
Jak dbać o diesla i silnik benzynowy zimą?

Ujemne temperatury mają negatywny wpływ na pracę wielu podzespołów w pojeździe. Dotyczy to również silnika. Oczywiście nowoczesna technologia radzi sobie także z mrozami. Niemniej jednak jednostki napędowe wymagają odpowiedniej dbałości szczególnie w czasie zimy. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek dla właścicieli samochodów z silnikami benzynowymi, wysokoprężnymi, a także jednostkami wyposażonymi w instalację LPG.
Jak przygotować silnik diesla do zimy?
Jeżeli masz auto w dieslu, to przed nadejściem zimy powinieneś skontrolować świece żarowe, filtr oleju i akumulator. Świece żarowe w dieslach ogrzewają komorę spalania paliwa do nawet 900 stopni. W komorze na skutek wysokiego ciśnienia i temperatury samoczynnie odbywa się zapłon. Dlatego powinieneś sprawdzić stan świec żarowych. Objawem ich przepalenia jest nierówna praca silnika oraz biały dym pachnący niedopalonym paliwem.
Akumulator w dieslach potrzebuje do rozruchu nawet 500 amperów. To generuje wyższe opory wału korbowego i szybsze zużycie baterii. Bez sprawnego akumulatora nie będą prawidłowo działać świece żarowe. Dlatego, jeśli bateria w Twoim dieslu ma już ponad 3 lata, to powinieneś rozważyć jej wymianę. Przed tym warto skontrolować w serwisie stan akumulatora. Jeśli masz zamontowaną „świeżą” baterię, to wystarczy przeczyścić klemy drucianą szczotką lub papierem ściernym, a następnie nałożyć trochę smaru z cząsteczkami miedzi.
Po odpowiednim przygotowaniu jednostki napędowej do sezonu zimowego należy już tylko dbać o stosowanie odpowiedniej mieszanki paliwa. Pamiętaj, że w niskich temperaturach z oleju napędowego wytrąca się parafina, która blokuje filtr paliwa. Dlatego w zależności od pory roku stacje proponują różne mieszanki:
- zimowa od 16 listopada do końca lutego,
- przejściowa od 1 marca do 15 kwietnia i od 1 października do 15 listopada,
- letnia od 16 kwietnia do 30 września.
Zimowy olej napędowy różni się od pozostałych rodzajów większą zawartością substancji, która zapobiega wytrącaniu się parafiny. Stosowanie określonych mieszanek jest uregulowane w przepisach prawa. Stacje benzynowe mają obowiązek dostosować się do nich. W praktyce zimowe paliwo pojawia się w dystrybutorach jeszcze przed wymaganym terminem.
Co zrobić, jeśli masz pełen bak paliwa letniego, a zbliża się zima? To duży problem dla osób, które sporadycznie korzystają z samochodu. W takiej sytuacji najlepiej zaopatrzyć się w specjalny preparat (depresator). Dolewa się go do baku, aby nieco zmienić właściwości oleju i dostosować do warunków zimowych. Pamiętaj, że depresator zadziała tylko wtedy, gdy wlejesz go do płynnego paliwa. Jeśli już wytrąci się z niego parafina, to najpierw konieczne będzie ogrzanie pojazdu.
Jednocześnie powinieneś sprawdzić i w razie potrzeby wymienić filtr paliwa. Jeśli ten element jest już mocno wyeksploatowany, niskie temperatury mogą dodatkowo przyspieszyć jego zużycie. W efekcie gromadząca się w mikroporach parafina uniemożliwi odpalenie silnika.
Jak przygotować samochód z silnikiem benzynowym do zimy?
Jednostki zasilane benzyną nie są tak wrażliwe na ujemne temperatury, jak diesle. Nie oznacza to jednak, że właściciele aut z takimi silnikami nie będą mieć problemów z odpaleniem samochodu w okresie zimowym. Zła jakość paliwa, słaba bateria lub stare świece zapłonowe mogą uniemożliwić uruchomienie pojazdu. Warto sprawdzić również przewody wysokiego napięcia. Szron, który pojawia się na przewodach w niskich temperaturach, sprzyja przebiciom. Na pogorszenie jakości iskry może mieć też wpływ zanieczyszczona kopułka rozdzielacza.
Istotne jest również stosowanie odpowiedniej mieszanki paliwa. W zależności od pory roku na stacjach dostępne jest:
- paliwo zimowe od 16 listopada do końca lutego
- paliwo przejściowe od 1 marca do 30 kwietnia i od 1 do 31 października
- paliwo letnie od 1 maja do 30 września
Zimowa benzyna różni się od letniej wartością parametru prężności par. Co to oznacza w praktyce? Zimowa benzyna łatwiej odparowuje niż letnia. To ułatwia rozruch na mrozie. Eksperci przestrzegają przed stosowaniem zimowej benzyny w sezonie letnim. W wyższej temperaturze mieszanka odparowuje zbyt mocno. Konsekwencją jest tworzenie się tzw. korków parowych w układzie paliwowym. Letnia benzyna stosowana zimą może utrudniać rozruch.
Jak przygotować auto z LPG do zimy?
Pojazdy zasilane gazem powinny przed zimą przejść ogólny przegląd instalacji oraz jej regulację. W niskich temperaturach zmienia się zawartość tlenu w powietrzu. Pamiętaj także, że w okresie zimowym zmienia się skład autogazu. Zwiększa się udział propanu, a zmniejsza butanu. Dlatego zimą zawsze rośnie cena LPG. Jedną z obowiązkowych czynności serwisowych przed okresem zimowym jest wymiana filtra gazu. Koszt samej części jest stosunkowo niski, więc nie obciąży nadmiernie Twojego budżetu.
Bardzo ważne okazuje się sprawdzenie szczelności układu chłodzenia. Jeśli dojdzie do zapowietrzenia, nieogrzewany parownik szybko zamarznie pod wpływem rozprężającego się gazu. Pamiętaj, że zimny silnik zasilany gazem początkowo pracuje na benzynie. Dopiero po osiągnięciu optymalnej temperatury przełącza się na LPG. Dlatego powinieneś zadbać także kwestie, które poruszyliśmy podczas omawiania jednostek benzynowych.
Jak odpalać silnik wysokoprężny zimą?
Uruchamianie zimnego silnika jest dużym obciążeniem dla układu elektrycznego pojazdu. Szczególnie poniżej 0 stopni Celsjusza. Zimny akumulator musi od razu dostarczyć prąd do rozrusznika, który wprawia w ruch jednostkę napędową. Silnik pozbawiony optymalnego smarowania uruchamia się dłużej niż w momencie, kiedy jest rozgrzany. Dlatego po przekręceniu kluczyka na pozycję, która włącza zapłon, najlepiej odczekać chwilę przed uruchomieniem silnika. Dopiero kiedy zgaśnie kilka kontrolek na desce rozdzielczej, możesz odpalić samochód.
Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku silników wysokoprężnych. Z zasady trudniej wprawić je w ruch od jednostek benzynowych. Dlatego w ich przypadku producenci stosują specjalne systemy grzewcze oraz baterie o większej pojemności. Podczas uruchamiania silnika diesla kluczowe znaczenie ma kontrolka spirali. Przed uruchomieniem poczekaj, aż zgaśnie. Kontrolka ta oznacza grzanie świec żarowych. Pamiętaj, aby przy uruchamianiu silnika nie obciążać dodatkowo akumulatora innymi urządzeniami. Dlatego radio, światła czy klimatyzację włącz dopiero po odpaleniu auta.
Rozgrzewanie uruchomionego silnika na postoju nie jest zdrowe dla jednostki napędowej. Tym bardziej że w czasie jazdy olej dużo szybciej osiągnie optymalną temperaturę pracy. Dlatego w ciągu maksymalnie minuty po odpaleniu należy rozpocząć jazdę. Ma to szczególne znaczenie w przypadku jednostek wysokoprężnych. Układ smarowania o dużej pojemności oraz układ chłodzenia silnika diesla rozgrzewa się dłużej niż w popularnych „benzyniakach”. Rozgrzewanie diesla na postoju jest więc dla niego szkodliwe. Zbierająca się woda i nadmiar paliwa trafiające do oleju lub układu wydechowego szkodzą tym podzespołom. Dzieje się tak głównie w nowoczesnych jednostkach napędowych, które są wyposażone w zaawansowane systemy oczyszczania spalin.
Zima to czas, kiedy eksploatujesz swój samochód równie często, jak w ciepłych miesiącach letnich. Ujemne temperatury stwarzają jednak trudne warunki pracy dla jednostki napędowej. Dlatego powinieneś zadbać o optymalne parametry pracy silnika. To wydłuży jego żywotność i zapobiegnie problemom podczas uruchamiania oraz pracy.