
Jak dobrać odpowiednie ciśnienie w oponach?

W przypadku opon młodszych niż 5 lat producenci zalecają kontrolę ciśnienia przynajmniej raz w miesiącu. W starszych oponach powinieneś sprawdzać je częściej. Nie zapominaj także o kole zapasowym. W ogóle nie kontrolujesz ciśnienia i ignorujesz tak ważną czynność podczas eksploatacji samochodu? W ten sposób narażasz na bezpieczeństwo siebie oraz Twoich pasażerów. Dlatego warto poznać zasady kontrolowania ciśnienia w oponach i bezwzględnie się do nich stosować. W skrajnych sytuacjach może to uratować Twoje zdrowie i życie.
Jakie jest właściwe ciśnienie opon w pojeździe?
Przyjmuje się, że prawidłowe ciśnienie w oponach wynosi 2,2 bara. Oczywiście jest to wartość uniwersalna. Takie ciśnienie powietrza jest bezpieczne i można je utrzymywać w większości pojazdów. Pamiętaj jednak, że jego wartość ta jest ustalana indywidualnie dla każdego modelu auta. Sprawdź listę producentów opon na stronie Michelin.pl, aby znaleźć najlepsze marki opon.
Informację o odpowiednim ciśnieniu znajdziesz w instrukcji obsługi pojazdu. Często znajduje się ona również wewnątrz auta:
- na słupku drzwi kierowcy,
- na wewnętrznej stronie klapki wlewu paliwa,
- w skrzynce bezpiecznikowej,
- na naklejce umieszczonej na pokrywie bagażnika,
- przy kole zapasowym w bagażniku.
Zazwyczaj podawanych jest kilka wartości ciśnienia, które zależą od:
- rozmiaru opony,
- masy pojazdu z pasażerami oraz ładunkiem.
Na tabliczkach prezentowana jest odrębna wartość dla opon na osi przedniej i tylnej.
Pamiętaj, że na wartość optymalnego ciśnienia w oponach wpływa także temperatura powietrza. Kiedy jej wartość drastycznie spada, warto dopompować koła o ok. 0,2 bara.
Co powoduje ubytek powietrza w oponie?
Spadek ciśnienia w oponach zależy od wielu czynników. Najczęstsze z nich to:
- uszkodzenie mechaniczne opony lub felgi,
- nieprawidłowy montaż kół,
- nieszczelność wentyli,
- warunki pogodowe.
Podczas weryfikacji stanu kół sprawdź, czy opona lub felga nie zostały uszkodzone po wjechaniu na krawężnik bądź w dziurę. Następnie skontroluj, czy opona nie ma wbitego gwoździa lub innego elementu powodującego rozszczelnienie. Przejrzyj ją dokładnie, zaczynając od zewnętrznej strony i czoła, a na wewnętrznej kończąc.
Kiedy najlepiej sprawdzać ciśnienie w oponach?
Do pomiaru ciśnienia w oponach stosuje się specjalne urządzenie nazywane manometrem. Największą dokładność pomiaru zapewniają modele elektroniczne. Manometry są powszechnie dostępne na wielu stacjach benzynowych, w warsztatach, serwisach samochodowych i punktach wulkanizacji opon.
Kiedy mierzyć ciśnienie w oponach? Jego wartość sprawdzaj przede wszystkim:
- regularnie podczas każdej wizyty na stacji benzynowej lub co 30 dni,
- przy każdej zmianie temperatury powietrza o 10 stopni,
- przed każdą dłuższą trasą,
- podczas sezonowej wymiany opon.
Pomiaru dokonuj zawsze na zimnych kołach, czyli co najmniej 30 minut po zatrzymaniu auta. Do pompowania możesz użyć kompresor lub zwykłą pompkę nożną.
Jakie są konsekwencje niewłaściwego ciśnienia w oponach?
Spadek ciśnienia w oponach może mieć negatywne konsekwencje dla komfortu i bezpieczeństwa w czasie jazdy. Zbyt niskie ciśnienie w oponach powoduje:
- wydłużenie drogi hamowania,
- pogorszenie przyczepności oraz wystąpienie nadsterowności lub podsterowności pojazdu,
- opóźnioną reakcję samochodu na ruchy kierownicą,
- mocniejsze nagrzewanie się boków opony i większą podatność na uszkodzenia mechaniczne,
- przyspieszone zużycie opony,
- nieregularne zużywanie się bieżnika,
- wyższe spalanie paliwa z powodu większych odkształceń opony w czasie jazdy,
- mniejszą stabilność prowadzenia auta w zakrętach i koleinach (efekt pływania pojazdu).
Czy zbyt wysokie ciśnienie w oponach jest szkodliwe?
Zbyt wysokie ciśnienie powietrza w oponach również może niekorzystnie wpływać na wiele parametrów jazdy oraz samego ogumienia:
- żywotność opony krótsza nawet o 25%,
- pogorszenie precyzji kierowania autem oraz stabilności pojazdu podczas pokonywania zakrętów,
- większe ryzyko uszkodzenia przy wjechaniu w dziurę lub uderzeniu o krawężnik,
- gorsza przyczepność ze względu na mniejszą powierzchnię styku opony z drogą,
- wyższy poziom hałasu przez gorsze tłumienie nierówności,
- szybsze zużycie elementów zawieszenia i gorsza amortyzacja pojazdu.
Czy warto pompować koła azotem?
Coraz większą popularnością cieszy się pompowanie kół azotem. Jest to bezbarwny i bezwonny gaz, wolny od wilgoci oraz mało aktywny chemicznie. Co istotne azot jest pozbawiony tlenu, który odpowiada za proces utleniania gumy i w konsekwencji prowadzi do jej starzenia. To powoduje, że guma twardnieje, kruszy się i pęka, co obniża żywotność opon. Azot nie zawiera w składzie związków chemicznych, które występują w zwykłym powietrzu. Nie wchodzi również w reakcje chemiczne z metalami. Dużo lepiej od powietrza reaguje na zmiany temperatury.
Największe zalety pompowania kół azotem:
- Zachowanie optymalnego poziomu ciśnienia przez czas nawet 3 razy dłuższy niż w przypadku powietrza. To zmniejsza częstotliwość dopompowywania kół i chroni przed powstawaniem odkształceń.
- Redukcja oporów toczenia opony, co wpływa na ograniczenie spalania nawet o 3%.
- Zmniejszenie ryzyka zmiany sztywności opony dzięki dostosowaniu azotu do większej amplitudy ciśnień. To powoduje lepszą przyczepność opony w zakrętach, większą skuteczność przyspieszania i hamowania, a także mniejsze tempo zużywania się ogumienia.
- Wyższy poziom ochrony felg przez brak reakcji azotu z innymi metalami.
- Mniejsze ryzyko wystrzału opony pod wpływem działania wysokiej temperatury.
Azot pozwala na dłuższe utrzymanie optymalnego ciśnienia w oponie i mniejsze jego ubytki w czasie. To przekłada się także na stabilne funkcjonowanie czujników ciśnienia TPMS w kołach.
Azot wykorzystywany do pompowania kół jest wytwarzany w specjalnych wytwornicach. Urządzenia te posiadają zaawansowany system filtracji. Skutecznie oddzielają cząsteczki tlenu i azotu, a uzyskany gaz gromadzą w zbiorniku. Wytwornica produkuje gaz o stężeniu 95-99,9%. Pompowanie kół azotem z butli ma niższą efektywność, ponieważ znajduje się w niej jedynie 92% azotu.
Przed pompowaniem azotem z opon jest wysysane powietrze. To pozwala uzyskać maksymalne stężenie gazu w kole. Pompowanie kół azotem jest zalecane w przypadku kierowców często podróżujących. To rozwiązanie doskonale sprawdza się w taksówkach, autach flotowych, samochodów kurierskich czy aut dostawczych. Koła napompowane azotem mają nakrętkę w kolorze żółtym, pomarańczowym lub czerwonym. Czy takie opony można dopompowywać zwykłym powietrzem? Teoretycznie tak, ale obniża to pozytywne działanie azotu.
Co sprawdzić podczas cyklicznego pompowania kół?
Podczas regularnej weryfikacji ciśnienia warto sprawdzić także dodatkowe elementy:
- stopień zużycia bieżnika,
- separację, czyli odklejenie poszczególnych elementów bieżnika,
- deformacja lub uwidocznienie się elementów drutówki,
- przecięcia lub rozdarcia powierzchni gumy,
- odbarwienia i odparzenia na wewnętrznej powierzchni opony,
- uszkodzenie nitek osnowy i wybrzuszenie na boku opony.
Podczas zwykłej kontroli stanu ciśnienia można zauważyć wiele nieprawidłowości, które mają bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo w czasie jazdy. Pamiętaj, aby dbać o prawidłowe ciśnienie w ogumieniu. To bardzo ważny element wpływający na komfort jazdy i bezpieczeństwo podróżowania autem. Szczególnie w zimie, kiedy na drodze panują niekorzystne warunki. W osobnym artykule na naszym blogu znajdziesz także przydatne wskazówki, jak dbać o opony zimowe.