
Jak przygotować auto do długiej podróży?

Podróż samochodem na wakacje lub zimowy wypad to wielka wygoda. Auto daje możliwość zabrania ze sobą wszystkich potrzebnych rzeczy. Możesz przewieźć nim narty, rowery, a nawet holować łódkę. Oczywiście pod warunkiem, że zadbasz o odpowiedni stan techniczny swojego auta. Awarii na drodze nie jesteś w stanie uniknąć. Możesz za to zminimalizować ryzyko jej wystąpienia. Dlatego przygotowaliśmy kilka wskazówek dla kierowcy, których warto przestrzegać podczas planowania dłuższej podróży samochodem.
Zaplanuj wymianę płynów eksploatacyjnych
Pierwszym etapem przygotowania auta do podróży jest kontrola poziomu płynów eksploatacyjnych. Sprawdź koniecznie, czy w silniku jest wystarczająca ilość oleju. Jeśli nie, to uzupełnij go do wymaganego poziomu. Pamiętaj, aby na dolewkę używać oleju o takich samych parametrach. Sprawdź w książce serwisowej, czy w tym czasie nie przypada termin serwisu olejowego. Należy go wykonywać co 10-15 tysięcy kilometrów i nie rzadziej niż raz w roku. Jeśli zdecydujesz się na wymianę oleju, to pamiętaj także o założeniu nowego filtra olejowego i powietrza.
W kolejnym kroku skontroluj poziom płynu chłodniczego. To on odpowiada za utrzymanie optymalnej pracy jednostki napędowej i chroni silnik przed przegrzaniem. Jeśli poziom płynu znajduje się przy dolnej granicy, to warto go uzupełnić. Zrób to jednak przy schłodzonym silniku.
Bardzo ważna jest także kontrola płynu hamulcowego. Możesz ocenić jego poziom, zaglądając pod maskę samochodu. Warto również odwiedzić mechanika i zweryfikować parametry samego płynu. Ma on właściwości higroskopijne. Po pewnym czasie pojawia się w nim woda, która obniża temperaturę wrzenia cieczy. W efekcie spada skuteczność działania płynu i samych hamulców.
Na końcu warto uzupełnić zapas płynu do spryskiwaczy. Niezależnie od panującej pogody musisz zapewnić sobie optymalną widoczność. Przy okazji sprawdź także pióra wycieraczek. Jeżeli guma jest zużyta i postrzępiona, to najlepiej wymienić je na nowe. Zużyte wycieraczki nie pomogą w sprawnym zbieraniu wody, a mogą dodatkowo pogorszyć widoczność. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule - Jak działają wycieraczki samochodowe?
Skontroluj stan opon przed podróżą samochodem
Przed każdym dłuższym wyjazdem sprawdź koniecznie ciśnienie w oponach, stan bieżnika oraz koło zapasowe. Zbyt niska wartość ciśnienia sprawia, że opona nagrzewa się nadmiernie w czasie jazdy. W skrajnych przypadkach może to doprowadzić do wybuchu i poważnego wypadku. W instrukcji swojego pojazdu znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące optymalnego ciśnienia w oponach w zależności od liczby pasażerów oraz ładunku. Przestrzegaj tych wartości. W ten sposób unikniesz ryzyka zbyt szybkiego zużycia ogumienia w aucie. W osobnym artykule szerzej omawiamy, jak dobrać ciśnienie w oponach.
Skontroluj również stan bieżnika w oponie. Minimalna dopuszczalna przepisami prawa wysokość to 1,6 mm. Specjaliści zalecają wymianę ogumienia na nowe, jeśli wysokość bieżnika jest niższa niż 3 mm (letnie) i 4 mm (zimowe). Poniżej tych wartości opona nie odprowadza efektywnie wody, błota i śniegu. Przy okazji kontroli bieżnika zweryfikuj, czy na powierzchni opon nie występują pęknięcia, przetarcia lub bąble.
Wykonaj przegląd samochodu
Kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa w czasie podróży ma sprawne oświetlenie pojazdu. Dlatego przed podróżą sprawdź, czy jakieś żarówki się nie przepaliły lub nie świecą słabiej. Skup się przede wszystkim na światłach mijania, kierunkowskazach i STOP-ie. Dodatkowo zabierz w podróż zapasowe żarówki. W osobnym artykule omawiamy, jak ustawić oświetlenie samochodu.
Jeśli zależy Ci na komfortowej podróży, to koniecznie sprawdź działanie układu klimatyzacji oraz nawiewów. Może warto przed wyjazdem przeprowadzić serwis klimatyzacji i odgrzybianie? Pamiętaj, aby przy okazji wymienić także filtr kabinowy, który odpowiada za jakość powietrza. W okresie zimowym zapchany filtr spowoduje parowanie szyb.
Na pewno dobrym pomysłem będzie weryfikacja działania następujących podzespołów:
- układ hamulcowy – sprawdź stan klocków i tarcz,
- układ elektryczny – skontroluj poziom naładowania akumulatora i stan przewodów wysokiego napięcia,
- układ kierowniczy – zweryfikuj występowanie luzów.
Niektóre czynności możesz wykonać samodzielnie. Sprawdzenie luzów w układzie kierowniczym oraz stanu zawieszenia warto jednak powierzyć fachowcom.
Przygotowaliśmy również dla Ciebie przydatne artykuły, w których szczegółowo wyjaśniamy:
Sprawdź wyposażenie i kompletność dokumentów
Podczas każdej podróży w Twoim samochodzie powinny znaleźć się następujące elementy:
- gaśnica z ważnym badaniem technicznym,
- linka holownicza,
- trójkąt ostrzegawczy,
- apteczka pierwszej pomocy,
- kamizelka odblaskowa.
Nie zapomnij o sprawdzeniu ważności badania technicznego oraz ubezpieczenia OC. Przekroczenie terminu może wiązać się z przykrymi konsekwencjami. Za brak ważnego przeglądu policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny auta. To uniemożliwi Ci dalszą podróż. Przerwa w opłacaniu OC wiąże się z konsekwencjami finansowymi. Za nieprzedłużenie polisy w terminie UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny) może nałożyć na Ciebie nawet 6980 złotych kary.
Korzystasz z nawigacji samochodowej? Sprawdź, czy jej producent nie udostępnia nowszej wersji map niż aktualnie zainstalowane w Twoim urządzeniu. Często bezpłatna aktualizacja pozwoli wykorzystać nowo wybudowane autostrady i ominąć remontowane odcinki. Poświęć trochę czasu, aby przeanalizować, jakimi drogami prowadzi najlepsza trasa.
Warto także wykupić dodatkowe ubezpieczenie Assistance, które w razie usterki mechanicznej zapewni Ci darmowe holowanie do warsztatu, bezpłatną naprawę czy nawet samochód zastępczy. Nie zapomnij o ubezpieczeniu podróżnym dla siebie i rodziny.
Ważnym elementem przygotowania auta do podróży jest prawidłowe rozmieszczenie wszystkich bagaży. Musisz zrobić to w sposób przemyślany. Najcięższe rzeczy ułóż z przodu bagażnika. Torby rozłóż równomiernie i zabezpiecz je przed przemieszczaniem w czasie jazdy. Sprawdź solidność mocowania bagażnika dachowego.
Jeśli chcesz przeprowadzić dokładną kontrolę stanu technicznego samochodu, to możesz odwiedzić serwis EUROMASTER w swojej okolicy. Najlepiej umówić się na przegląd na 3-4 tygodnie przed planowanym wyjazdem. Serwisant podczas wizyty wykona przegląd oraz wypełni kartę MasterCheck, w której zaznaczy wszystkie przeprowadzone czynności kontrolne oraz oceni stan ogólny pojazdu. Może zasugerować wykonanie niezbędnych czynności i przygotować dla Ciebie szczegółowy kosztorys. Sugerowane naprawy będziesz mógł zlecić od ręki lub umówić się na dogodny termin.
Każdy kierowca powinien wykonać szczegółowy przegląd samochodu przed wyjazdem lub przynajmniej raz na pół roku. Dzięki temu zyskasz pewność i spokój. Zminimalizujesz także ryzyko wystąpienia usterek podczas jazdy i tym samym będziesz podróżować bezpiecznie.