
Jak dbać o opony zimowe?

To ważny temat, bo miękka mieszanka opon zimowych, dzięki której możesz bezpiecznie jechać po śniegu, jest delikatna. Dzięki przygotowanym przez nas wskazówkom możesz znacząco wydłużyć jej żywotność oraz zadbać o bezpieczeństwo jazdy. Trwałość opon zasadniczo wpływa na komfort bezpieczeństwo, dlatego potraktuj poważnie nasze rady. Są naprawdę istotne!
Regularnie sprawdzaj zużycie i głębokość bieżnika opony zimowej
Zapewne myślisz, że zużycie i głębokość bieżnika to jedno i to samo. Tymczasem tak nie jest. Opona może nie nadawać się do użytku mimo znacznego zapasu głębokości bieżnika. Może również posiadać niewielkie uszkodzenia w części czołowej (wyrwania, uszczerbki gumy) oraz części bocznej (głębokie obtarcia lub nacięcia). Ekspert sieci Euromaster podpowiada: „Aby opony służyły przez długi czas, niezmiernie ważne jest zachowanie odpowiedniego stylu jazdy".
Należy również zwrócić uwagę na nierównomierne zużycie bieżnika, co może wskazywać na nieprawidłową geometrię zawieszenia samochodu. Dlatego dobrze jest serwisować opony w warsztacie, który jest w stanie skontrolować zbieżność kół przedniej i tylnej osi.
Systematycznie kontroluj ciśnienie w oponach
Zarówno zbyt niskie, jak i za wysokie ciśnienie skraca żywotność opony. Dlatego warto je sprawdzić i regulować do poziomu zalecanego przez producenta. Czy kontrola ciśnienia w kołach w profesjonalnym warsztacie ma sens? Tak. Kontrolę przeprowadzą specjaliści, którzy dysponują specjalistycznym sprzętem, a przede wszystkim tabelami z zalecanym ciśnieniem powietrza dla konkretnego modelu auta.
Zadbaj o wyważenie każdego koła
Od tej zasady nie ma wyjątków. Źle wyważone koło nie pozwala oponie na równomierne zużycie. Im szybciej jedziesz, tym większe różnice występują w docisku poszczególnych części obwodu opony do jezdni. Dodatkowo pamiętaj, że złe wyważenie koła nie zawsze jest odczuwalne podczas jazdy. Dopiero znaczne odstępstwa od normy objawiają się drganiami nadwozia lub kierownicy.
Kontroluj geometrię zawieszenia
Obecnie, przy wielowahaczowych układach jezdnych, najlepiej robić to w warsztacie, posiadającym czterogłowicowy tester geometrii. To pozwala na kontrolę zbieżystości kół obu osi. Nie tylko skomplikowane układy zawieszenia powinny skłonić Cię do serwisowania opon w profesjonalnym warsztacie. Zdarza się bowiem, że auta powypadkowe mają nieprawidłową geometrię tylnej osi pomimo tego, że nie ma ona żadnej regulacji zbieżności. A nieprawidłowa zbieżność to nierównomierne zużycie opon zimowych oraz zmiana właściwości jezdnych samochodu. Być może nigdy nie przyszło Ci do głowy, aby traktować oponę jako element diagnostyczny, wykazujący niedomagania samochodu, ale w tym przypadku tak właśnie jest.
Sprawdzaj stan zaworów opony zimowej oraz ich kapturków
Czym są kapturki? Chodzi o zakrętki zaworów, zwanych popularnie „wentylami”. Pełnią one przynajmniej dwie ważne funkcje. Pierwszą jest ochrona zaworu przed pyłem, wodą i błotem. Dzięki temu element może pracować prawidłowo przez długi czas. Niezależnie od tego, czy przechowujesz opony na felgach, czy bez nich, nigdy nie stawiaj ich na podłożu w pozycji pionowej. Drugą funkcją kapturków jest częściowe niwelowanie efektów nieszczelności zaworu opony dzięki szczelnemu połączeniu z gwintem zaworu. Istnieją rozwiązania z gumową uszczelką. To jednak tylko awaryjna funkcja kapturka. W normalnej sytuacji, za szczelność powinien odpowiadać zawór, a kapturek ma za zadanie chronić go przed zanieczyszczeniami. Pamiętaj także, że przy każdym montażu opon na obręczy należy wymienić zawory na nowe!
Opony przechowuj najlepiej na felgach
Jeżeli nie ma takiej możliwości, dobrze jest przechowywać opony na specjalnych stojakach. Jednak niezależnie od tego, czy przechowujesz na obręczach, czy bez nich, nigdy nie stawiaj ich na podłożu w pozycji pionowej. Dlaczego? Ponieważ za kilka miesięcy okaże się, że opona nie jest już idealnie okrągła, tylko ma minimalne wgniecenie w miejscu, którym opierała się o podłogę garażu czy piwnicy.
Przechowuj opony zimowe w odpowiedni sposób
Światło słoneczne i zawarte w nim promieniowanie UV odpowiadają częściowo za starzenie materiału, z którego wykonano oponę. Należy pamiętać, aby nie składować ogumienia na powierzchniach zabrudzonych substancjami olejowymi lub olejopochodnymi. Olej powoduje tzw. korozję mieszanki gumy, która w krótkim czasie w miejscach styku staje się bardzo miękka. To eliminuje ją z dalszej eksploatacji. Najlepiej opony przechowywać w profesjonalnych przechowalniach, które są dostępne w większości serwisów wymiany opon.
Jak prawidłowo dbać o opony zimowe?
O tym, jak dbałość o opony zimowe wygląda okiem fachowca, opowie Konrad Rybiński, współwłaściciel warsztatu Euromaster Rybiński w Żarach:
„Aby opony służyły Ci przez długi czas, niezmiernie ważny jest Twój styl jazdy. Bardzo dynamiczna jazda, ostre przyśpieszanie i hamowanie, buksowanie kołami na śliskiej nawierzchni i szybkość, z jaką podróżujesz to elementy, które będą drenowały Twój portfel koniecznością szybszej wymiany opon. Dodatkowo sprawią, że jazda samochodem zamiast efektywnej staje się tylko efektowną. Aby jeździć dłużej na oponach oraz bezpieczniej i pewniej panować nad samochodem, powinieneś prowadzić płynnie. Co to oznacza w praktyce? Najlepiej delikatnie operować pedałem gazu, ujmując go przy każdorazowej utracie przyczepności oraz wykonywać płynne ruchy kierownicą.”
Ekspert Euromaster podpowiada: „Opony zimowe lepiej założyć wcześniej niż w ostatniej chwili”.
Pamiętaj o tym, że opony stosunkowo łatwo uszkodzić mechanicznie. W związku z tym każdy najazd na przeszkodę (np. krawężnik) powinien być wykonany po uprzednim całkowitym zatrzymaniu pojazdu. Następnie należy delikatnie „wspinać się” na niego pod kątem najbardziej zbliżonym do prostego. Przy parkowaniu równoległym nie dojeżdżaj do samego krawężnika, szorując o niego delikatnym bokiem opony. Oczywiście nie zawsze taki kontakt z przeszkodą można przewidzieć i przygotować się do niego. Co zrobić, jeśli pojawi się niespodziewana przeszkoda jak dziura w drodze i nie zdołasz jej ominąć? Złotą zasadą pozwalającą zminimalizować ryzyko uszkodzenia opony oraz zawieszenia jest hamowanie przed przeszkodą, po czym na chwilę przed uderzeniem całkowite zwolnienie pedału hamulca. Zmniejszy to nacisk masy auta na koła oraz sprawi, że niezblokowane koła przejadą przez przeszkodę, zamiast w nią uderzyć.
Pamiętaj! Żeby opony zimowe pomogły Ci w trudnych warunkach, nie możesz pozwolić, aby zima Cię zaskoczyła. Nie bój się zakładać ich wcześniej. Znalezienie w ostatniej chwili serwisu, który wymieni opony od ręki, będzie graniczyło z cudem. Lepiej założyć je nawet 2-3 tygodnie za szybko niż o dzień za późno.