10 praktycznych wskazówek jak wybrać opony?

 17-10-2019

Użytkując auto, powinieneś zwracać szczególną uwagę na wiele czynników związanych z jego eksploatacją. Jednym z ważniejszych elementów są opony. To one odpowiadają za zachowanie auta na drodze. Jak przygotować się do zakupu opon, aby ich późniejsze użytkowanie nie stanowiło problemów? W kilku punktach przedstawimy Ci najważniejsze zasady.

Wybierz właściwy rozmiar opon

To od niego właśnie należy rozpocząć wybór opon. Rozmiar powinien być dopasowany do modelu auta i warunków, w jakich planujesz jego użytkowanie. Wymiary nowej opony do Twojego samochodu znajdziesz w instrukcji obsługi pojazdu. Pamiętaj, aby w tym zakresie przestrzegać zaleceń producenta. Parametry te opisane są z boku opony i mają np. formę 185/65 R14 86 T:

  • 185 - szerokość podana w milimetrach,
  • 65 – wysokość wyrażana jako procentowy stosunek wysokości do szerokości,
  • R14 - średnica felgi podana w calach, na której możesz zamontować daną oponę.

Określ prawidłową nośność opon oraz indeks prędkości

Kolejne ważne elementy, na które należy zwrócić uwagę to indeks nośności i prędkości. W zamieszczonym powyżej przykładzie liczba 86 oznacza indeks nośności, czyli maksymalne obciążenie dla danego modelu opony. Litera na końcu tego ciągu to indeks prędkości (T oznacza, że maksymalną prędkością dla tego modelu opony jest 190 km/h). Pamiętaj, że nie można stosować opon o niższych parametrach nośności i prędkości niż homologowane. To znacznie obniża  bezpieczeństwo ich użytkowania oraz przyspiesza zużycie. Może też stać się podstawą do odmowy wypłacenia przez firmę ubezpieczeniową odszkodowania w razie wypadku.

Letnie, zimowe czy całoroczne - dostosuj opony do warunków użytkowania

Wybierając opony, powinieneś mieć na uwadze warunki, w jakich będą użytkowane. W okresie letnim postaw na ogumienie, które zapewnia pojazdowi lepsze właściwości trakcyjne w czasie jazdy na suchych drogach. Jeśli będziesz używać samochodu głównie w warunkach miejskich i podmiejskich, na dobrze utrzymanych drogach, to zastanów się nad kupnem opon całorocznych. Umożliwiają one bezpieczną jazdę, niezależnie od pory roku. Doskonałym tego przykładem jest model CrossClimate firmy Michelin. Opony te klasyfikuje się jako letnie. Jednak dzięki odpowiedniej budowie, składowi mieszanki i rzeźbie bieżnika, zapewniają dobrą trakcję pojazdu w szerokim zakresie temperatur i stanów nawierzchni.

Kiedy zachodzi konieczność jazdy także w bardzo trudnych warunkach pogodowych, jak mróz czy śnieżyca, najlepiej wymienić opony na zimowe. Wytwarzane są one z innej, bardziej miękkiej mieszanki, a ich bieżnik jest głębszy i ma więcej wycięć, czyli tzw. lamelek. Jeśli przewidujesz częste używanie samochodu w zróżnicowanych warunkach drogowych, warto sięgnąć po opony wyższej klasy. Przykładem są modele oferowane przez firmy Michelin, Kleber lub BFGoodrich. Wybór lepszego ogumienia jest zalecany szczególnie w przypadku nowszych samochodów o większych osiągach.

Wybierz optymalną rzeźbę bieżnika

Różne warunki i style jazdy wymagają wyboru optymalnego rodzaju bieżnika. Podstawowy model nazywany jest symetrycznym. Jest on polecany szczególnie w oponach letnich. W warunkach zimowych ten bieżnik raczej się nie sprawdzi. Jego budowa zapewnia wysoki komfort akustyczny opony, a w połączeniu z odpowiednią mieszanką gumy obniża spalanie paliwa. Jest to możliwe dzięki niższym oporom toczenia.

Inną, popularną grupą, są opony o bieżniku kierunkowym. Jego struktura wyglądem przypomina literę V. Ten rodzaj bieżnika zapewnia efektywne odprowadzanie wody oraz dobrą reakcję na przyspieszanie i hamowanie pojazdu. Montaż tego typu opon jest zalecany szczególnie w przypadku pojazdów i dużej mocy silnika.

Kolejną grupą są opony z bieżnikiem asymetrycznym. Dominują one w ofercie producentów. Ten rodzaj bieżnika jest uznawany za najbardziej zaawansowaną technologicznie. Jego wewnętrzna część jest mocniej ponacinana i odpowiada za odprowadzanie wody spod kół. Zewnętrzna część opony odpowiada za właściwości trakcyjne w czasie jazdy na wprost i skręcania. Asymetryczna budowa przyczynia się do większej niż w przypadku opon symetrycznych stabilności pojazdu w zakrętach, zwiększenia żywotności bieżnika oraz komfortu użytkowania.

Postaw na dobre opony odpowiedniej klasy

Większość producentów oferuje swoim Klientom opony różnych klas. Należy dostosować je do specyfiki jazdy oraz panujących warunków. Podstawowy podział określa 3 klasy: ekonomiczną, średnią i wyższą. Cena opony odzwierciedla możliwości danego produktu.

Opony klasy ekonomicznej tworzone są z myślą o zapewnieniu funkcjonalności za niewielką cenę. Bazują na sprawdzonych rozwiązaniach, Poleca się je do samochodów niższych i średnich klas. Są dobrym wyborem, jeśli poszukujesz tańszych opon do swojego pojazdu, a jednocześnie preferujesz spokojny styl jazdy w warunkach miejskich, przy niewielkich miesięcznych przebiegach. Przykładem produktów klasy ekonomicznej są modele marek Dębica, Barum, Dayton lub Zeetex.

Średnia klasa opon to kompromis pomiędzy ceną a jakością. Są doskonałym wyborem dla tych użytkowników, którzy nie potrzebują maksymalnych osiągów. Jednocześnie mają sprecyzowane wymagania, których podstawowe modele nie będą w stanie spełnić. Ogumienie klasy średniej nadaje się zarówno do jazdy w warunkach miejskich, jak i na dłuższych trasach. Sprawdzi się podczas spokojnej lub umiarkowanej jazdy po suchych i mokrych nawierzchniach. Dostępne jest zarówno dla małych pojazdów miejskich, jak i dużych SUV-ów. Typowi przedstawicie tej klasy to marki BFGoodrich, Kleber, Uniroyal, Fulda czy Firestone.

Opony klasy wyższej to bezkompromisowa jakość dla najbardziej wymagających kierowców. Właśnie te modele są pierwszymi, w których stosuje się innowacyjne mieszanki czy nowe wzory bieżników. Dzięki temu gwarantują największe bezpieczeństwo i najlepsze właściwości trakcyjne niezależnie od warunków pogodowych. Opony klasy premium powinni wybierać kierowcy pojazdów o dużej mocy silnika. Tylko one pozwolą wydobyć pełnię możliwości, jakie daje jednostka napędowa. Doskonale sprawdzą się w czasie codziennej jazdy, ale nie zawiodą także w najtrudniejszych warunkach. Typowym przedstawicielem opon klasy wyższej jest marka Michelin. Odkryj opony do samochodów na Michelin.pl i znajdź idealne opony do swojego pojazdu

Zdecyduj między nowymi i używanymi oponami

Kierując się ceną, nie warto sięgać po opony używane poddane regeneracji. Nawet jeśli są to produkty dobrych marek, to ich właściwości użytkowe będą gorsze od fabrycznie nowych odpowiedników. Niejednokrotnie używane opony klasy premium mają gorsze parametry od nowego ogumienia z ekonomicznej półki. Pamiętaj, że używanie źle zregenerowanych opon niesie za sobą zwiększone ryzyko uszkodzenia ich w czasie eksploatacji. W osobnym artykule wyjaśniamy, czy można wymienić tylko 2 nowe opony?

Czy warto kupić opony w najniższej cenie?

Jest ona dla wielu osób pierwszym kryterium wyboru. Przed dokonaniem zakupu warto jednak pamiętać, że w przypadku opon cena jest odzwierciedleniem ich jakości i możliwości. Zjawisko płacenia „za znaczek”, czy „za markę” w odniesieniu do tego typu produtków praktycznie nie istnieje. Dlatego wybierając opony z określonego przedziału cenowego, dokładnie poznaj ich możliwości. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych problemów związanych z niewłaściwym doborem ogumienia do danego modelu pojazdu.

Zwróć uwagę na czas gwarancji

Podczas zakupu koniecznie uwzględnij datę produkcji opon. Długość gwarancji różni się w zależności od producenta. Niektórzy liczą ten czas od daty produkcji. Inni od momentu rozpoczęcia eksploatacji. W efekcie 5 lat gwarancji oferowanej przez producenta może nagle zredukować się do 3 lat. Zwróć na to uwagę, ponieważ szkoda niepotrzebnie tracić zakres ochrony oferowany przez producenta. W przypadku opon Michelin gwarancja trwa 7 lat od czasu rozpoczęcia użytkowania, ale nie więcej niż 10 lat od daty produkcji. Jest to bardzo bezpieczne rozwiązanie dla Ciebie jako użytkownika. Nawet jeśli kupisz roczne opony, to cały czas zachowujesz prawo do maksymalnego okresu gwarancji.

Sprawdź dodatkowe bonusy przy zakupie opon

Przed zakupem warto zwrócić uwagę na „wartości dodane”. Niektóre sklepy współpracujące bezpośrednio z producentami są w stanie zaoferować atrakcyjne bonusy w postaci wydłużonej gwarancji, upominków czy udziału w konkursach z wartościowymi nagrodami. 

Zapoznaj się z warunkami reklamacji

Wybierając miejsce zakupu opon, powinieneś sprawdzić wyłączenia odpowiedzialności. Producenci na liście umieszczają najczęściej takie elementy jak:

  • nieprawidłowy montaż i demontaż opon,
  • uszkodzenia wynikające z nieprawidłowej techniki jazdy lub eksploatacji w niesprawnym samochodzie,
  • uszkodzenia powstałe w czasie nieprawidłowych warunków przechowywania lub na skutek zewnętrznych uszkodzeń mechanicznych.

Wszystkie powyższe zdarzenia mogą stanowić podstawę do odrzucenia reklamacji. Dlatego dokładnie zapoznaj się z ich listą i miej ją na uwadze podczas codziennego użytkowania.

Podsumowanie

Aby wybrać dobrą oponę, nie należy kierować się tylko ceną, ale poświęcić trochę uwagi na zapoznanie się z dostępną na rynku ofertą. Wybór jest na tyle duży, że pozwala na znalezienie optymalnego modelu, zarówno pod względem właściwości użytkowych, jak i ceny.  Pamiętaj, że opony to bardzo ważny element Twojego pojazdu. Na pewno nie warto na nim oszczędzać. Wybierz dobrej jakości ogumienie i dbaj o bezpieczeństwo swoje oraz najbliższych.