Ecodriving, czyli ekonomiczna i ekologiczna jazda samochodem

 17-10-2019

Zastanawiasz się, jak ograniczyć zużycie paliwa i emisję CO2 w swoim pojeździe? Wystarczy tylko kilka prostych czynności, aby oszczędzać na kosztach eksploatacji auta a przy tym dbać o środowisko naturalne. Postępując zgodnie z poniższymi wskazówkami, pomagasz chronić naszą planetę i swoje własne zdrowie. Prowadzisz pojazd w bezpieczniejszych warunkach, a także oszczędzasz pieniądze.

Porada 1 - Ecodriving a serwisowanie opon

Aby ograniczyć spalanie i być w zgodzie z regułami ecodrivingu, należy regularnie kontrolować stan opon. 

Wyjaśnienie od eksperta:

Czy wiesz, że przyczyną prawie 90% emisji CO2 jest użycie opon?

Jest to spowodowane głównie występowaniem oporów toczenia opon. Naszym celem jest ograniczenie tego oporu, aby w rezultacie uzyskać zmniejszenie spalania i emisji CO₂.

Ale co to właściwie jest opór toczenia?

Opór toczenia to siła, która przeciwstawia się obrotowi opon. Jej źródłem jest odkształcenie, któremu podlegają koła w kontakcie z podłożem. Na jej pokonanie zużywane jest średnio 20% energii potrzebnej do przemieszczenia samochodu osobowego. Jest to równoważne 20% zużycia paliwa i emisji CO₂!

Można ograniczyć ten opór toczenia poprzez regularną konserwację opon.

Porada od eksperta:

Aby ograniczyć opór toczenia opon i emisję CO₂, należy regularnie serwisować opony. Dzięki temu jazda będzie bezpieczniejsza, a czas życia opon dłuższy.

Co miesiąc sprawdzaj samodzielnie lub w punkcie usługowym ciśnienie powietrza w oponach. Niedostatecznie napompowane koła mogą zwiększać spalanie. Opony napompowane o 20% za mało powodują wzrost zużycia paliwa o 2%.

Układem pomagającym w ograniczeniu zużycia opon oraz emisji CO2 jest TPMS, czyli system monitorowania ciśnienia w oponach.  W osobnym artykule wyjaśniamy, jak dobrać odpowiednie ciśnienie w oponach.

Wybierz pompowanie kół azotem.

Dzięki użyciu azotu spadek ciśnienia jest mniejszy, a jego kontrola jest wymagana tylko co 3 miesiące.

Sprawdzaj samodzielnie albo w warsztacie zbieżność co najmniej raz w roku lub po każdej wymianie opon. Nieprawidłowe ustawienie może być przyczyną nadmiernego spalania, większej emisji CO₂ i szybszego zużycia ogumienia.

W Euromaster nasi eksperci doradzą, w jaki sposób zmniejszyć opór toczenia opon, dokonają kontroli pojazdu i w razie potrzeby wykonają zabiegi konserwacyjne.

Porada 2 - Opony a zużycie paliwa

Jeśli potrzebujesz nowych opon, wybierz takie, przy których spalanie jest niższe.

Wyjaśnienie od eksperta:

Czy wiesz, że dzięki właściwemu wyborowi opon możesz zmniejszyć emisję CO₂ oraz spalanie aż o 10%. W ten sposób jednocześnie oszczędzasz pieniądze oraz dbasz o środowisko.

Oznakowanie opon, które jest obowiązkowe dla opon lekkich, zawiera 3 kryteria sprawności:

  • efektywność energetyczna (opór toczenia),
  • przyczepność na mokrej nawierzchni,
  • zewnętrzny hałas toczenia.

Przeczytaj więcej o etykietowaniu opon w osobnym artykule na blogu.

Klasy zaczynają się od „A” (najlepsza), a kończą na „G” (najgorsza). Poprzez wymianę opon z klasy G na A możesz zaoszczędzić do 7,5% paliwa, czyli ok. 50 l na każde przejechane 10 000 km. Redukcja spalania o 7,5% oznacza 0,5 l/100 km dla pojazdu spalającego 7 l/100 km.

W warunkach drogowych i przy pełnym wyposażeniu pojazdu, w zależności od rodzaju trasy i sterowania, różnica wartości spalania i emisji CO₂ między oponami klasy A i G może przekraczać 7,5%.

Porada od eksperta:

Aby wybrać opony, przy których zapotrzebowanie na paliwo jest niższe:

Zasięgnij rady specjalisty lub sprawdź oznakowanie opon, wybierając model najlepszej klasy pod kątem kryteriów oporu toczenia.

Wybieraj opony o najniższych oporach toczenia. Na przykład opony MICHELIN Energy™ Saver+ charakteryzują się wzmocnioną przyczepnością i oporami otoczenia obniżonymi o 25%. W ten sposób zapewniają oszczędność paliwa na poziomie 3%. Opony MICHELIN Energy™ Saver+ pozwalają zredukować spalanie o 0,2 l* na każde 100 km. To oznacza 5 g CO2 i 71 litrów paliwa zaoszczędzone w ciągu średniego czasu użytkowania opon. Można również wykorzystać MICHELIN Total Performance, gdzie w jednej oponie połączono maksymalną liczbę głównych czynników efektywności opony.*

*Źródło: Michelin: Porównanie przeciętnej opony klasy E (oznakowanie europejskie) z MICHELIN Energy™ Saver+: klasy B (oznakowanie europejskie), przy zakładanym czasie życia opony 40 000 km.

W przypadku wymiany opon należy pozostawić stare ogumienie w warsztacie, gdzie zostaną poddane specjalnej obróbce. Zużyta opona może zostać poddana bieżnikowaniu lub recyklingowi  i wykorzystana jako paliwo alternatywne, element nawierzchni dróg lub obiektów sportowych.

Nasz ekspert Euromaster doradzi Ci w sprawie najlepszych opon dla twojego pojazdu. Dzięki temu możliwe będzie wdrożenie reguł ecodrivingu, czyli  ograniczenie zużycia paliwa i emisji CO2, przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich kluczowych parametrów bezpieczeństwa.

Przeczytaj także artykuł o tym, jak wybrać opony.

Porada 3 - Konserwacja i stan techniczny samochodu

Istotną zasadą ecodrivingu jest to, że samochód należy poddawać zabiegom konserwacyjnym i regularnie serwisować.

Wyjaśnienie od eksperta:

Czy wiesz, że właściwa i regularna konserwacja samochodu gwarantuje mniejsze zużycia paliwa oraz niższą emisję CO₂ do atmosfery. To przecież kluczowe założenia ecodrivingu. Właściwie serwisowany samochód będzie Ci służył o wiele dłużej. W niektórych państwach obowiązkowe są regularne

kontrole zanieczyszczeń emitowanych przez samochody, które nie są wyposażone w urządzenia do diagnostyki pokładowej.

Porada od eksperta:

Udaj się do warsztatu na przegląd filtrów i świec lub dokonaj takiego serwisu samodzielnie. Utlenione świece oraz zabrudzony filtr powietrza lub filtr paliwa mogą spowodować wzrost spalania. Serwisowanie i konserwacja tych części pomaga również uniknąć uszkodzenia jednostki napędowej. Regularnie wymieniaj olej. Właściwie smarowany olejem dobrej jakości silnik służy dłużej i zużywa mniej paliwa. To realna oszczędność dla Twojego budżetu.

Regularnie kontroluj układ chłodzenia, a więc poziom płynu chłodzącego, grzejnik, system. Dzięki temu temperatura silnika będzie optymalna, a zużycie paliwa nie zacznie rosnąć.

Serwisuj układ klimatyzacji minimum co 2 lata, dzięki czemu będzie działać efektywnie. Sprawdzaj układ klimatyzacji co rok.

Zwracaj uwagę na sygnały ostrzegawcze w układzie wydechowym i w razie potrzeby dokonuj wymiany uszkodzonych podzespołów. Odwiedź serwis, gdy zauważysz nadmierny hałas, ciemny dym lub wibracje pojazdu. Wadliwie działający układ wydechowy może spowodować zwiększenie zanieczyszczenia atmosfery.

Regularnie przeprowadzaj przegląd auta w profesjonalnym warsztacie samochodowym. Wszelkie wady i usterki zostaną zidentyfikowane, zanim spowodują uszkodzenie silnika lub podwyższenie zużycia paliwa oraz ilości zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery.

Ilość zanieczyszczeń emitowanych przez samochód możesz sprawdzić w specjalistycznym warsztacie. Taka kontrola zalecana jest co 2 lata. Zwracaj uwagę na sygnały ostrzegawcze, jak:

  • niewłaściwa jakość spalin,
  • trudności w uruchomieniu silnika,
  • upływający niedługo termin ważności naklejki przeciwzanieczyszczeniowej (anti-pollution sticker),
  • świecąca się lampka kontrolna systemu diagnostyki pokładowej.

Dzięki szybkiej kontroli chronisz środowisko naturalne, zdrowie i silnik swojego samochodu.

W serwisie Euromaster nasi technicy sprawdzą i przeprowadzą konserwację Twojego auta, postępując zgodnie z zaleceniami producenta.

Porada 4 - Ekonomiczna jazda w stylu eco driving

Prowadź swój samochód w myśl idei ecodrivingu. Płynna jazda to jedna z głównych zasad ecodrivingu.

Wyjaśnienie od eksperta:

Czy wiesz, że technika jazdy ma bardzo duży wpływ na spalanie i emisję CO₂ przez samochód? Tak więc, aby obniżyć spalanie i wpływ jazdy na środowisko naturalne, powinieneś wypracować kilka nowych nawyków związanych z prowadzeniem samochodu. 

Porada od eksperta:

Oszczędzaj obrotomierz! Unikaj agresywnej jazdy. Nie przyspieszaj zbyt gwałtownie. Staraj się zachować jak najlepszy współczynnik mocy do zużycia paliwa. Staraj się hamować silnikiem. W ten sposób oszczędzasz układ hamulcowy oraz redukujesz zużycie energii.

Jeśli twój samochód jest wyposażony w ręczną skrzynię biegów, możesz dużo zaoszczędzić poprzez właściwą zmianę biegów. Silnik pracujący przy 3000 obr./min zużywa dużo więcej paliwa niż przy 2000 obr./min. Specjaliści zalecają zmieniać biegi przy 2000 obr./min dla silników benzynowych i przy 1700 obr./min w przypadku silników diesla.

W samochodach z automatyczną skrzynią biegów unikaj stosowania „kickdown” podczas przyśpieszania. Możesz również włączyć specjalny tryb ECO.

Utrzymuj stałą prędkość oraz wykorzystuj tempomat. Na wzniesieniach, gdzie zużycie paliwa przez pojazd jest wyższe, dopuść możliwość niewielkiego spadku prędkości. 

Czasami kilka km/h mniej na autostradzie oznacza realną oszczędność paliwa w przeliczeniu na 100 km. Zastanów się więc, czy warto zyskać parę minut, czy podróżować komfortowo z optymalną prędkością. 

Korzystaj z systemu nawigacji satelitarnej, aby uniknąć niepotrzebnego nakładania drogi i planuj wszystkie podróże.

Nie dopuść do tego, aby silnik pracował bez powodu. Jeśli zatrzymujesz się na kilka minut wyrób w sobie nawyk wyłączania jednostki napędowej na postoju. Pamiętaj, że silnik pracujący na jałowym biegu wciąż spala paliwo!

Ogranicz korzystanie z klimatyzacji. Aby odświeżyć powietrze wewnątrz samochodu, rozważ zastosowanie osłony przeciwsłonecznej podczas parkowania. Temperatura wewnątrz powinna być niższa o 4-5°C niż na zewnątrz.

Klimatyzacja powoduje zwiększenie zużycia paliwa podczas jazdy w mieście średnio o 31% w samochodach z silnikiem benzynowym i o 35% w samochodach z silnikiem diesla. Poza miastem jest to średnio o 16% więcej w samochodach z silnikiem benzynowym i o 20% w samochodach z silnikiem diesla.

Postaraj się usunąć wszelkie elementy, które mogą powodować zwiększony opór powietrza podczas jazdy. Nie otwieraj okna przy dużej prędkości, zdejmij bagażnik dachowy, gdy nie jest używany i nie obciążaj nadmiernie samochodu.  Opór, jaki powietrze stawia pojazdowi, rośnie wykładniczo. To znaczy, że przy prędkości 60 km/h jest on dwukrotnie wyższy niż przy 50 km/h. Duży opór spowoduje wzrost spalania i emisji CO₂.

Działaj w systemie carsharing! Gdy jedziesz w podróż, zabieraj swoich bliskich, sąsiadów, a nawet pasażerów, których możesz znaleźć online! Jest wiele miejsc łączących kierowców dysponujących wolnymi miejscami z pasażerami, wybierającymi się w podróż. 

Carsharing, używany do celów osobistych i zawodowych, jest ekologicznym, społecznym i oszczędnym sposobem przemieszczania się. Ponadto system ten wpływa na usprawnienie ruchu pojazdów w miastach i zmniejszenie korków. To kolejna ważna wytyczna ecodrivingu.

Porada 5 - Stosowane paliwo

Wybierz właściwe paliwo i optymalnie dobrane dodatki.

Wyjaśnienie od eksperta:

Czy wiesz, że dostępne są paliwa o wysokiej jakości oraz tzw. dodatki, które umożliwiają ograniczenie spalania i emisji zanieczyszczeń?

Porada od eksperta:

Wybierz lepsze jakościowo paliwo z zaawansowanymi właściwościami czyszczącymi. Nawet jeśli czasem jest droższe. Może ono usuwać szkodliwe osady i zapobiegać tworzeniu się nowych. Chroni to silnik i sprawia, że jest on bardziej efektywny oraz emituje mniej zanieczyszczeń. W dłuższej perspektywie pomaga także w ograniczeniu kosztów eksploatacji pojazdu.

Możesz również samodzielnie dodać odpowiedni preparat do zbiornika paliwa lub silnika. Takie dodatki czyszczą jednostkę napędową, zmniejszają zużycie paliwa i emisję szkodliwych związków do atmosfery. Nie wiesz, jaki preparat wybrać? Zapytaj specjalistę Euromaster o dostępne środki.

Porada 6 - Typ pojazdu

Postaw na odpowiedni typ pojazdu, który pomoże Ci realizować zasady ecodrivingu.

Porada od eksperta:

Jeśli chcesz zakupić nowy samochód, wybierz najbardziej efektywny model pod względem zużycia paliwa. Pamiętaj przy tym, aby pojazd zaspokajał także Twoje potrzeby. Dostosuj pojazd do specyfiki Twojej jazdy:

Samochody z napędem elektrycznym do jazdy na krótkich odcinkach.

Samochody z ogniwem paliwowym do jazdy na dłuższych odcinkach. Co prawda nie są jeszcze dostępne na rynku, ale w przyszłości będą stanowić alternatywę dla aut spalinowych. 

Samochody hybrydowe do jazdy na długich odcinkach są rozsądnym kompromisem.

Adblue: AdBlue stosuje się w celu ograniczenia emisji NOx w samochodach z technologią SCR.

Pamiętaj, że: LPG jest najbardziej ekologicznym paliwem. Benzyna jest bardziej eko niż olej napędowy. Olej napędowy bezsiarkowy jest bardziej ekologiczny niż olej standardowy.

Wybieraj świadomie dostępne rozwiązania i postępuj zgodnie z zasadami ecodrivingu.