Jak przechowywać opony i koła po sezonie?

 17-10-2019

Sezonowa wymiana opon to w praktyce konieczność w panujących u nas warunkach klimatycznych. Wielu kierowców zastanawia się, co zrobić z nieużywanym kompletem. Pamiętaj, że opony można bardzo łatwo zniszczyć w wyniku niewłaściwego składowania. Ich magazynowanie wymaga przestrzegania kilku ważnych zasad. Stosując się do nich, zniwelujesz ryzyko deformacji samej konstrukcji opony oraz przyspieszonego starzenia się mieszanki gumy. Dzięki temu wydłużysz ich żywotność.

Opony należy przechowywać w suchym, ciemnym i chłodnym pomieszczeniu z dala od chemikaliów (paliw, olejów, rozpuszczalników). Kompletne koła (opony z felgami aluminiowymi lub stalowymi) możesz kłaść jedno na drugim lub wieszać na hakach. Nie należy ich stawiać pionowo, ponieważ mogą ulec odkształceniu. Opony mogą być także ustawione luzem, pionowo lub w słupkach jedne na drugich. W żadnym wypadku nie wolno wieszać ich na hakach. Bardzo istotna jest także prawidłowa konserwacja. Przed odstawieniem kompletnych kół warto je wcześniej umyć. Jest to szczególnie ważne w przypadku opon zimowych, mających często kontakt z solą drogową. Następnie należy je osuszyć i dopompować. Na pewno nie zaszkodzi zapakowanie kół do foliowych worków. Pamiętaj, aby zrobić to dopiero po dokładnym wysuszeniu.

Jak przechowywać opony bez felg oraz koła?

Zastanawiasz się, gdzie pozostawić opony po sezonie? Masz do wyboru warsztat lub własny dom.

Przygotuj koła do przechowywania

Przed ułożeniem opon i felg, zadbaj o ich czystość i zabezpiecz je specjalnym środkiem. Do czyszczenia możesz użyć myjki ciśnieniowej. Pamiętaj, że koła muszą dokładnie wyschnąć. Dopiero wtedy można je schować do worków foliowych lub pokrowców. Wilgoć przyczynia się do korozji felg oraz parcenia gumy.

Przygotuj miejsce do przechowywania

Jeszcze przed wymianą opon zadbaj o dogodne miejsce do ich magazynowania. Później możesz nie mieć na to czasu. W efekcie opony wylądują w ciasnej piwnicy lub wilgotnym garażu. Te miejsca nie nadają się do przechowywania i mogą doprowadzić do pogorszenia parametrów gumy.

Jak składować opony w garażu?

Garaż to najpopularniejsze miejsce magazynowania opon. Podczas przechowywania musisz pamiętać o kilku istotnych kwestiach:

  • Wyznacz miejsce z dala od źródeł ciepła (grzejników, urządzeń, które mogą się nagrzewać).
  • Usuń wszystkie substancje chemiczne, które mogą mieć kontakt z oponami (oleje, smary, rozpuszczalniki)
  • Użyj stojaka na opony/felgi, aby uniknąć bezpośredniego kontaktu z podłożem. Jeśli nie masz stojaka, możesz użyć tektury bądź drewnianych palet.

W przypadku całych kół masz do wyboru 3 sposoby magazynowania:

  • powieszenie na hakach,
  • układanie jedna na drugiej,
  • ustawienie obok siebie.

Jeśli przechowujesz opony bez felg, musisz liczyć się z koniecznością ich przekładania co kilka tygodni. Jeżeli ułożone są na stosie, opona ze spodu powinna być przeniesiona na górę. W przypadku opon ustawionych jedna obok drugiej, obracaj je, aby uniknąć odkształceń.

Jak przechowywać opony w domu lub mieszkaniu?

Jeśli dysponujesz wolnym pomieszczeniem, możesz rozważyć przechowanie opon w domu lub mieszkaniu. Przestrzegaj opisanych wcześniej zasad magazynowania. Pamiętaj także o obniżeniu temperatury i ograniczeniu dostępu światła w pomieszczeniu.

Jak układać opony w piwnicy?

Piwnica to również popularne miejsce magazynowania opon. Nie popełniaj częstego błędu i nie wciskaj ich w każde wolne miejsce. Pamiętaj także o gryzoniach, które często zasiedlają piwnice. Mogą one uszkodzić opony i narazić Cię na niepotrzebne koszty.

Jak magazynować opony na balkonie?

To z pewnością nie jest dobry pomysł. Przechowywanie na zewnątrz powoduje ciągły kontakt z wilgocią oraz narażenie na zmiany temperatury. To prowadzi do szybszego zużywania się gumy. Twoje opony stracą swoje właściwości i będziesz musiał wcześniej je wymienić. Lepiej zainwestować w przechowalnię opon.

O czym pamiętać przy samodzielnej wymianie kół

Jeśli decydujesz się na samodzielną wymianę kół, pamiętaj o odpowiednim oznaczeniu. Pozwoli Ci to na właściwe rotowanie opon w przyszłym sezonie. Zazwyczaj stosuje się oznaczenia: LP - lewy przód, PP – prawy przód, LT – lewy tył, PT - prawy tył. Napisy najlepiej nanieść kredą. Jeśli używasz worków na opony, możesz oznaczyć je markerem.

Informacja o położeniu danej opony jest istotna w przypadku kół z czujnikami ciśnienia. Przy rotacji koniecznie jest przeprogramowanie TPMS. W przeciwnym razie istnieje ryzyko nieprawidłowych komunikatów dotyczących ciśnienia w oponach.

Hotel opon - optymalne warunki do przechowywania opon

Nie masz miejsca na przechowywanie ogumienia? Na pewno nie będziesz musiał wozić opon ze sobą w bagażniku. Większość profesjonalnych serwisów i firm oponiarskich świadczy usługę przechowalni. W ten sposób minimalizujesz ryzyko ich uszkodzenia. Jednocześnie nie musisz zastanawiać się nad wygospodarowaniem wolnego miejsca i zapewnienia optymalnych warunków do przechowywania kół.

Hotel opon to idealnie rozwiązanie nie tylko w przypadku konieczności przechowywania dużej liczby opon. To także doskonała alternatywa dla osób prywatnych, które nie mają w domu lub mieszkaniu miejsca na przechowywanie kół. Serwisy sieci Euromaster korzystają z centralnego magazynu, który mieści ok. 30 tysięcy opon. W momencie przyjęcia do przechowalni każda opona jest ewidencjonowania i kontrolowana pod kątem stopnia zużycia bieżnika. Serwisant sprawdza także potencjalne uszkodzenia mechaniczne jak guzy czy przecięcia. Dzięki szczegółowej kontroli dużo łatwiej ocenić faktyczny stan ogumienia.

W hotelu opon panują optymalne warunki do bezpiecznego przechowywania kół:

  • brak bezpośredniego dostępu do światła,
  • brak kontaktu z substancjami chemicznymi,
  • odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza,
  • wysoki poziom ochrony przeciwpożarowej.

Każda opona jest opisywana, co ma szczególne znaczenie w przypadku czujników TPMS. Opony przyjęte do przechowalni są przypisywane do konkretnego numeru rejestracyjnego. To minimalizuje ryzyko pomyłki i montażu w innym pojeździe. Jednocześnie ułatwia relokację ogumienia do konkretnego serwisu, gdzie planujesz dokonać wymiany ogumienia.