Stalowe czy aluminiowe - jakie felgi do opon zimowych?

 17-10-2019

Co roku wielu kierowców staje przed podobnym dylematem. Przed okresem wymiany opon z letnich na zimowe pojawia się kwestia związana z felgami. Czy alufelgi to dobry wybór na zimowe miesiące? A może lepszym rozwiązaniem jest montaż stalowych obręczy? Które felgi lepiej sprawdzą się w trudnych warunkach atmosferycznych?

Czy warto zakładać zimą felgi stalowe?

Jest wielu przeciwników użytkowania felg aluminiowych w okresie zimowym. Twierdzą oni, że obręcze wykonane ze stopów lekkich szybciej ulegają korozji podczas kontaktu z solą drogową i innymi środkami chemicznymi stosowanymi w niskich temperaturach. Dlatego część właścicieli pojazdów decyduje na felgi ze stali, gdyż są one odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne. Zachęcająca jest również niższa cena w porównaniu do felg z aluminium.

Zimą zdecydowanie łatwiej o uszkodzenie obręczy przy wjechaniu w dziurę na drodze. Naprawa lub wymiana będzie bardziej kosztowna w przypadku felg aluminiowych. Niestety obręcze wykonane ze stali mają też swoje słabsze strony. Przede wszystkim są bardziej podatne na korozję. Ma na to wpływ kilka czynników:

  • Uszkodzenie felgi przy zakładaniu kołpaka. Nawet drobne zarysowania powierzchni stają się bazą do rozwoju procesów korozyjnych.
  • Zanieczyszczenia dostające się między kołpak a felgę. Powodują one dodatkowe zarysowania ii większe ryzyko rozwoju korozji.
  • Brak zabezpieczenia antykorozyjnego felg stalowych. Tego typu obręcze mają mniej warstw lakieru niż alufelgi. Stal jest także bardziej podatna na rdzewienie od aluminium.

W procesie produkcji nawet najtańszych obręczy z aluminium kompleksowo zabezpiecza się je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Najpierw są malowane podkładem antykorozyjnym. Następnie nakładany jest kolor bazowy, a na końcu lakier bezbarwny. To stwarza solidne zabezpieczenie przed korozją. Wyjątkiem są felgi chromowane i polerowane na wysoki połysk, które posiadają cieńszą warstwę ochronną. Jednocześnie musisz mieć świadomość, że felga, która nie jest regularnie konserwowana, może ulec szybszej korozji zarówno w warunkach letnich, jak i zimowych.

Czy warto zakładać felgi aluminiowe na zimę

Jeśli zdecydujesz się na obręcze z aluminium, powinieneś wybrać takie, które mają prosty wzór. Zaletą będzie nie tylko cena, ale również łatwiejsza konserwacja. Prosty wzór ułatwi w przyszłości czyszczenie i utrzymanie obręczy. Argumentem przemawiającym przeciwko używaniu alufelg zimą, jest większe ryzyko uszkodzenia mechanicznego. Samochód, który wpadnie w poślizg, często zatrzymuję się dopiero na jakiejś przeszkodzie. Konieczność naprawy lub wymiany uszkodzonej alufelgi wiąże się z większymi kosztami.

Felgi aluminiowe zapewniają lepszą ochronę przed korozją jedynie w przypadku prawidłowej pielęgnacji. Długo nieusuwane zabrudzenia mogą porysować powierzchnię obręczy. To prowadzi do uszkodzenia warstwy ochronnej i stwarza przyjazne warunki do rozwoju procesów korozyjnych.

Jak dbać o felgi aluminiowe w czasie zimy?

Alufelgi w okresie zimowym wymagają szczególnej pielęgnacji. Aby zachować ich połysk i efektowny wygląd, powinieneś traktować je podobne jak karoserię swojego pojazdu. Do pielęgnacji obręczy najlepiej używać wody lub naturalnych detergentów. Pamiętaj, że alkohol, benzyna oraz środki chemiczne na bazie kwasów mogą nieodwracalnie zniszczyć powierzchnię felgi. Dlatego przed skorzystaniem z usług automatycznej myjni samochodowej zapytaj, jakich środków chemicznych używają. Sprawdź także, jak wygląda sprzęt myjący. Twarde szczotki do mycia mogą uszkodzić zarówno felgi, jak i lakier samochodowy.

Zawsze po czyszczeniu obręczy należy obficie spłukać je wodą. W ten sposób na ich powierzchni nie pozostaną resztki płynów czyszczących. Regularne mycie zwykłym szamponem samochodowym rozcieńczonym z wodą daje lepsze efekty od wielu środków chemicznych dostępnych na rynku. Alufelgi najlepiej myć gąbką lub szczotką z miękkim włosiem. Nie jest zalecane używanie myjek wysokociśnieniowych. Mogą one powodować odpryski i złuszczanie się lakieru.

Regularne mycie felg aluminiowych zapobiega osadzaniu się na ich powierzchni warstwy pyłu z klocków hamulcowych. Taki osad jest bardzo trudny do usunięcia. Zaniedbane obręcze mogą wymagać zeszlifowania wierzchniej warstwy lakieru i ponownego malowania.

W osobnym artykule szczegółowo omawiamy, jak dbać o felgi.

Czy opłaca się użytkowanie dwóch kompletów kół?

Jeśli posiadasz koła z dużymi obręczami do niuskoprofilowych opon letnich, to dobrym rozwiązaniem może być zakup drugiego kompletu. Co ciekawe taki zestaw jest coraz częściej wybierany jako standardowy element wyposażenia w autach segmentu premium i klasy wyższej.

Zakup drugiego mniejszego zestawu felg i opon to wydatek, który w przyszłości daje niemałe oszczędności. Zimą trudno zauważyć ukryty pod śniegiem krawężnik czy inną przeszkodę. W takich warunkach łatwo o uszkodzenie felgi, a co za tym idzie poniesienie dużych kosztów naprawy lub wymiany na nową felgę.

Doskonałym rozwiązaniem jest posiadanie dwóch kompletów kół. Zestaw felg z nałożonymi oponami zajmuje tyle samo miejsca w garażu, co same opony. Dodatkowo możesz samodzielnie wykonać sezonową wymianę kół. Nawet jeśli zlecisz taką usługę w serwisie, to koszt jej wykonania będzie i tak niższy niż przy standardowej zmianie opon.