Jak przygotować auto na wiosnę?

 17-10-2019

Po zimie warto zrobić gruntowny przegląd auta. Wbrew pozorom przygotowanie samochodu do wiosny i lata nie polega wyłącznie na wymianie ogumienia. Przeczytaj, jakie elementy powinieneś sprawdzić po zakończeniu okresu zimowego.

Karoseria auta – jak umyć nadwozie przed wiosną?

Na wiosnę wykonaj kompleksowe mycie nadwozia. W okresie zimowym jest ono narażone na działanie wilgoci, błota i soli drogowej. Mycie nadwozia po zimie najlepiej przeprowadzić w kilku etapach:

  • dokładne opłukanie karoserii, aby zmiękczyć brud zalegający na jej powierzchni,
  • czyszczenie nadkoli, gdzie gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń,
  • użycie myjki ciśnieniowej do mycia oraz specjalnego szamponu,
  • woskowanie, czyli nałożenie warstwy ochronnej mleczka, pasty, oliwki itp.

Przed woskowaniem najlepiej dokładnie wysuszyć nadwozie za pomocą ściereczki z irchy. Wosk dobrze nakładać miękką gąbką i wykonywać koliste ruchy zaczynając od dachu samochodu.

Konserwacja podwozia – jak prawidłowo wyczyścić je przed wiosną?

Stan dróg pozostawia wiele do życzenia i niestety po każdej zimie jest coraz gorszy. To wystawia zawieszenie na ciężką próbę. Przygotowując się do sezonu letniego, szczególną uwagę zwróć właśnie na:

  • układ zawieszenia,
  • układ kierowniczy,
  • przewody hamulcowe – ich gumowe elementy mogły ulec uszkodzeniu w starciu z lodem.

Skontroluj również stan opon i felg pod kątem ewentualnych uszkodzeń.

Nie zapomnij także o czyszczeniu i konserwacji podwozia. Eksperci zalecają mycie tego elementu raz w roku. Najlepiej zrobić to właśnie na wiosnę. W okresie zimowym jest najbardziej wystawione na działanie niekorzystnych czynników pogodowych i drogowych. Negatywny wpływ na podwozie mają opady śniegu, piasek i sól drogowa.

Podwozie najlepiej umyć, umieszczając pojazd na podnośniku. Nie zalecamy robienia tego na myjni automatycznej. Istotna jest także konserwacja podwozia. Aplikacja specjalnego środka stworzy powłokę bitumiczno-kauczukową, która chroni przed działaniem soli, wilgoci oraz uszkodzeniami mechanicznymi.

Uzupełnienie i wymiana płynów eksploatacyjnych

Skontroluj nie tylko ich poziom, ale w miarę możliwości także jakość. Szczególną uwagę zwróć na olej silnikowy. W niskich temperaturach duże znaczenie ma fakt, czy używasz oleju mineralnego, czy syntetycznego. Ten pierwszy warto wymieniać właśnie przed zimą. Dzięki temu zapewnisz silnikowi optymalne smarowanie w ujemnych temperaturach. Produkt syntetyczny jest bardziej odporny na mróz. W osobnym artykule szczegółowo omawiamy, jak wybrać olej silnikowy.

Poza olejem warto sprawdzić stan płynu hamulcowego, chłodniczego i płynu do spryskiwaczy.

Wycieraczki samochodowe – jak zapewnić ich niezawodne działanie?

Wycieraczki powinno się wymieniać przed i po sezonie, czyli tak naprawdę przed i po okresie zimowym. Wymiana po zimie jest o tyle istotna, że podczas mrozów guma jest narażona na utratę swoich właściwości. W efekcie spada skuteczność ich działania. Więcej na ten temat piszemy w osobnym artykule na blogu.

Przygotowanie samochodu - jak wyczyścić wnętrze auta po zimie?

W okresie zimowym wnętrze Twojego samochodu jest podatne na działanie wilgoci. Przedostaje się ona z powietrza oraz ubrań. Dlatego wiosną najlepiej dokładnie wyczyścić i wysuszyć wnętrze pojazdu. To również idealny moment na przeprowadzenie ozonowania i pozbycie się wszelkich drobnoustrojów.

Po zimie wyjmij z kabiny dywaniki gumowe, a następnie dokładnie je wyczyść. W okresie letnim możesz je zastąpić welurowymi. Pamiętaj, aby dokładnie odkurzyć wnętrze samochodu. Wyczyść także wszystkie elementy plastikowe. Użyj do tego celu środków o właściwościach elektrostatycznych, które zapobiegają osadzaniu się kurzu. Preparaty takie pozostawiają matową powierzchnię. Nie zalecamy stosowania środków nabłyszczających w sprayu. Kokpit może odbijać światło, co tworzy refleksy na szybach i pogarsza widoczność w trakcie jazdy.

Wszystkie wykładziny, obicia i drzwi warto wyczyścić rozcieńczonym preparatem do prania dywanów. Nanieś go za pomocą gąbki i wetrzyj pianę. Pamiętaj, aby najpierw wypróbować dany preparat w mało widocznym miejscu. Za czyszczenie tapicerki zabierz się w momencie, gdy temperatury na zewnątrz ułatwią szybkie schnięcie wnętrza.

Jak zadbać o prawidłowe działanie klimatyzacji?

Wiosna to najlepszy czas na serwis klimatyzacji. Brak regularnego odgrzybiania może wpłynąć negatywnie na Twoje zdrowie. Klimatyzacja jak większość urządzeń w samochodzie, nieustannie narażona jest na wstrząsy, drgania oraz gwałtowne zmiany warunków pracy. Każde zaniedbanie może doprowadzić do wycieków gazu. To z kolei powoduje słabsze schładzanie wnętrza samochodu, a nawet zwiększone ryzyko zatarcia sprężarki w układzie.

W czasie serwisu należy skontrolować poziom czynnika chłodniczego i w razie potrzeby uzupełnić go. Ważną czynnością jest wspomniane na początku odgrzybianie. Pamiętaj, że w okresie letnim klimatyzacja będzie używana znacznie częściej. Zadbaj o jakość powietrza, jakim będziesz oddychać w czasie jazdy. Podczas serwisu warto również wymienić filtr kabinowy, który zatrzymuje zanieczyszczenia dostające się z zewnątrz.

W osobnym artykule omawiamy, jak dbać o samochód, który nie jeździ na co dzień.