
Czy warto samodzielnie naprawiać samochód?

Awaria samochodu to problem dla każdego kierowcy. Jednocześnie usterka wiąże się z określonymi kosztami naprawy. Wielu właścicieli pojazdów wolałoby uniknąć tych wydatków. Jak to zrobić? Najprościej będzie wykonać określone czynności samodzielnie. Dzięki temu możesz wygenerować realne oszczędności w domowym budżecie. Czy jednak jest to opłacalne w dłuższej perspektywie. Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w przygotowanym artykule.
W jakich przypadkach możliwa jest samodzielna naprawa samochodu?
Naprawa samochodu w warsztacie wiąże się z określonymi kosztami. Część kierowców chce ich uniknąć. Niektóre czynności serwisowe możesz wykonać samodzielnie. Potrzebny jest do tego podnośnik i zestaw narzędzi. Podstawową „naprawą”, jaką możesz wykonać we własnym zakresie, jest wymiana kół w pojeździe. Nie wymaga to specjalistycznej wiedzy. Musisz jednak pamiętać o kilku zasadach jak rotowanie kół, odpowiednia technika dokręcania czy kontrola stanu opony i felgi przed założeniem na auto. Nie da się ukryć, że serwisant w profesjonalnym warsztacie ma dużo większe doświadczenie w tym zakresie. Istnieje prawdopodobieństwo, że zauważy usterki, których Ty nie będziesz w stanie dostrzec.
Samodzielnie możesz wykonać szereg czynności eksploatacyjnych jak wymiana oleju, świec czy przewodów wysokiego napięcia. Nie potrzebujesz także pomocy fachowca w wymianie wycieraczek, przepalonych żarówek czy bezpiecznika. Sam możesz kontrolować stan wielu podzespołów jak hamulce czy układ zawieszenia. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś naprawy w obrębie tych układów dokonywał samodzielnie. W ich przypadku wskazane będzie posiadanie kanału lub podnośnika, na którym umieścisz. Wymianę filtra powietrza, kabinowego czy paliwa możesz wykonać nawet bez wjeżdżania na kanał. Wyjątkiem są w tym przypadku nowoczesne silniki diesla z układem common rail. Nieumiejętna wymiana może skończyć się zapowietrzeniem układu i kosztowną naprawą. Przy samodzielnym serwisie olejowym pamiętaj także o konieczności utylizacji starego oleju. Wymieniając świecę, koniecznie dokręć je z odpowiednim momentem. Podobnie jest w przypadku wymiany kół. Śruby należy dokręcić z właściwą siłą. Dzięki temu unikniesz ryzyka ich niekontrolowanego odkręcenia w czasie jazdy. Do tego potrzebny jest jednak klucz dynamometryczny. Narzędzie trzeba także systematycznie kalibrować.
Jeśli chcesz samodzielnie wykonywać określone naprawy, to wiedzę powinieneś czerpać z fachowych źródeł. Bazowanie na opiniach z forów internetowych może być zgubne. Wypowiadające się tam osoby nie zawsze mają odpowiednią wiedzę. Ich rady niejednokrotnie mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.
Dlaczego warto skorzystać z obsługi serwisu?
Czy w każdym przypadku naprawa samochodu na własną rękę pozwala na oszczędności? Nie da się tego jednoznacznie określić. Serwisowanie auta w profesjonalnym punkcie wiąże się z wydatkami, ale jednocześnie ma wiele zalet. Podczas standardowej wymiany kół mechanik sprawdza od razu:
- stan opon i felg,
- stopień zużycia klocków i tarcz hamulcowych,
- stan elementów zawieszenia.
W ten sposób może wykryć usterkę, której wczesne usunięcie będzie relatywnie tanie. Podczas samodzielnej wymiany kół możesz jej nie zauważyć. W efekcie narazisz się na pogłębienie problemu i dużo wyższe koszty naprawy w przyszłości. Ten przykład jasno dowodzi, że wydatek poniesiony na profesjonalną pomoc w zakresie naprawy auta w dłuższej perspektywie może przynieść korzyści i realne oszczędności.
Zwróć także uwagę, że do wielu napraw konieczne jest posiadanie specjalnych narzędzi. Przykładem jest klucz dynamometryczny służący do dokręcania kół. Zakup i regularna kalibracja to określone koszty. W przypadku warsztatu obsługującego setki aut ten wydatek bardzo szybko się zwraca. Podobnie jak zakup wielu innych narzędzi. To realne koszty, które musiałbyś ponieść samodzielnie, aby móc bezpiecznie wykonywać naprawy swojego auta. Takie wydatki dla Ciebie, jako użytkownika prywatnego, są nieopłacalne. Jednocześnie może się okazać, że po wykonanej naprawie i tak będziesz musiał odwiedzić warsztat samochodowy. Po wymianie elementów zawieszenia zalecane jest ponowne ustawienie geometrii. Nie zrobisz tego samodzielnie. W tym celu musisz udać się do warsztatu.
Samodzielne naprawy są relatywnie proste jedynie w przypadku starszych aut. Nieskomplikowana konstrukcja i minimalna ilość elektroniki nie wymagają specjalnych umiejętności. Nowoczesne pojazdy to zaawansowane jednostki. Samodzielna ingerencja w określone układy może skończyć się poważną i kosztowną usterką. W przypadku nowych aut powoduje także utratę gwarancji.
Chcesz sam naprawiać swój samochód? Najpierw sprawdź, czy Ci się to w ogóle opłaca. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz skontaktować się z wybranym serwisem Euromaster i otrzymać bezpłatną wycenę określonej usługi. Jednocześnie Twoje auto trafi pod opiekę specjalistów z doświadczeniem. Dzięki temu masz pewność rzetelności wykonanej naprawy.