Jak wybrać olej silnikowy?

 17-10-2019

Planujesz wymienić olej silnikowy w aucie? A może dopiero kupiłeś używany pojazd i zastanawiasz się nad serwisem olejowym? Koniecznie przeczytaj artykuł, w którym omawiamy poszczególne rodzaje olejów. Wyjaśniamy również, czym kierować się przy wyborze konkretnego środka smarnego do Twojego auta.

Czym się różnią poszczególne rodzaje olejów silnikowych?

Na rynku dostępne są oleje syntetyczne, półsyntetyczne oraz mineralne. Różnią się między sobą bazą olejową oraz zawartością dodatków uszlachetniających. Aktualnie najbardziej rozwijane są produkty półsyntetyczne. Jest to efektem modernizacji jednostek napędowych i coraz bardziej powszechnego downsizingu. Producenci udoskonalają silniki o małej pojemności oraz dużej mocy. Takie motory wymagają jednak odpowiedniego smarowania. Maksymalną ochronę zapewniają oleje syntetyczne. Produkty te wykazują szereg pozytywnych właściwości w porównaniu do produktów półsyntetycznych i mineralnych:

  • lepiej znoszą długie przebiegi,
  • wpływają na mniejsze zużycie paliwa,
  • redukują osady gromadzące się w silniku,
  • poprawiają parametry tarcia pomiędzy elementami.

Zapewne spotkałeś się z określeniem olej full syntetic. Czym różni się od zwykłego „syntetyka”? Oleje syntetyczne to w wielu przypadkach produkty mineralne przygotowane w technologii syntetycznej. Oznacza to, że bazują na ropie naftowej. Tego typu olej powinien nazywać się hydrosyntetycznym.

Produkty oznaczone jako full syntetic powstają z gazu ziemnego w procesie chemicznej syntezy węglowodorów. Ich cechą charakterystyczną jest najwyższa stabilność chemiczna spośród wszystkich rodzajów. Jednocześnie sprawdzają się w najszerszym zakresie temperatur. Oleje syntetyczne na bazie mineralnej przypominają środki w pełni syntetyczne pod względem budowy oraz właściwości. Nie są jednak tak wydajne, jak preparaty full syntetic. Część mechaników wskazuje, że w starszych autach można zmieniać lepkość oleju silnikowego w górę. Odwrotny kierunek jest bardziej ryzykowny.

Jaki dobrać olej do silnika starszego auta?

W przypadku wyboru odpowiedniego oleju silnikowego do starszych aut również powinieneś sugerować się wytycznymi producenta. W niektórych modelach dopuszczają oni stosowanie olejów o różnej lepkości. Jeśli posiadasz auto z dużym przebiegiem i nie masz pewności, jaki środek był stosowany wcześniej, to możesz wybrać olej mineralny lub półsyntetyczny. Nawet w sytuacjach, kiedy producent dopuszcza olej syntetyczny. W starszych autach z dużymi przebiegami czysty syntetyk mógłby powodować wycieki. Nagromadzony przez lata osad uległby rozpuszczeniu i zwiększył nieszczelność motoru.

Jaki olej samochodowy kupić na dolewkę?

Najlepiej zabezpieczyć się przed sytuacją, gdy w podróży poziom oleju spadnie poniżej normy. Warto wozić w bagażniku dodatkowy litr środka smarnego. Co zrobić, gdy nie masz takiego zapasu, a nagle poziom spadnie poniżej normy? Na stacji nie zawsze znajdziesz ten sam produkt, którego używasz na co dzień. W takiej sytuacji powinieneś sprawdzić informacje zawarte w instrukcji obsługi auta. Znajdziesz tam parametry takie jak:

  • rodzaj,
  • lepkość,
  • klasyfikacja.

Więcej na ten temat znajdziesz w osobnym artykule, w którym szczegółowo omawiamy oznaczenia oleju silnikowego. Prezentujemy tam informacje, jaki preparat wybrać do diesla czy auta z silnikiem benzynowym.

Najprościej jest w sytuacji, gdy producent auta nie określa własnych norm oleju, tylko bazuje na specyfikacji API, ACEA lub SAE. Pamiętaj, że możesz używać produktu znanej marki, nawet gdy nie ma oficjalnej homologacji producenta. Musi jednak spełniać określone normy.

W awaryjnej sytuacji możesz uzupełnić ubytek oleju silnikowego jakimkolwiek produktem. To zawsze będzie dużo mniej szkodliwe niż brak smarowania, który prowadzi do zatarcia jednostki napędowej. Pamiętaj jednak, aby w takiej sytuacji jak najszybciej zaplanować kompleksowy serwis olejowy.

Nie jest zabronione mieszanie ze sobą olejów różnych producentów. Ważne, aby ich parametry były takie same. Warunkowo możesz użyć na dolewkę oleju o innej lepkości. Trzymaj się jednak zasady, aby były to środki o takiej samej lepkości letniej i nieco innej zimowej. Zgodnie z tą regułą możesz warunkowo zmieszać produkty oznaczone symbolami 5W30 i 10W30. Nie powinieneś za to łączyć olejów silnikowych 0W20 i 5W40.

Wymieszanie produktów o zbyt różnych właściwościach powoduje degradację dodatków uszlachetniających oraz zwiększone wytrącanie osadów. Efektem może być uzyskanie zbyt dużej gęstości takiej mieszanki. Żelowa konsystencja może spowodować zatarcie elementów jednostki napędowej.

Czy warto wybrać olej „zimowy”?

Zastanawiasz się nad wymianą oleju na „zimowy”? Obecnie odchodzi się od tego trendu. Większość produktów dostępnych na rynku doskonale sprawdza się w szerokim zakresie temperatur. Teoretycznie istnieje możliwość wymiany oleju w zimie na środek o większej lepkości. Doskonałym przykładem jest zamiana 0W40 na 5W40. Pamiętaj, żeby bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta. Taka zamiana jest możliwa wyłącznie w sytuacji, gdy instrukcja obsługi Twojego pojazdu podaje więcej niż jeden typ oleju. Jednocześnie taki zabieg sprawi, że wiosną będziesz musiał wymienić olej na nowy. To tak naprawdę niepotrzebnie zwiększa koszty serwisowania pojazdu.

Jeśli chcesz mieć gwarancję, że olej zapewni optymalną ochronę w warunkach zimowych, to zaplanuj wcześniej standardową wymianę. W ten sposób z  początkiem zimy motor w Twoim aucie będzie chronić świeży środek smarny.

Czym różnią się oleje do jednostki napędowej aut osobowych i ciężarowych?

Specyfika pracy jednostki napędowej w aucie ciężarowym jest wyraźnie różna od samochodu osobowego. Przede wszystkim silnik jest narażony na dużo większe obciążenie. Zarówno ze względu na masę pojazdu, jak i pokonywane dystanse. Różni się również zakres obciążeń. Silniki aut ciężarowych rzadko przekraczają 2000 obrotów na minutę. Wydajność tych jednostek napędowych jest dużo niższa w przełożeniu na moc osiąganą z jednego litra pojemności skokowej. Mocne silniki aut ciężarowych wyróżnia przede wszystkim duży moment obrotowy, który ma bezpośredni wpływ na ich właściwości transportowe. Moc jednostki napędowej w wielotonowej ciężarówce można porównać do silników w autach sportowych. Nierzadko sięga ona 500 KM. Moment obrotowy takiego motoru to 2000 Nm.

Silniki w TIR-ach mają miski olejowe o pojemności nawet 40 litrów. W autach osobowych to zazwyczaj 4-5 litrów. Motor ciężarówki pracuje w niższych temperaturach, co ma pozytywny wpływ na trwałość środka smarnego. Sam skład różni się w przypadku tych dwóch typów pojazdów. Środki smarne stosowane w ciężarówkach mają inne proporcje dyspersantów. To dodatki odpowiedzialne za wiązanie sadzy. Oleje do aut ciężarowych mają większą zawartość popiołu. Zabezpiecza on pierścienie tłokowe przed korozją. Chroni także tuleje cylindrów przed przyspieszonym zużyciem. W autach osobowych coraz częściej stosuje się preparaty niskopopiołowe. Jest to podyktowane restrykcyjnymi normami emisji spalin.

Przy wyborze oleju silnikowego do swojego auta powinieneś bezwzględnie kierować się zaleceniami producenta. W instrukcji obsługi pojazdu znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące parametrów środka smarnego do danej jednostki napędowej. Postępowanie zgodnie z zaleceniami producenta pozwoli Ci wydłużyć bezawaryjną pracę silnika. Dzięki temu zaoszczędzisz sobie niepotrzebnych stresów oraz wydatków. W osobnym artykule na blogu omawiamy, jak wymienić olej silnikowy.