
Jak dbać o szyby samochodowe?

Najważniejsze dla kierowcy jest bezpieczeństwo. Stan i czystość szyb w pojeździe ma na nie bezpośredni wpływ. Szczególnie zarysowania, uszkodzenia bądź zabrudzenia przedniej szyby wyraźnie obniżają komfort jazdy. Jeśli dodasz do tego trudne warunki atmosferyczne jak deszcz, mgła czy zapadający zmrok, to przekonasz się o znaczeniu tego elementu pojazdu. Nawet w słoneczne dni porysowana, matowa szyba powoduje nieprzyjemne dla oka refleksy. Dlatego warto zadbać o jej stan.
Jak powstają uszkodzenia na szybie?
Wszystkie podzespoły i elementy pojazdów z czasem się zużywają. Dzieje się tak również z szybami. Trudno to w porę zauważyć, gdyż proces ten jest powolny. Różnicę możesz dostrzec, gdy przesiądziesz się do auta z szybami w odpowiednim stanie. Nagle wszystko dookoła stanie się bardzo wyraźnie! Powodów zarysowania szyb jest wiele. Na szczęście w ich obliczu nie jesteś całkiem bezradny.
Najczęściej stan szyb zależy od dbałości użytkownika o ten element. Jeżeli poświęcisz odpowiednią ilość uwagi, to możesz uchronić je przed trwałymi zabrudzeniami. Jedyne, na co nie masz wpływu to uszkodzenia powstałe w czasie jazdy przez kamyki czy żwir. Najczęściej dotyczą one przedniej szyby, która z punktu widzenia kierowcy jest najważniejsza. Ciała obce powodują odpryski lub uszkodzenia szyby. Na szczęście takie wady można naprawić.
Jak naprawić uszkodzoną szybę samochodową?
Bez względu na rodzaj i zakres uszkodzenia szybę powinieneś od razu naprawić lub wymienić na nową. Wszelkie niedoskonałości na jej powierzchni mają negatywny wpływ na widoczność. Ponadto uszkodzona szyba może w czasie jazdy zupełnie pęknąć. To zwiększa ryzyko poważnej kolizji lub wypadku. Pamiętaj, że poruszanie się pojazdem z uszkodzoną szybą jest niezgodne z przepisami ruchu drogowego. Policjant po stwierdzeniu takiej usterki może zatrzymać Twój dowód rejestracyjny i nałożyć mandat do 3000 złotych.
Nie każde uszkodzenie szyby nadaje się do naprawy. Przede wszystkim muszą zostać spełnione następujące warunki:
- Maksymalna średnica uszkodzenia 22 mm (wielkość monety o nominale 5 zł).
- Odległość uszkodzenia od krawędzi szyby przynajmniej 10 cm.
- Minimalna odległość między sąsiednimi uszkodzeniami szyby 10 cm.
- Uszkodzenia poza polem widzenia kierowcy.
- Brak podłużnych pęknięć odchodzących od miejsca uszkodzenia.
Nie jest możliwa naprawa szyb solarnych. W przypadku podłużnych rys często nie da się wprowadzić żywicy naprawczej. Naprawę uniemożliwiają także zbyt duże naprężenia.
Sam proces naprawy szyby samochodowej składa się z kilku etapów:
- Oczyszczenie uszkodzonej powierzchni z luźnych elementów szkła. Usuwane są także ciecze i zabrudzenia zgromadzone w szczelinach. Do tego celu używana jest specjalna pompa próżniowa.
- Wypełnienie uszkodzenia specjalną żywicą aplikowaną pod ciśnieniem. Preparat dociera do najtrudniej dostępnych miejsc. Żywica ma taką samą przezierność jak oryginalne szkło.
- Utwardzenie naprawionego miejsca z wykorzystaniem promieni UV.
- Usunięcie nadmiaru żywicy i polerowanie powierzchni. Dzięki temu szyba zyskuje niemal 100% przezierności.
Mycie szyb - jak dbać o szyby w samochodzie?
Szyby samochodowe wymagają także odpowiedniej eksploatacji. Dlatego powinieneś zwrócić uwagę na następujące elementy:
Wycieraczki samochodowe
Wycieraczki z założenia służą do poprawy widoczności. W praktyce często są powodem uszkodzenia szyby. Dzieje się tak przeważnie wtedy, gdy pióra wymieniane są zbyt rzadko. Najistotniejszą kwestią jest, aby guma piór była miękka, stała i niepokruszona. Wtedy będzie dobrze odprowadzać padający deszcz. Guma traci swoje właściwości relatywnie szybko. Staje się twarda i skruszała. Jeżeli osadzony na szybie śnieg lub lód spróbujesz usunąć za pomocą wycieraczek, to tylko przyspieszysz tempo jej zużycia. Do czyszczenia szyb z tego typu zabrudzeń służy skrobaczka. W osobnym artykule omawiamy, jak działają wycieraczki samochodowe.
Receptą na efektywne działanie tego elementu jest systematyczna wymiana całych piór wycieraczek lub samej gumy. Najlepiej robić to raz na sześć miesięcy albo jeszcze częściej w zależności od stopnia zużycia. Zniszczone, wyeksploatowane pióro rysuje szybę w charakterystyczny łukowaty sposób. Możesz to naprawić tylko i wyłącznie drogim polerowaniem lub jeszcze bardziej kosztowną wymianą całej szyby.
Płyn do spryskiwaczy
Płyn do spryskiwaczy jest ważny dla utrzymania szyby w czystości. Drobinki pyłu, kurzu lub piasku osadzają się na szybie oraz wycieraczkach. Dlatego, gdy chcesz umyć szybę, powinieneś zadbać o to, aby nie była ona sucha. Możesz ją wtedy łatwo zarysować. Nie warto oszczędzać na płynie do spryskiwaczy. Wybierz nieco droższy preparat, który będzie skuteczniej usuwał brud, owady, ptasie odchody czy żywicę drzew. Dodatkowo zabezpieczy szybę na przykład „niewidzialną wycieraczką”. To ułatwi utrzymanie jej w nienagannej czystości. W osobnym artykule szczegółowo wyjaśniamy, jak dobrać płyn do spryskiwaczy.
Jak należy myć szyby?
Niestety same wycieraczki i płyn nie wystarczą! Bardzo ważne jest także mycie szyb samochodowych. A o to musi już zadbać użytkownik. Dokładne czyszczenie pozwala zachować atrakcyjny wygląd i przejrzystość szyb na długie lata. Możesz to osiągnąć, stosując się do następujących zasad:
- Przede wszystkim – systematyczność! Po pewnym czasie zabrudzenia na szybach nie tylko stają się trudniejsze do usunięcia, ale sprzyjają również powstawaniu mikrouszkodzeń, które w przyszłości będą powodem widocznych zmian na szybie. Dlatego zadbaj o regularne czyszczenie.
- Nie skupiaj się tylko na przedniej szybie. Małe, trójkątne szybki też są ważne. Oczywiście nie zapomnij o wyczyszczeniu szyby również wewnątrz. Jej powierzchnia potrafi się mocno zabrudzić także od strony kabiny.
- Odpowiednie kosmetyki samochodowe to podstawa. Preparaty, których będziesz używać, mogą występować w formie sprayów, pianek, mgiełek itd. Pamiętaj, aby były one przeznaczone tylko i wyłącznie dla pojazdów! Płyn do mycia szyb, który używasz w domu, nie nadaje się do tego, ponieważ zawiera amoniak. Związek ten jest szkodliwy dla elementów tapicerki oraz przyciemnianych szyb.
- Kosmetyki to nie wszystko. Istotne są też narzędzia pracy. Wszelkiego rodzaju szmatki, gąbki kuchenne i inne ścierki nie nadają się do czyszczenia szyb. Najlepszym wyborem jest mikrofibra. Używanie ręczników z mikrofibry zapewnia czyszczenie na najwyższym poziomie i bez pozostawiania nieestetycznych smug. Co istotne takie ściereczki możesz prać bieżącą wodą z mydłem i używać wielokrotnie.
- Poprawę komfortu jazdy i przede wszystkim widoczności może zapewnić środek „odpychający” wodę. Tak zwana niewidzialna wycieraczka najbardziej pomaga w nocy oraz podczas deszczu. Stworzona powłoka pomaga zapobiegać osadzaniu się zanieczyszczeń na szybie. Możesz kupić płyn do spryskiwaczy, który już zawiera taką formułę lub wybrać osobny preparat.
- Nie zapominaj o wycieraczkach! Przed jazdą przetrzyj gumy wycieraczek szmatką lub papierem. W lecie wystarczy to zrobić raz na 2-3 tygodnie. Zimą warto czyścić je trochę częściej. Obserwuj również stan piór i wymień je w odpowiednim momencie.
Pielęgnacja i dbanie o szyby nie należy do najtrudniejszych zadań. Wystarczy odrobina czasu i cierpliwości. Porysowane szyby możesz wypolerować, a powstałe uszkodzenia naprawić np. w serwisach Euromaster! Warto pamiętać, że w wyniku odprysku na szybie cała konstrukcja nadwozia traci wytrzymałość. Szyba może dalej pękać. W efekcie zmienia się załamanie światła i pogarsza pole widzenia kierowcy. W serwisach Euromaster możemy dokonać naprawy uszkodzonej szyby już w ciągu 60 minut! Co ciekawe, w zależności od warunków zawartych w polisie ubezpieczeniowej, Twój ubezpieczyciel może przejąć w całości koszty naprawy.