Prawidłowa pozycja za kierownicą

 17-10-2019

Prawidłowa pozycja za kierownicą samochodu może wydawać się oczywista i wszystkim bardzo dobrze znana. Okazuje się jednak, że wielu kierowców bagatelizuje lub zapomina o poprawnym ustawieniu fotela, kierownicy oraz lusterek. Wyrabianie dobrych nawyków i pamiętanie o tych elementach nawet na krótkich trasach, może uratować zdrowie lub życie.

Jak ustawić właściwą pozycję zagłówka fotela kierowcy?

Prawidłowa pozycja siedziska jest podstawą do konfiguracji pozostałych elementów. Zajmij taką pozycję, aby Twoje plecy przylegały całkowicie do oparcia fotela. Oparcie nie może być zbyt pochylone. Powinno raczej zbliżać się do pozycji pionowej. Dopasuj je w taki sposób, aby Twoje ręce w każdej pozycji na kierownicy były lekko ugięte. Wciskając sprzęgło lewą nogą, sprawdź odległość od pedałów. Noga powinna być lekko ugięta. Wyprostowane nogi podczas wypadku są narażone na większe obrażenia. Twoje kolana nie powinny dotykać deski rozdzielczej, ponieważ podczas gwałtownego hamowania przejmą całą działającą w danym momencie siłę. Jeśli to możliwe obniż fotel. Zapewni Ci to większą stabilność oraz wyczucie pojazdu.

Dopasuj wysokość zagłówka. Środek głowy powinien przylegać do jego centralnej części. Dzięki temu newralgiczna część Twojego ciała otrzymuje optymalne wsparcie. Zagłówek nie może być za daleko, gdyż jest to jedyny element chroniący odcinek szyjny podczas kolizji. Dopiero po odpowiednim ustawieniu fotela kierowcy możesz regulować pozostałe elementy, takie jak lusterka czy ułożenie pasów.

Jak ustawić pozycję kierownicy?

Większość pojazdów posiada regulację kolumny kierownicy w 2 płaszczyznach. Kierownica powinna znajdować się mniej więcej na wysokości klatki piersiowej. Tak, abyś w czasie prowadzenia auta mógł zachować kąt prosty w ramionach. Ręce wtedy mniej się męczą, a także szybciej i z większą siłą reagują na zmianę toru jazdy. Koło kierownicy powinieneś trzymać w układzie wskazówek zegara – 14:45. Kciuki nie mogą oplatać kierownicy. Podczas wystrzału poduszki powietrznej lub najechania na krawężnik łatwiej doznać poważnych obrażeń dłoni. Bezpieczna odległość od kierownicy to minimum 25 cm. Pamiętaj, że nawet niewielka stłuczka może przyczynić się do poważnych urazów kręgosłupa. Dlatego w razie kolizji nie bagatelizuj pojawiających się objawów, tylko jak najszybciej zgłoś się do lekarza.

Jak dobrać obuwie do samochodu?

Prawidłowe obuwie to nie tylko komfort i bezpieczeństwo, ale również mniejsze zużycie podeszwy, obcasów oraz dywaników samochodowych. Niedopuszczalne jest, aby jeździć w szpilkach, klapkach lub boso. Podeszwa musi umożliwiać Ci optymalne wyczucie pedałów. Najlepsza jest cienka i dopasowana do stopy. Glany, koturny lub inne twarde i szerokie obuwie może zablokować się między pedałami. Pedały naciskaj śródstopiem, a nie palcami czy piętą. Sprawdź, jak wyglądają Twoje buty, w których zazwyczaj prowadzisz samochód. Przeważnie tylna część jest dużo bardziej wyeksploatowana. 

Jak prawidłowo wyregulować lusterka w samochodzie?

Każdy kierowca powinien wyregulować lusterka zgodnie ze swoim wzrostem i pozycją za kierownicą. W lusterkach musisz widzieć:

  • drogę tuż za pojazdem, jednocześnie mając w polu widzenia horyzont,
  • tylko zarys Twojego auta (najwyżej 20% obrazu w lusterku).

Lusterko wewnętrzne ustaw oburącz. Powinieneś widzieć całą tylną szybę i ewentualnie fragment bocznej, jeśli pozwala na to rozmiar lusterka

Jak prawidłowo zapinać pasy bezpieczeństwa?

Przed zapięciem pasów należy zdjąć okrycie wierzchnie, które może krępować ruchy lub znacznie oddalać pasy od Twojego ciała. Grube zimowe ubrania nie tylko ograniczą ruchy, ale również narażą Cię na większe obrażenia podczas wypadku. Pasy bezpieczeństwa reagują wtedy wolniej po wciśnięciu hamulca, przez co jesteś narażony na silne zderzenie z poduszką powietrzną. Pasy powinny przylegać ciasno do ciała, a ich górna część ma znajdować się pomiędzy szyją a ramieniem. Nie wolno umieszczać pasów pod pachą ani w innych nietypowych miejscach, gdyż narazi Cię to na liczne złamania podczas wypadku.

Pasażerowie z tyłu również podróżują w pasach! Pamiętaj, że śpiąc bokiem, narażasz się na poważne obrażenia podczas gwałtownego hamowania czy wypadku.

Jak zapinać pasy w czasie ciąży?

Kobiety w ciąży również powinny zapinać pasy bezpieczeństwa. Prawo jednak zwalnia z tego obowiązku przyszłe mamy. Brak konsekwencji prawnych i finansowych nie może zachęcać do niezapinania pasów. Ponadto kobiety w ciąży powinny unikać prowadzenia pojazdu, ponieważ pozycja za kierownicą zapewnia zdecydowanie mniej wolnej przestrzeni i stwarza większe zagrożenie dla nienarodzonego dziecka.

Jak zapinać pasy w ciąży? Bardzo ważne jest odpowiednie ułożenie i poprawne napięcie. Odcinek biodrowy pasów musi znajdować się pod brzuchem, a nie na nim. Powinien dokładnie układać się na kości miednicy. Takie ułożenie chroni przed zmiażdżeniem brzucha oraz klatki piersiowej. Kobiety, które skarżą się na zbyt duży ucisk, często zapinają tylko część ramieniową pasów. Narażają się w ten sposób na uszkodzenia bioder oraz stawów kolanowych, ponieważ podczas wypadku ciało samo zsuwa się z fotela. 

Ciekawostki na temat prawidłowej pozycji za kierownicą:

System ważenia pasażera

Wiele nowszych aut posiada wbudowany system ważenia pasażera, który na podstawie masy oblicza, z jaką siłą powinna zostać wystrzelona poduszka powietrzna podczas kolizji. Nieprawidłowe ułożenie (spanie bokiem, siedzenie na skraju fotela) może wpłynąć na zły odczyt wagi pasażera. Poduszka wystrzeli wtedy z nadmierną lub zbyt małą siłą.

Life hammer

To młotek służący do wybijania szyb oraz odcinania pasów bezpieczeństwa w przypadku zatrzaśnięcia się w samochodzie po udziale w kolizji. Do kupienia na większości stacji benzynowych oraz w serwisach Euromaster.

Optymalna pozycja za kierownicą wpływa na bezpieczeństwo  jazdy i umożliwia pełną swobodę w manewrowaniu autem np. w trudnych miejscach parkingowych. Oddziałuje to na mniejsze zmęczenie podczas podróży. Nie bagatelizuj tego tematu i poświęć chwilę na prawidłowe zapięcie pasów. Nawet przed nawet krótką podróżą po mieście. Może to uratować Twoje zdrowie lub życie, a już na pewno wpłynie na komfort podróżowania.