
Jak odpalić samochód na mrozie?

Wielu kierowców w okresie zimowym ma duże problemy z uruchomieniem silnika w pojeździe. To kłopotliwa sytuacja, która utrudnia codzienne funkcjonowanie. Problemy z odpaleniem auta mogą pojawić się jeszcze zanim temperatura spadnie poniżej 0 stopni. Zastanawiasz się, jak uniknąć sytuacji, w której Twój samochód odmówi posłuszeństwa tuż przed wyjazdem do pracy? Przede wszystkim powinieneś zadbać o odpowiedni stan akumulatora. Podpowiemy Ci, jak zapobiec głębokiemu rozładowaniu baterii w Twoim aucie. Przeczytaj, jak prawidłowo odpalić auto na mrozie po dłuższym postoju.
Czym charakteryzują się współczesne akumulatory?
Większość współczesnych akumulatorów to baterie bezobsługowe. Ich stan, czyli sprawność i prąd zasilania możesz sprawdzić wyłącznie w serwisie. Na obudowie znajdziesz lampki kontrolne w dwóch kolorach – zielonym i czerwonym. Gdy zaświeci się lampka czerwona, konieczne jest jego doładowanie w warsztacie. Aby uniknąć przykrych sytuacji, sprawdź w serwisie stan baterii przed sezonem zimowym.
Pamiętaj, aby nie demontować samodzielnie akumulatora bezobsługowego i przechowywać na noc w domu. Takie działanie może doprowadzić do usterek w elektronicznych systemach samochodu. Baterię starszej generacji (obsługowe) można podładowywać w warunkach domowych przy użyciu prostownika. Uważaj, aby jej nie przeładować!
Co kilka tygodni zalecane jest sprawdzenie poziomu elektrolitu w akumulatorze. Gdy jego stan jest zbyt niski, należy uzupełnić go wodą destylowaną. Ołowiane płyty baterii powinny być przykryte. Pamiętaj o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Uważaj, aby silnie żrący roztwór elektrolitu nie chlapnął Ci na ręce czy do oczu. Bez pomocy doświadczonego mechanika nie jest możliwa ocena stanu elektrolitu.
Jak zapobiec głębokiemu rozładowaniu akumulatora?
W samochodzie nie wolno zostawiać włączonych świateł, lampek, ogrzewania czy radia. Może to doprowadzić do tak zwanego głębokiego rozładowania akumulatora. Gdy napięcie spadnie poniżej 10 V w baterii zachodzą nieodwracalne zmiany chemiczne. W efekcie jej pojemność trwale się zmniejsza. Jedynie akumulatory najwyższej jakości i specjalnego przeznaczenia są w stanie przetrwać taki stan. W większości przypadków opisywana sytuacja zazwyczaj skutkuje koniecznością wymiany baterii na nową. Dlatego przygotowaliśmy kilka praktycznych wskazówek, które uchronią akumulator w Twoim aucie przed uszkodzeniem.
Nie odpalaj samochodu „na pych”
Takie odpalanie pojazdu grozi poważnym uszkodzeniom. Przeważnie dochodzi do awarii katalizatora. W przypadku diesla kończy się na zerwaniu lub przeskoczeniu paska rozrządu. Może to skutkować bardzo poważną awarią silnika i wysokimi kosztami naprawy.
Dbaj o prawidłowe ładowanie baterii
Posiadając prostownik transformatorowy, podczas ładowania akumulatora obserwuj wskaźnik natężenia prądu. Jest on prezentowany w amperach. Gdy ta wartość spadnie do 0-2A masz pewność, że bateria jest naładowana. Trwa to zazwyczaj około 24 godzin. Jeśli dysponujesz ładowarką elektroniczną, to koniec całego procesu sygnalizowany jest miganiem czerwonej lampki. W tym przypadku cały proces trwa zaledwie kilka godzin.
Sprawdzaj świece i rozrusznik
Poza naładowanym akumulatorem bardzo ważną sprawą jest sprawny rozrusznik. W przypadku silnika typu Diesel przed zimą sprawdź także stan świec żarowych. Jeżeli są uszkodzone, uruchomienie auta będzie praktycznie niemożliwe. W przypadku auta benzynowego zwróć dodatkowo uwagę na stan przewodów zapłonowych, które odpowiadają za dostarczanie prądu.
Zachowaj odpowiednią technikę uruchamiania auta
W akumulatorach starego typu powszechny był zwyczaj jego porannego pobudzania przez uruchamianie na kilka minut świateł. Aktualnie nowoczesne baterie wykazują stałą gotowość do pracy. Dodatkowe „pobudzanie” jest w tym wypadku zbędne. Przy niskiej temperaturze w samochodzie z silnikiem diesla warto odczekać kilkanaście sekund po przekręceniu zapłonu. Dzięki temu świece żarowe uzyskają odpowiednio wysoką temperaturę. Sygnalizuje to pomarańczowa kontrolka w kształcie spirali. W przypadku auta na benzynę ten czas pozwala pompie paliwowej dostarczyć paliwo do całego układu.
Rozrusznikiem należy kręcić, gdy powyższe kontrolki zgasną. Pamiętaj, że jedna próba odpalenia auta nie może trwać dłużej niż 10 sekund. Kolejne próby najlepiej wykonywać co kilka minut, ale nie więcej niż pięć razy. Nie dodawaj gazu od razu po przekręceniu kluczyka. Poczekaj, aż olej silnikowy zostanie odpowiednio rozprowadzony po jednostce napędowej. Przez pierwsze kilometry po starcie silnika prowadź spokojnie. Nie nadwerężaj jednostki napędowej. Pozwól silnikowi się rozgrzać i osiągnąć optymalną temperaturę pracy.
Zadbaj o sprawny układ paliwowy
Dużym zagrożeniem dla funkcjonowania każdego układu paliwowego jest zbierająca się w nim woda. Przy niskich temperaturach może ona zamarzać. Uniemożliwia wtedy przepływ odpowiedniej ilości paliwa, co zakłóca prawidłową pracę silnika i może prowadzić do jego unieruchomienia. Dlatego warto przed sezonem zimowym wymienić filtr paliwa na nowy!
Aby zwiększyć odporność paliwa na wytrącanie się kryształków parafiny, najlepiej dolać do baku tak zwany depresator. Pomoże to w przyszłości zapobiec nieprzyjemnym sytuacjom. Zalecane jest również stosowanie paliw zimowych, szczególnie w przypadku autogazu i oleju napędowego.
W pojazdach posiadających silnik typu diesel możliwe jest zamarznięcie paliwa w przewodach. W tym przypadku jedynym wyjściem jest ogrzanie auta na przykład w garażu. Co prawda zajmie to kilka godzin, ale dzięki temu silnik „wystartuje” bez problemów.
Jak odpalać silnik auta na mrozie przy pomocy przewodów rozruchowych?
Gdy auto nie chce odpalić, możesz spróbować uruchomić silnik przy pomocy przewodów rozruchowych. Dzięki nim podłączysz baterię swojego auta do akumulatora sprawnego pojazdu. Jeżeli to nie pomoże, niezbędne jest sprawdzenie auta w serwisie. Konieczna może okazać się wymiana baterii na nową.
Przewodami zapłonowymi połącz najpierw bieguny dodatnie akumulatorów. Zacznij od niedziałającej baterii. Następnie drugim kablem połącz biegun ujemny sprawnego akumulatora z niemalowaną częścią silnika albo z karoserią niesprawnego samochodu. Przy odłączaniu przewodów zachowaj odwrotną kolejność. Sprawne auto, którego prąd wykorzystujesz do uruchomienia swojego pojazdu, powinno utrzymywać obroty silnika na poziomie ok. 2000-2500 obr/min. Dopiero wtedy próbuj uruchomić swój samochód.
Przed zakupem kabli rozruchowych sprawdź, jakie natężenie prądu baterii występuje w Twoim aucie. Następnie zapytaj sprzedawcy o odpowiednie przewody. Zbyt cienkie kable podczas używania mogą się po prostu spalić. W osobnym artykule na naszym blogu przeczytasz, jak przygotować auto do zimy.