Filtr kabinowy w samochodzie - do czego służy i kiedy wymiana filtra?

 17-10-2019

W powietrzu dopływającym do wnętrza samochodu znajdują się sadze, kurz, pyłki roślin, drobiny z opon i klocków hamulcowych oraz niebezpieczne związki pochodzące ze spalin. Nagromadzenie zanieczyszczeń w kabinie pojazdu może być kilkukrotnie wyższe niż na zewnątrz. Dlatego tak ważne jest prawidłowe oczyszczanie wnętrza auta ze szkodliwych związków. Zadanie to spełnia filtr kabinowy. W zależności od rodzaju, różna może być jego skuteczność. Dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik, który pomoże Ci w dokonaniu optymalnego wyboru.

Dlaczego filtr przeciwpyłkowy jest tak ważny?

Za czyste powietrze w aucie odpowiedzialny jest filtr kabinowy, zwany także przeciwpyłkowym filtrem powietrza. Jego zadaniem jest zatrzymanie wszystkich szkodliwych związków i uniemożliwienie im przedostania się do wnętrza pojazdu. Aby właściwie spełniał swoje funkcje, należy go regularnie wymieniać. Najlepiej robić to raz w roku podczas corocznego serwisu klimatyzacji. Brudny i zbyt długo eksploatowany filtr zmniejsza przepływ powietrza w kanałach wentylacyjnych. Dodatkowo absorbuje więcej wilgoci, co przyczynia się do rozwoju bakterii i grzybów, które podczas chłodzenia lub ogrzewania powietrza dostają się do wnętrza pojazdu.

Filtr kabinowy musi być przystosowany do spełnienia najwyższych standardów jakości. Są one wyznaczane przez normy PN-EN ISO 16890-1/2/3/4:2017-01 oraz PN EN 1822-1/2/3/4:2009 Wysokoskuteczne filtr powietrza (EPA, HEPA i ULPA).

Jak jest zbudowany filtr kabinowy?

Filtr kabinowy składa się z kilku warstw filtrujących, które są złożone w charakterystyczną harmonijkę. Taka budowa ułatwia wychwytywanie wszelkich drobin i oczyszczanie powietrza. Każda warstwa filtru kabinowego ma nieco inne zadanie:

  • warstwa podstawowa – to pierwsza bariera zatrzymująca największe, łatwe do wychwycenia cząsteczki jak brud, kurz oraz pyłki kwiatowe,
  • warstwa środkowa (mikrofaza) – ma zatrzymywać zarodniki grzybów, bakterie oraz drobiny sadzy,
  • warstwa z węglem aktywnym (występuje w droższych filtrach węglowych) – węgiel aktywny chroni przed działaniem szkodliwych gazów jak ozon, tlenek węgla czy tlenek azotu,
  • warstwa nośna – stabilizuje całą konstrukcję  filtra.

Jakie rodzaje filtrów wyróżniamy?

Na jakość filtrów kabinowych ma wpływ ich budowa oraz materiał, z jakiego zostały wykonane. Na rynku są dostępne tańsze wersje w postaci filtrów papierowych oraz nieco droższe, wykonane z włókniny i wzbogacone warstwami węgla aktywnego lub polifenolu.

Filtry papierowe stanowią tańszą alternatywę dla droższych zamienników. Niestety, po przedostaniu się do ich wnętrza wilgoci zdecydowanie spada skuteczność działania. Najczęściej są stosowane przez właścicieli aut poruszających się po zakurzonych terenach, które są narażone na duże zapylenie. Z uwagi na szybsze zapchanie filtra, wymaga on o wiele częstszej wymiany.

Filtry wykonane z włókien sztucznych wyróżniają się wysoką odpornością na wchłanianie wilgoci. Wynika to z faktu, że są zbudowane z kilku warstw. Każda z nich skutecznie filtruje różnego rodzaju zanieczyszczenia. W nowoczesnych filtrach znajduje się również warstwa z substancjami odpowiadającymi za dezaktywację alergenów i nieprzyjemnych zapachów.

Z uwagi na wspomniane właściwości, droższe rozwiązania są polecane alergikom i astmatykom, ale też wszystkim innym właścicielom pojazdów, którzy chcą zadbać o świeże i zdrowe powietrze w aucie. Pamiętaj, że wysoka jakość powietrza, pozbawionego bakterii, kurzu i spalin, chroni nie tylko przed bólem głowy, ale też pozwala na dłużej zachować dobre zdrowie.

Na rynku dostępne są także specjalistyczne filtry kabinowe, czyli elektrety. Są one dosyć drogie, ale przy tym najlepsze z oferowanych w sprzedaży. Elektrety mają standardową, papierową warstwę ochronną. Oprócz tego są wyposażone w elektrycznie naładowane włókna, które stanowią dodatkową barierę ochronną. Przyciągają one mikroskopijne cząsteczki. Według producentów takie filtry są w stanie wychwycić nawet 99% szkodliwych związków.

Jakości filtra nie jesteś w stanie sprawdzić organoleptycznie. Wybierając jeden z wielu punktów Euromaster możesz skorzystać z pomocy specjalistów, którzy doradzą Ci, jaki filtr kabinowy najlepiej wybrać. Dzięki temu zapewnisz najlepszą jakość powietrza w kabinie swojego samochodu.

Dlaczego należy regularnie wymieniać filtr kabinowy?

Brudny filtr przeciwpyłkowy nie spełnia swojego zadana, a więc nie wyłapuje wszystkich szkodliwych związków z powietrza. Ale to nie wszystkie problemy spowodowane jego zabrudzeniem. Niesprawny filtr kabinowy osłabia wydajność wentylacji i klimatyzacji. To powoduje większe obciążenie układu chłodzenia i ogrzewania w pojeździe. W efekcie może doprowadzić do przepalenia silnika dmuchawy i związanych z tym dodatkowych kosztów. Słaba wydajność zmniejsza przepływ powietrza i obniża komfort podróżowania.

Niesprawny filtr kabinowy obniża zdolność układu do usuwania wilgoci. Najbardziej widocznym objawem tego są zaparowane szyby. Ponadto brudne powietrze może osiadać na przedniej szybie i pogarszać widoczność.

Jak często należy wymienić filtr kabinowy?

Częstotliwość wymiany filtra kabinowego jest uzależniona od intensywności użytkowania pojazdu. Zarówno w przypadku aut osobowych, jak i dostawczych powinien być on wymieniany co 20 tys. km przebiegu. Oczywiście przy eksploatowaniu samochodów w normalnych warunkach, W przypadku pokonywania krótszych dystansów wymiany warto dokonywać przynajmniej raz w roku. Właściciele użytkujący pojazd w terenie o podwyższonym zanieczyszczeniu powinni nie tylko częściej wymieniać filtr (np. dwa razy w roku – wiosną i jesienią), ale też przeprowadzić czyszczenie układu dystrybucji powietrza. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku samochodów ciężarowych. Tutaj zaleca się wymianę filtra kabinowego najpóźniej co pół roku bądź po przejechaniu 15 tys. km.

Po przeczytaniu tego artykułu stwierdziłeś, że pora na wymianę filtra kabinowego? Jeśli potrzebujesz pomocy, to chętnie Ci jej udzielimy. Jeszcze przed zaplanowaniem wizyty możesz sprawdzić kosztorys usługi i dowiedzieć się, ile kosztuje wymiana filtra kabinowego. Rozwiązanie to pozwala Ci uzyskać pełne informacje i uniknąć zaskoczenia podczas płatności za usługę.