
Jak wybrać dobry warsztat samochodowy?

Kierowcy w Polsce coraz częściej odchodzą od serwisowania swoich samochodów w autoryzowanych stacjach obsługi. Koszty naprawy w ASO są po prostu zbyt wysokie. Dlatego Klienci chętniej korzystają z usług sieci warsztatów oraz niezależnych punktów. Co istotne niższe koszty obsługi nie odbijają się na jakości. Wraz z rozwojem rynku rosną również kwalifikacje zakładów. Mechanicy coraz częściej biorą udział w szkoleniach oraz poszerzają swój know-how. Wszystko po to, aby nie zostać w tyle za konkurencją. Wymagają tego również coraz bardziej świadomi Klienci. Jeśli i Ty stoisz właśnie przed wyborem serwisu dla swojego auta, to przygotowaliśmy dla Ciebie kilka cennych wskazówek.
Niezależny warsztat samochodowy - jakie są największe zalety sieci serwisów?
Niezależnych warsztatów w Polsce wciąż jest niezaprzeczalnie więcej niż punktów sieciowych. Rynek napraw samochodowych jest jednak na tyle dynamiczny, że kwestią czasu wydaje się zmiana na korzyść firm zrzeszających punkty w całym kraju. Warto zaznaczyć, że zasięg działania niektórych sieci obejmuje także inne kraje europejskie.
Główną zaletą sieci jest niewątpliwe ujednolicenie standardów warsztatów niezależnie od miasta. Kierowca z Warszawy może się spodziewać takiego samego poziomu świadczonej usługi jak Klient z Berlina. Ma to duże znaczenie nie tylko dla osób prywatnych, ale przede wszystkim dla flot samochodowych. Firmy często dysponują pojazdami rozsianymi na obszarze całego kraju. Bardzo istotna jest dla nich jednakowa jakość obsługi w każdym zakątku Polski.
Ponieważ konkurencja jest ogromna, to w każdej chwili możesz liczyć na dobra ofertę cenową ze względu na współpracę całej sieci z dostawcami części zamiennych. Poszczególne sieci muszą także dbać o systematyczny rozwój. Obejmuje on coraz nowsze zaplecze sprzętowe czy szkolenia mechaników. Klienci bardzo szybko dostrzegają niski standard świadczonych usług. Nadszarpnięte w ten sposób zaufanie trudno później odbudować.
Artykuł napisany przy współpracy z dobrymechanik.pl
Euromaster – lider serwisów samochodowych na rynku europejskim
Euromaster to obecnie największa sieć warsztatów w całej Europie, która skupia się głównie na usługach związanych z serwisem opon i tzw. lekką mechaniką. Współpracując bezpośrednio z takimi producentami opon jak Michelin, Goodyear czy Continental możemy sobie pozwolić na ustalenie konkurencyjnych cen oferowanych usług oponiarskich. Dodatkowym atutem jest potwierdzenie jakości wykonywanych przez nas prac. Mamy prawo posługiwać się Certyfikatem Jakości Michelin.
Ujednolicone standardy wszystkich warsztatów sprawiają, że w każdym z blisko 90 serwisów w Polsce masz gwarancję równie wysokiego standardu obsługi, profesjonalizmu i odpowiedzialności. Dodatkowo oprócz konserwacji ogumienia Euromaster specjalizuje się w mechanice lekkiej, do której zaliczamy następujące usługi:
- wymiana oleju,
- naprawa hamulców,
- serwis klimatyzacji,
- geometria kół.
Przy każdej wizycie mechanicy naszej sieci wykonują wstępny przegląd najważniejszych elementów samochodu zgodnie z autorskim protokołem diagnozy Master Check. W wakacyjnych miesiącach zachęcamy do udziału w akcji Darmowy Przegląd. Dla niektórych niewątpliwą zaletą będzie również fakt, że obsługujemy niemal wszystkie rodzaje pojazdów – od osobowych, przez dostawcze i ciężarowe, a na rolniczych czy przemysłowych kończąc.
Kluczem do sukcesu dla każdego warsztatu chcącego liczyć się w tej branży jest również to, aby odpowiednio wcześnie dostosować obsługę do zmieniającego się otoczenia rynkowego. Jak to wygląda w praktyce? Wprowadzanie zmian w obowiązujących standardach zaczyna się już szkoleniach poszerzających kompetencje. Bardzo istotne jest także zaopatrywanie się w najnowszy sprzęt oraz oprogramowanie. Należy odpowiednio wcześnie reagować na pojawiające się trendy wkraczające na rynek. To uniwersalny klucz do sukcesu, który sprawdza się w każdej branży.
Tylko te warsztaty, które wystarczająco szybko zaadaptują się do panujących warunków i coraz większych oczekiwań klientów będą miały szansę na rynkowy sukces. Jakość obsługi to nie tylko fachowość wykonywanych prac. To także bezpośredni kontakt z Klientem oraz udostępnianie narzędzi, które ułatwiają współpracę z siecią. Doskonałym tego przykładem jest, chociażby terminarz online. Korzystając z silnika do umawiania wizyt, sieć Euromaster wpisuje się w coraz bardziej popularną tendencję. Jest nią możliwość umawiania spotkań przez Internet. Tym samym pokazujemy wszystkim Klientom, że jesteśmy na bieżąco z nowinkami technicznymi pojawiającymi się na rynku.
Dla rentowności warsztatu samochodowego ogromne znaczenie ma opinia Klientów. W dobie swobodnego przepływu informacji dużo trudniej jest ukryć głosy niezadowolenia z wykonanej usługi. Negatywne opinie bardzo szybko rozprzestrzeniają się i rzutują bezpośrednio na liczbę zleceń. Rzetelne głosy o warsztacie zamieszczane w Internecie mają ogromne znaczenie przy podejmowaniu decyzji o wyborze dobrego mechanika. Dlatego wszystkie punkty sieci Euromaster dbają o zachowanie najwyższych standardów obsługi Klienta. Wysoka jakość świadczonych usług znajduje odzwierciedlenie w opiniach, jakie znajdziesz w Internecie. W ten sposób możesz sprawdzić, czy dany przedsiębiorca to dobry mechanik.
Z badań wynika, że aż 28% Klientów szukających serwisu samochodowego korzysta z wyszukiwarki internetowej. Wiele z tych osób decyduje się na wybór warsztatu przez DobryMechanik.pl. Jest to największy tego typu portal w Polsce. W swojej bazie danych ma ponad 21 tysięcy warsztatów samochodów. Około 25% z tych warsztatów należy do sieci warsztatowych. Jeśli chodzi o liczbę ASO, to jest ich 1659, z czego najwięcej punktów mają takie marki jak Fiat (113), Renault (98), Opel (94) czy Skoda (91).
Jak wygląda obecnie polski rynek motoryzacyjny?
Rynek motoryzacyjny w Polsce przechodzi obecnie okres dużych zmian. Zostały one wywołane przez rosnącą inflację, wysokie opłaty za prąd i gaz oraz szybujące w górę ceny paliwa. To duże utrudnienia dla całej branży motoryzacyjnej, a w szczególności dla warsztatów samochodowych.
Aktualnie w Polsce jest 221 tysięcy firm zajmujących się konserwacją i serwisem pojazdów samochodowych z wyłączeniem motocykli. Po pierwszym roku działalności blisko 30% tych podmiotów znika z rynku.
Najważniejsze czynniki decydujące o zakończeniu działalności to:
- brak płynności finansowej,
- brak zaplecza finansowego oraz niedostateczna liczba nowych zleceń,
- rosnące wydatki na utrzymanie,
- wydłużony czas oczekiwania na dostawy podzespołów.
Ceny w warsztatach samochodowych wzrosły średnio o 25%. Podobnie jak w sklepach spożywczych czy odzieżowych. Przedsiębiorcy starając się utrzymać na rynku, są zmuszeni podnieść ceny świadczonych usług. Jest to wynikiem rosnących kosztów gazu, prądu, części i płynów eksploatacyjnych. Coraz wyższe są także wydatki z tytułu prowadzenia działalności. To dużo szerszy problem, który obejmuje także stacje kontroli pojazdów.
W tym kontekście sieć warsztatów zyskuje przewagę i zapewnia większą stabilność cen. Współpraca bezpośrednio z producentami pozwala uniknąć kosztów pośredników. To ułatwia zachowanie konkurencyjnych cen świadczonych usług. Sieć dysponuje dużo większym zapleczem finansowym i jest mniej podatna na wahania rynkowe. To oczywiste korzyści także z punktu widzenia Klienta warsztatu samochodowego.