
Dachowy bagażnik bazowy – sposób na transport sprzętu narciarskiego

Rozpoczęcie sezonu narciarskiego to moment, kiedy wielu fanów zimowego szaleństwa staje przed podobnym dylematem. Jak prawidłowo przewozić sprzęt narciarski? Wypad na narty to często wielogodzinna podróż samochodem. Powinieneś zadbać, aby przebiegła sprawnie i bezpiecznie. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad przewożenia sprzętu narciarskiego. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek oraz konkretne sposoby transportu nart i deski snowboardowej.
Transport sprzętu narciarskiego w kabinie pojazdu i bagażniku
Najprostszym rozwiązaniem jest transport nart we wnętrzu samochodu. Jest to w dalszym ciągu jedno z ulubionych rozwiązań polskich kierowców. Szczególnie że wiele samochodów ma fabryczny „rękaw na narty” w tylnej kanapie. To także najtańszy z dostępnych wariantów. Niezbędne jest w tym przypadku prawidłowe zabezpieczenie sprzętu przed przemieszczeniem. W przypadku nagłego hamowania lub kolizji taki bagaż zachowuje sięjak pędzący pocisk. Zupełnie tak samo, jak nieprzymocowana gaśnica w bagażniku. Przewożąc narty w ten sposób, należy wziąć również pod uwagę przepisy obowiązujące w innych krajach. Taka forma transportu nie wszędzie jest dozwolona. W Austrii przewożenie sprzętu we wnętrzu pojazdu jest zabronione. Podczas kontroli możesz za to otrzymać mandat.
Niestety taka forma transportu sprzętu narciarskiego ma też swoje słabsze strony. Narty czy deska snowboardowa zajmują dużo przestrzeni we wnętrzu pojazdu. Jest to szczególnie kłopotliwe dla rodzin z dziećmi. Foteliki samochodowe i bagaż skutecznie zabierają wolną przestrzeń w kabinie. W efekcie może zabraknąć miejsca na umieszczenie tam sprzętu narciarskiego. Dodatkowo wystający pokrowiec obniża poziom komfortu w aucie. Dlatego często najlepszym rozwiązaniem jest transport nart lub desek snowboardowych na dachu.
Magnetyczny uchwyt na narty zamiast montażu bagażnika bazowego
Najprostszym sposobem przewożenia nart na zewnątrz jest użycie magnetycznego uchwytu dachowego zamiast bagażnika bazowego. To idealne rozwiązanie dla posiadaczy aut bez relingów dachowych. Montaż i demontaż jest bardzo prosty, ponieważ polega jedynie na przyssaniu uchwytu do dachu. Aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji, powinieneś najpierw dokładnie wyczyścić dach samochodu. To zapewni maksymalną przyczepność uchwytu na narty. Jednocześnie unikniesz ryzyka porysowania dachu przez drobne zanieczyszczenia.
W uchwytach narciarskich możesz przewozić do 6 par nart lub desek snowboardowych. Z powodu zabrudzeń solą, piaskiem i błotem pośniegowym wariant taki sprawdza się najlepiej na krótkich odcinkach. Pamiętaj, aby mocować narty zawsze tyłem do kierunku jazdy. W ten sposób zmniejszysz opory powietrza, a co za tym idzie zużycie paliwa. Poprawisz też komfort podróżowania.
Jak wybrać belki i bagażniki dachowe na sprzęt narciarski
Optymalnym rozwiązaniem jest inwestycja w zestaw złożony z belek stanowiących podstawę oraz boxu dachowego. Przymierzając się do zakupu belek dachowych, najlepiej skorzystać z fachowej porady pracownika punktu specjalizującego się w sprzedaży bagażników. Uzyskasz tam fachową poradę i dobierzesz rodzaj bagażnika idealnie dopasowany do Twoich potrzeb. Elementem podstawowym są specjalne belki, które stanowią fundament całego zestawu. Bagażnik na relingi dobiera się indywidualnie do każdego modelu samochodu. Duże znaczenie ma nadwozie i typ dachu. Przed zakupem sprawdź, czy ma rynienki, stałe punkty montażu, reling standardowy czy też reling zintegrowany. Długość belek należy dobrać pod kątem konkretnego modelu samochodu. Co ciekawe przy zmianie auta bardzo często wystarczy dokupienie samego zestawu montażowego. Nie ma konieczności wymiany całego kompletu.
Mając przygotowaną podstawę, możesz wybierać w szerokiej ofercie boxów dachowych. Producenci kufrów dachowych jak Thule, Menabo czy Mont Blanc mają zróżnicowaną ofertę zarówno pod względem pojemności, jak i wyglądu zewnętrznego. Dostępne są boxy w kilku najbardziej typowych kolorach (czarny, szary, srebrny, biały, karbon), jak również w wielu wariantach długości, szerokości oraz sposobu mocowania i zamykania. Najlepsze modele wyposażone są w centralny zamek oraz funkcję Dualside, czyli dwustronne otwieranie. Jest to bardzo przydatna opcja zwłaszcza w przypadku większych aut typu SUV. Czołowi producenci mają również w ofercie torby dedykowane do danego typu boxu, co pozwala na optymalne wykorzystanie jego pojemności.
Pamiętaj, że box dachowy możesz wykorzystać również latem. To pokazuje wszechstronność tego rozwiązania. Kupując box dachowy, uwzględnij gabaryty bagażu przewożonego latem i zimą. Bagażnik bazowy może stanowić podstawę do transportu innego sprzętu jak rowery czy nawet kajak. Standardowe belki mają nośność 70 kg. To daje szerokie możliwości załadunku.
Jak bezpiecznie przewozić narty w bagażniku samochodowym?
Przepisy nie precyzują zasad przewozu sprzętu narciarskiego samochodem. W tej kwestii musisz polegać przede wszystkim na swoim zdrowym rozsądku oraz ewentualnych zaleceniach producenta bagażnika. Pamiętaj, że musi on być prawidłowo zamontowany na dachu i użytkowany zgodnie z przeznaczeniem. Zwróć uwagę, czy obciążenie bagażnika nie przekracza normy dopuszczalnej przez producenta.
Transport sprzętu zimowego na dachu sprawia, że samochód staje się mniej aerodynamiczny. Niezależnie czy korzystasz z magnetycznego uchwytu lub boxa. Przygotuj się, że podczas jazdy będziesz mocniej odczuwać silniejsze podmuchy wiatru. Samochód z bagażnikiem dachowym rozpędza się nieco wolniej. Uwzględnij to przede wszystkim w kontekście wyprzedzania innych aut. Sam manewr może przebiegać nieco mniej dynamicznie. A więc na wyprzedzenie innego samochodu będziesz potrzebował więcej czasu. Producenci podają także maksymalną dopuszczalną prędkość, z jaką może poruszać się auto wyposażone w bagażnik. Zazwyczaj jest to 130 km/h. Wraz ze wzrostem prędkości rośnie także opór powietrza. To szczególnie niebezpieczne podczas pokonywania zakrętów. Dlatego w czasie zimowego wypadu na narty lub snowboard unikaj agresywnej jazdy. Szczególnie że Twoim sprzymierzeńcem nie będą także warunki panujące na drodze.
Niezależnie od sposobu przewozu sprzętu narciarskiego pamiętaj o konieczności prawidłowego zabezpieczenia bagażu. Nawet podczas z pozoru niegroźnej kolizji skutki takiego zdarzenia mogą być bardzo poważne. Według badań przeprowadzonych przez ADAC podczas wypadku przy prędkości 30 km/h pasażerowie doznali poważniejszych obrażeń od nieumocowanego bagażu niż od samego zderzenia. Dlatego dobieraj takie rozwiązania, które zapewnią maksymalny komfort i bezpieczeństwo Tobie oraz pasażerom.