
Jak dbać o samochód, który nie jeździ na co dzień?

Jesteś tzw. „niedzielnym kierowcą” i sporadycznie używasz samochodu? Powinieneś pamiętać, że długa przerwa w eksploatacji może mieć poważne konsekwencje dla Twojego auta. To nieprawda, że nieużywany samochód się nie starzeje. Jego poszczególne podzespoły są cały czas narażone na działanie niekorzystnych czynników. Sprawdź, o jakie elementy pojazdu powinieneś zadbać, jeśli nie użytkujesz swojego samochodu na co dzień.
Jak dbać o akumulator?
Samochody podczas postoju także zużywają prąd. Stałego zasilania potrzebuje m.in. alarm, komputer czy zegar. Na szczególną uwagę zasługuje więc akumulator, który w razie dłuższego postoju również może ulec rozładowaniu. Szczególnie jeśli pojazd nie jest garażowany, a na zewnątrz panują warunki zimowe. Dlatego w przypadku rzadkiego korzystania z samochodu, powinieneś co jakiś czas przetestować lub odpowiednio doładowywać baterię. Można również zaopatrzyć się w ładowarkę podtrzymującą, dzięki której stan akumulatora pozostanie w dobrej kondycji. Dodatkowo polecamy zabezpieczyć smarem newralgiczne punkty, takie jak styki czy połączenia elektryczne. Preparat chroni te elementy przed utlenianiem. Pamiętaj także, aby prawidłowo dobrać pojemność akumulatora do swojego pojazdu. Bardzo ważne jest zwracanie uwagi na objawy świadczące o usterce baterii. Więcej na ten temat znajdziesz w osobnym artykule. Omawiamy w nim, jak dbać o akumulator w samochodzie.
Jak dbać o tarcze oraz płyn hamulcowy?
Płyn hamulcowy jest silnie higroskopijny, przez co ma ograniczoną trwałość. Minimalna zawartość wilgoci obniża jego właściwości, a w szczególności lepkość i odporność temperaturową. Zbyt niska temperatura wrzenia zmniejsza skuteczność hamowania. W efekcie pedał hamulca nie wykazuje należytego oporu i nie reaguje na naciskanie lub działa z opóźnieniem. Dlatego niezależnie od ilości przejechanych kilometrów powinieneś wymieniać płyn mniej więcej co 2 lata. W serwisie Euromaster możesz także sprawdzić jego właściwości. W osobnym artykule szczegółowo omawiamy, jak działa płyn hamulcowy.
Tarcze oraz klocki należy regularnie kontrolować pod kątem zużycia. Ich grubość powinna spełniać minimalne wymagania producenta danego pojazdu. Nieużywane tarcze mogą pokrywać się warstwą rdzy. Jak każde elementy metalowe są narażone na działanie wilgoci. Z klockami jest jak z oponami. Nieużywane będą się starzeć. Ich powierzchnia także może pokryć się nalotem rdzy. Z upływem czasu skuteczność działania tych elementów spada.
Jak dbać o opony?
Stan ciśnienia w oponach należy kontrolować nawet wtedy, gdy nie używasz pojazdu zbyt często. Jest to bardzo ważne, ponieważ zbyt niskie ciśnienie może spowodować odkształcenia gumy. To z kolei przekłada się na jej parametry pracy. Odkształcona guma nie nadaje się do dalszego użytkowania. To oznacza konieczność zakupu nowego kompletu. Raz na jakiś czas dobrze jest przestawić auto, chociażby o kilkadziesiąt centymetrów. W przypadku camperów, które muszą być przystosowane do długotrwałego postoju, używa się opon ze specjalnym wzmocnieniem. Chroni ono przed odkształceniem kół.
Pamiętaj, że opony w zaparkowanym samochodzie również są narażone na działanie słońca, wilgoci oraz różnych substancji chemicznych. Każdy z tych czynników przekłada się na szybsze zużywanie ogumienia. Negatywny wpływ mają również wahania temperatury.
Jak dbać o lakier samochodu?
Szkodliwy wpływ na lakier samochodowy ma wiele czynników. To przede wszystkim zmiany temperatury, deszcz, śnieg, ptasie odchody, sól drogowa oraz czynniki organiczne jak soki drzew czy pyłki. Dotyczy to również aut, które nie są na co dzień użytkowane i stoją na otwartym parkingu.
Najprostszym zabezpieczeniem lakieru jest nałożenie wosku na auto. Ochroni on karoserię przed szkodliwym działaniem promieni UV, soli drogowej oraz ptasich odchodów. Pamiętaj, że bardzo ważna jest prawidłowa pielęgnacja i czyszczenie. Używanie szorstkich gąbek czy szczotek, jak również nieumiejętne polerowanie i używanie niewłaściwych środków chemicznych może powodować korozję lub uszkodzenie lakieru.
Jak dbać o olej silnikowy?
Olej silnikowy spełnia wiele istotnych funkcji. Najważniejsze z nich to smarowanie, chłodzenie czyszczenie oraz ochrona podzespołów silnika. Niezależnie od tego, czy samochód jest używany, czy nie olej, który się w nim znajduje starzeje się. Dzieje się tak m.in. poprzez kontakt z powietrzem. Olej traci swoje właściwości. A tym samym obniża się poziom ochrony silnika. W efekcie jednostka napędowa ulega szybszej eksploatacji.
Niektórzy producenci dopuszczają wymianę oleju nawet co 30 tysięcy kilometrów. Jeśli auto jest użytkowane sporadycznie, to przy takim interwale wymiany odbywałyby się co kilka lat. Dlatego warto wykonać serwis olejowy raz w roku niezależnie od liczby przejechanych kilometrów. W osobnym artykule wyjaśniamy, jak wybrać olej silnikowy.
Jak dbać o paliwo w baku?
Wbrew pozorom zbiornik paliwa pojazdu, który większość czasu spędza na parkingu, powinien być pełny. Dlaczego? Paliwo w kontakcie z powietrzem szybciej się starzeje. Jeśli zbiornik nie będzie zatankowany do pełna, to wzrośnie ryzyko rozwoju rdzy i powolnej korozji. Dodatkowo woda skraplająca się w zbiorniku może dostać się do przewodów paliwowych i zamarznąć w czasie mrozów. To zwiastuje problemy z uruchomieniem auta oraz zwiększa ryzyko uszkodzenia układu paliwowego. Jeśli Twój samochód przez większość czasu stoi na parkingu, to zatankuj go do pełna. W ten sposób unikniesz wielu potencjalnych problemów.
Odpalenie silnika nie wystarczy!
Powszechnie stosowanie tak zwanego przepalenie silnika to podstawowy błąd, ponieważ przynosi więcej szkód niż pożytku. Zbyt krótka praca jednostki napędowej nie pozwala na jej rozgrzanie. Olej nie osiągnie optymalnej temperatury i nie zapewni pożądanego smarowania. Dlatego najlepiej co pewien czas wybrać się na krótką przejażdżkę, podczas której silnik rozgrzeje się do odpowiedniej temperatury.
Jeżeli rzadko używasz auta, to nie zapomnij zadbać o jego poszczególne podzespoły. Nawet w czasie postoju są one narażone na działanie negatywnych czynników. Wilgoć oraz zmiany temperatur mogą być powodem awarii i wielu kosztownych napraw. Dlatego pamiętaj o wymienionych kwestiach i rób regularny przegląd, aby uniknąć przykrych niespodzianek oraz móc bez przeszkód korzystać z samochodu w razie potrzeby.