Zamienniki czy oryginalne części samochodowe - które wybrać?

 17-10-2019

Według statystyk średni wiek samochodu poruszającego się po naszych drogach wynosi aktualnie ok. 12 lat. To oznacza konieczność częstszych wizyt w warsztacie samochodowym, aniżeli w przypadku nowych aut. Tym bardziej, że jakość wielu polskich dróg negatywnie wpływa na stan techniczny pojazdów. W efekcie większość kierowców staje przed decyzją dotyczącą zakupu części zamiennych do swojego auta. Czy w takiej sytuacji lepiej wybrać oryginalne podzespoły, czyli Original Equipment Manufacturer (OEM)? A może postawić na popularne zamienniki? Jeśli Ty także masz ten dylemat, to poniżej znajdziesz jego rozwiązanie.

Czy stosując zamienniki nie utracę gwarancji producenta?

Wielu kierowców zadaje sobie pytanie, czy wybór nieoryginalnych części samochodowych spowoduje utratę gwarancji? Od 1 listopada 2004 roku w Polsce, jak i w całej UE obowiązują przepisy GVO. Dopuszczają one stosowanie niefabrycznych podzespołów. Jednocześnie pozwalają, aby to kierowcy sami decydowali o tym, jakie części mają  zostać wymienione w ich samochodzie i nie mieli przy tym obaw o utratę gwarancji. Przepisy jasno wskazują, że muszą zostać zachowane wszelkie procedury serwisowe. Części użyte do napraw powinny posiadać wszelkie wymagane przez producenta pojazdu homologacje. Nie mogą być to elementy wadliwe i nieznanego pochodzenia.

Czy to oznacza, że możesz bez obaw zamontować w swoim aucie zamienniki oryginalnych części samochodowych? Musisz być świadomy pewnego ryzyka, jakie jest z tym związane. Gwarant samochodu może próbować pozbawić Cię gwarancji. Podstawą będzie twierdzenie, że do uszkodzenia pojazdu będącego na gwarancji doszło na skutek zamontowania niewłaściwych części zamiennych. To dlatego zgodnie z prawem UE podczas napraw gwarancyjnych muszą być użyte części oryginalne. Zdarza się bowiem, że firmy produkujące zamienniki mają ograniczony dostęp do danych technicznych, a tym samym nie są w stanie zapewnić pełnowartościowego asortymentu. Dla producenta jest to podstawa do odrzucenia Twoich ewentualnych roszczeń.

Części samochodowe oryginalne czy zamienniki - które warto kupować?

Części oznaczone jako oryginalne oraz części przeznaczone do pierwszego montażu w fabryce są dostępne w autoryzowanych serwisach i w firmowych stacjach obsługi konkretnych marek. Podstawową wadą takich podzespołów jest wysoka cena. Dla wielu kierowców aspekt ekonomiczny ma bardzo duże znaczenie. Sam zakup samochodu jest sporym wydatkiem. Jego serwisowanie i naprawy wykonywane na oryginalnych częściach dodatkowo obciążają domowy lub firmowy budżet.

Właśnie, dlatego tak prężnie rozwija się rynek części zamiennych. Możesz na nim znaleźć podzespoły do większości modeli pojazdów. Panuje jednak powszechna opinia, że zamienniki oryginalnych części znacząco ustępują im jakością. W efekcie ich przewidywany okres eksploatacji jest krótszy. To w teorii oznacza potrzebę częstszej wymiany, która wiąże się z realnymi kosztami. Niekoniecznie musi to być jednak prawda. W kategorii części zamiennych panuje bowiem duże zróżnicowanie. Wielu producentów oferuje nieoryginalne części, których jakość jest zbliżona do fabrycznych podzespołów. Część dostawców stawia na aspekt ekonomiczny. Proponują Klientom części w atrakcyjnych cenach, ale ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Wybór wbrew pozorom wcale nie jest prosty. Wymaga przede wszystkim orientacji w cenach części eksploatacyjnych do aut. Oczywiście możesz  także sugerować się opiniami innych użytkowników. Te jednak bywają bardzo subiektywne.

Tańszy czy droższy zamiennik - jakie kupić części samochodowe?

Zamienniki oryginalnych części można podzielić na kilka kategorii. Podobnie jak w przypadku oceny jakości każdego innego produktu. Na najwyższej półce znajdują się produkty klasy premium. Zazwyczaj ich produkcja odbywa się na tych samych liniach, co oryginalnych części. Na czym polega różnica? Zamienniki nie posiadają oznaczenia producenta konkretnego pojazdu. Logo nie znajduje się również na ich opakowaniach. Tego typu produkcję prowadzą doskonale znani dostawcy jak LUK, Bosch, Valeo, TRW czy Febi.

Za stosowaniem zamienników przemawia kilka argumentów. Przede wszystkim to, że są one wytwarzane zgodnie z wymogami danego producenta samochodów. Spełniają wszelkie normy jakościowe, przechodząc skomplikowane testy i badania. W ten sposób mogą sprostać wymogom.  Nie istnieje obawa, aby zakupiony oryginalny element nie pasował do Twojego auta. To te same elementy, które są montowane w fabryce samochodów. Części oryginalne muszą zapewniać wysoką jakość i wytrzymałość.  Równie istotne jest to w przypadku podzespołów elektronicznych montowanych w pojazdach. Czasami zdarza się, że nie są do końca kompatybilne z systemami działającymi w samochodzie. Generuje to dodatkowe i niejednokrotnie wysokie koszty.

Kolejną grupą są nieoryginalne części określane potocznie jako tzw. średnia półka. W ich produkcji specjalizują się firmy, mające określoną renomę i zapewniające odpowiednio wysoką jakość. Jednak ze względów ekonomicznych lub uwagi na skalę produkcji nie są w stanie przynależeć do grona dostawców części na fabryczne wyposażenie pojazdu. Oferta tych producentów jest bardzo szeroka. Ich produkty posiadają wszelkie certyfikaty i są dopuszczone do eksploatacji. Na rynku można wybierać spośród wielu podzespołów mających bardzo dobry stosunek jakości do ceny. W tej kategorii części jest chyba największa podaż towaru w bardzo szerokim asortymencie. Możesz wybierać, kierując się zarówno ceną, jak i opiniami innych użytkowników. Należy jednak zwracać szczególną uwagę na pochodzenie części. Na rynku funkcjonują bowiem tzw. podróbki.

Ostatnią kategorią są części typowo budżetowe. Są one w pełni sprawne, ale jakość wykonania odbiega od dwóch pierwszych grup. Kupując je, możesz liczyć na atrakcyjną cenę. Jednocześnie musisz mieć świadomość, że dużo szybciej potrzebna będzie ich wymiana.

Część kierowców wybiera jeszcze inną drogę. Rezygnują z fabrycznie nowych części na rzecz używanych podzespołów sprzedawanych w Internecie. Czasami szukają ich też w punktach kasacji pojazdów. Niestety przypomina to grę na loterii. Nawet jeżeli znajdziesz część znanego producenta, to nie masz gwarancji, w jakim jest ona stanie. Dlatego zawsze warto wybierać ofertę nowych produktów. Jakiej klasy? Teraz możesz podjąć w pełni świadomą decyzję i sprawdzić jakość opisanych wyżej części w praktyce.