu i ostrożnie podnieś maskę. Zanim podejmiesz jakiekolwiek działania, poczekaj, aż silnik ostygnie!
Przyczyn przegrzania jednostki napędowej może być kilka. Do najczęstszych zaliczamy:
- wyciek płynu chłodzącego,
- awarię wentylatora,
- uszkodzenie termostatu.
Nawet jeśli uda Ci się zdiagnozować awarię, najlepiej wezwać pomoc! Jeżeli nie możesz tego zrobić, postępuj według poniższych wskazówek:
- Sprawdź poziom płynu chłodniczego.
- Dolej płyn chłodzący lub ewentualnie czystą letnią wodę.
- Włącz silnik i obserwuj kontrolki - wskaźnik obrotów i temperatury. Jeśli wskazówka przesuwa się do góry, to jest szansa, że samochód ruszy. Jeśli wskazówka wskazuje zero lub poniżej tego poziomu, to prawdopodobnie układ jest zapowietrzony.
- Sprawdź, czy nie trzeba dolać płynu chłodzącego. Po włączeniu silnika jego poziom może spaść. Dlatego należy skontrolować, czy spod auta nie wycieka płyn. Jeśli nie ma wycieku i poziom płynu gwałtownie nie spada, możesz dojechać do najbliższego serwisu. Jeśli pojawił się wyciek, musisz bezwzględnie wezwać pomoc drogową, która odholuje auto do serwisu.
Pamiętaj, że przegrzania silnika nie wolno lekceważyć. Kiedy zaświecą się kontrolki, to powinieneś bezwzględnie przerwać jazdę. W przeciwnym razie możesz doprowadzić do uszkodzenia jednostki napędowej. W ten sposób narazisz się na duże wydatki związane z jego remontem lub wymianą.
Jak wysoka temperatura wpływa na rozładowanie akumulatora?
Czy wiesz, że bateria w Twoim aucie może rozładować się także latem? Według producentów optymalny zakres temperatur dla akumulatora to 20 stopni. Każdy wzrost temperatury otoczenia o kolejne 10 stopni wiąże się z dwukrotnie szybszym tempem samorozładowania. Dlatego podczas upałów sięgających ponad 30 stopni akumulator rozładowuje się znacznie szybciej. Z baterii cały czas są pobierane niewielkie ilości prądu. Im większy upał, tym wyższe są te wartości. Jednocześnie wzrasta tempo degradacji samej baterii. To oznacza konieczność szybszej wymiany.
Istnieją 3 proste sposoby, dzięki, którym Twój akumulator zachowa na dłużej żywotność:
- Kontrola napięcia baterii co 2-3 dni pozwoli z dużym wyprzedzeniem wykryć ewentualne, zbliżające się rozładowanie tego urządzenia.
- Sprawdzenie upływności prądu w samochodzie. To prosty zabieg, który można wykonać w każdym serwisie. Pozwala wyeliminować ewentualne „odchylenia od normy”.
Kiedy jednak dojdzie do rozładowania akumulatora, potrzebny Ci będzie prostownik! Nowoczesne urządzenia są na tyle „inteligentne”, że po wskazaniu rodzaju ładowanego akumulatora i jego pojemności, same przerywają proces ładowania w odpowiednim momencie!
W osobnym artykule szczegółowo wyjaśniamy, jak dbać o akumulator samochodowy.
Jak chronić opony podczas upałów?
W upalne dni temperatura asfaltu sięga około 60 stopni. To powoduje, że nawierzchnia staje się miękka. Podobnie reaguje mieszanka gumy, z której wykonane są opony. W takich warunkach dużo szybciej ulega odkształceniom, a w efekcie wzrasta tempo zużycia ogumienia. Będzie to szczególnie widoczne, jeśli nie zmienisz opon z zimowych na letnie. Ogumienie na zimę jest zbudowane z miękkiej mieszanki. W letnim skwarze dużo szybciej ściera się i ulega zużyciu.
Miękka nawierzchnia i guma w oponach powodują, że wydłuża się droga hamowania. To potwierdza, że letnie upały nie są korzystne ani bezpieczne. Co powinieneś zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim częściej kontroluj stan bieżnika oraz ciśnienie w oponach. Pamiętaj, aby postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Dla różnych modeli samochodów wartości ciśnienia mogą być inne. Zbyt niskie ciśnienie powoduje nierównomierną pracę opon, a co za tym idzie szybsze ich zużycie oraz częstsze nagrzewanie. Pamiętaj także o kole zapasowym. Kontroluj jego stan, ponieważ może Ci się przydać w najmniej spodziewanym momencie.
Co dzieje się z klimatyzacją w czasie upałów?
Podczas letniego żaru możliwy jest spadek mocy klimatyzacji. Cały układ jest mniej wydajny dokładnie wtedy, gdy najbardziej go potrzebujesz. Dlatego przy wysokich temperaturach powinieneś liczyć się z tym, że przez kratki nawiewu nie poleci chłodne powietrze. Jeśli jest ono letnie, to najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta w serwisie. Być może konieczne jest uzupełnienie czynnika chłodzącego.
Nagrzane wnętrze auta może spowodować awarię układów elektronicznych w samochodzie. Narażony jest m.in. centralny zamek. W takiej sytuacji pozostaje jedynie otworzyć drzwi w tradycyjny sposób, czyli kluczykiem.
W czasie upałów Twoje auto jest narażone na wiele usterek spowodowanych wysokimi wartościami temperatury. Pamiętaj, jak zapobiegać takim sytuacjom oraz jak zachować się w razie problemów. Jeżeli nie wiesz, co zrobić w danej sytuacji, skontaktuj się z najbliższym serwisem Euromaster. Nasi mechanicy udzielą Ci fachowego wsparcia w warsztacie.