Jak działają wycieraczki samochodowe?

 17-10-2019

Wycieraczki samochodowe mają duże znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa w czasie jazdy. Nie można bagatelizować ich prawidłowego wyboru oraz zasad użytkowania. Przeczytaj, jak pracują wycieraczki. Dowiedz się, jak o nie dbać i unikać przedwczesnego zużycia.

Jak zbudowane są wycieraczki samochodowe?

Wycieraczki składają się z ruchomych ramion, które są zakończone gumowymi elementami. Te idealnie przylegają do szyby, dopasowując się do jej kształtu. Ramiona na przeciwległych końcach są przymocowane specjalnym zawiasem do połączenia synchronizującego ruch. Wycieraczki są napędzane silniczkiem. Za jego działanie odpowiada specjalny przekaźnik. Poszczególne tryby pracy ustawia się za pomocą przełącznika w kabinie pasażerskiej. Po wybraniu określonego trybu styki przekaźnika zamykają konkretny obwód. To powoduje aktywację mechanizmu i działanie z określoną prędkością.

Klasyczne wycieraczki mają metalowy przegub, który odpowiada za równomierny docisk gumy do szyby. W modelach listwowych ten element zastąpiono elastyczną szyną z gumy. Na jakość pracy wycieraczek wpływa przede wszystkim obróbka chemiczna gumy pióra. Decyduje ona o stopniu utwardzenia i tym samym obniżeniu oporów tarcia w momencie kontaktu z szybą. Do produkcji wycieraczek wykorzystuje się kauczuk. Tańsze modele są wykonane z kauczuku syntetycznego, a droższe z naturalnego o lepszych właściwościach.

Jakie rodzaje wycieraczek wyróżniamy?

Obecnie na rynku dostępne są 3 rodzaje wycieraczek:

  • Tradycyjne (szkieletowe)

Najpopularniejszy rodzaj wycieraczek. Mają zewnętrzny, metalowy szkielet, który dociska gumę do szyby. Wymagają dopasowania do konkretnego modelu auta. Mają niską trwałość. Umożliwiają wymianę samej gumy, co obniża koszty eksploatacji.

  • Płaskie (bezszkieletowe)

Są bardzo uniwersalne i pasują do 90% pojazdów. Mają formę pióra wygiętego w kształt litery C. Jest ono przymocowane bezpośrednio do wycieraczki. Wyróżniają je doskonałe właściwości aerodynamiczne. Jest to szczególnie odczuwalne podczas jazdy z dużą prędkością.

  • Hybrydowe

Połączenie dwóch pierwszych rodzajów. Mają niewielki stelaż i są bardzo elastyczne. Gumy wycieraczek są połączone z ramieniem i zupełnie zasłonięte. Dobrze i równomiernie przylegają do szyby.

Mechanizm wycieraczek - jak działają wycieraczki samochodowe?

Prawidłowe funkcjonowanie wycieraczek zależy w dużej mierze od pracy ramienia. Spełnia ono trzy główne funkcje:

  • dociska gumowe ostrze do szyby,
  • ustawia pióro pod ściśle określonym kątem w stosunku do powierzchni szyby, aby uzyskać optymalny kat natarcia,
  • wprawia wycieraczkę w ruch.

Guma musi być w jak najbliższym kontakcie ze szkłem i stykać się z nim całą powierzchnią. Wówczas pcha wodę przed sobą, nie pozostawiając filmu wodnego z tyłu. Istotny jest równomierny docisk na całej długości również przy dużej prędkości. Element gumowy musi zostać przesunięty po szkle z wykorzystaniem konstrukcji nośnej. Odwrócenie ostrza pióra wycieraczki jest konieczne dla sprawnego oczyszczania szyby.

Siła docisku jest regulowana za pomocą sprężyny oraz punktu obrotu pomiędzy głowicą ramienia i jego uchwytem. Obszar ten jest kluczem do stabilnej siły nacisku na szybę.

Jakie są objawy zużytych wycieraczek?

Najczęstsze objawy zużytych wycieraczek to:

  • smużenie
  • głośna praca i charakterystyczne szarpanie,
  • pozostawienie niewytartych miejsc,
  • zamglona szyba.

Już po kilku miesiącach od założenia wyraźnie spada efektywność wycieraczek. Proces ten następuje niezależnie od panujących warunków pogodowych. Zły stan piór ogranicza widoczność w czasie jazdy, co obniża bezpieczeństwo na drodze. Wycieraczki spełniają swoje zadanie przez ok. 6 miesięcy. Tempo ich zużycia zależy od częstotliwości używania oraz panujących warunków pogodowych.

Jakie są typowe awarie wycieraczek w samochodzie?

Wycieraczki to z pozoru proste elementy. Mogą jednak ulec awarii. Oto najbardziej typowe usterki:

  • Silniczek i wycieraczka nie reagują na uruchomienie. Powodem może być awaria wielofunkcyjnego przełącznika, zerwane przewody lub uszkodzony bezpiecznik.
  • Wycieraczki nie działają pomimo sprawnego silniczka. Może być to wynikiem zużycia ząbków wału napędowego silniczka. Powodem jest starcie klinów w ramieniu lub rozluźnienie nakrętki mocującej połączenia.
  • Wycieraczki nie działają we wszystkich trybach. Powodem często jest przepalenie cewki przekaźnika lub styków czy też awaria przełącznika.
  • Wycieraczki same się włączają lub nie można ich wyłączyć po wcześniejszym uruchomieniu. Jest to najczęściej skutkiem zwarcia styków przekaźnika lub elektrycznego przełącznika w silniczku.
  • Ramiona wycieraczek działają zbyt wolno. Przyczną mogą być zanieczyszczenia lub korozja części silniczka i elementów aktywujących układ.
  • Wycieraczki mają mała skuteczność czyszczenia. Powodem jest często zużycie piór, które pozostawiają mglistość, plamy lub paski na szybie.

Jak chronić pióra i ramię wycieraczek przed szybkim zużyciem?

Aby maksymalnie wydłużyć żywotność wycieraczek, przestrzegaj poniższych zasad:

  • regularne uzupełnianie płynu do spryskiwaczy,
  • systematyczne mycie elementów gumowych wodą lub szamponem samochodowym,
  • dokładne czyszczenie szyby ze śniegu i lodu w okresie zimowym,
  • regulacja wycieraczek,
  • unikanie pozostawiania wycieraczek w pozycji pionowej.

Zadbaj także o prawidłowy montaż wycieraczek, a w szczególności o optymalny docisk, ustawienie i napięcie. Wycieraczki powinny przylegać do szyby na całej długości. W czasie pracy nie mogą nachodzić na żadne elementy nadwozia.