
Jak sprawdzić wiek opon?

Data produkcji opon jest jednym z ważniejszych aspektów, na który zwracają uwagę kupujący. Wielu kierowców szuka opon wyprodukowanych najpóźniej rok od daty nabycia. Doszukują się w ten sposób lepszych właściwości jezdnych, bądź trwałości produktu. Czy faktycznie nowa opona jest lepsza od tej wyprodukowanej 1-2 lata wcześniej? Wszystko zależy od marki ogumienia oraz warunków jej przechowywania.
Gdzie znajduje się informacja o roku produkcji opony?
Rok produkcji opony można ustalić na podstawie symboli umieszczonych na jej boku. W tym celu powinieneś odszukać na oponie skrót DOT (Department Of Transport, czyli departament transportu), po którym umieszczone są następujące symbole:
- MWXW - kod DOT zgodny z wymogami norm USA,
- cyfry 2122 - zakodowana data produkcji,
- E4 - homologacja dotycząca krajów unii Europejskiej,
- cyfry 0228906 - numer homologacji.
Na boku opony znajdziesz także informacje na temat pochodzenia produktu. Kraj produkcji odczytasz tuż obok napisu “Made in” (ang. Wyprodukowano w). W oznaczeniach opon możesz również doszukać się kodu fabryki, w której powstała opona:
- B5 - Michelin w Olsztynie,
- A5 - Dębica S.A w Dębicy,
- HW - Barum Continental, Otrokovice, Republika Czeska,
- J3 - Matador A.S. Puchov, Słowacja,
- 8C - Firestone – Francja.
Jak odczytać wiek opon z kodu DOT?
Jeśli na oponie widnieje 3-cyfrowy kod (np. 139), to oznacza on datę produkcji opon jeszcze w latach 90. Takie ogumienie to rzadkość na naszych drogach. Oznaczenia czterocyfrowe (np. 2122) informują o roku produkcji (dwie ostatnie cyfry) oraz tygodniu produkcji (dwie pierwsze cyfry). Czyli w tym przypadku kod 2122 oznacza, że opona została wyprodukowana w 21 tygodniu (czerwiec) 2022 roku.
Kiedy ogumienie zaczyna się starzeć?
Większość opon zachowuje swoje właściwości do 5 lat od daty produkcji. Oczywiście na ich jakość i stan wpływa miejsce i sposób magazynowania. Niektórzy producenci zapewniają, że ich opony nie tracą na jakości nawet przez 10 lat! Opony Michelin objęte są gwarancją przez 10 lat od daty produkcji. W przypadku gdy są eksploatowane, gwarancja obejmuje okres 7 lat od początku użytkowania. Oznacza to, że masz do czynienia z wysokiej klasy produktem. W efekcie nie musisz przejmować się tym, że opona została wyprodukowana kilka sezonów temu.
W kwestii procesu starzenia się opon istnieje wiele sprzecznych informacji. Pamiętaj, że dużo ważniejsza od daty produkcji jest data montażu opon w pojeździe. Dlaczego? Ponieważ prawidłowo magazynowana opona starzeje się dużo wolniej niż ta pracująca na samochodzie.
Wielu specjalistów przekonuje, że w kwestii żywotności opon 1 rok na pojeździe to jak 10 lat w magazynie. Czy tak jest w rzeczywistości? W celu sprawdzenia tej tezy przeprowadzono trzy badania w Korei Płd., Niemczech i Arabii Saudyjskiej. Wyniki badań w Korei Płd. i Niemczech nie wykazały żadnej różnicy w osiągach opon nowych i nieużywanych opon 3-letnich. Testy zostały przeprowadzone przez:
- koreański Departament Ochrony Konsumenta podczas jazdy z dużą prędkością oraz w czasie hamowania i ruszania,
- niemiecki automobilklub ADAC podczas badania oporu toczenia.
Analiza wykonana w Arabii Saudyjskiej wykazała, że zmiany starzeniowe w oponie używanej na pojeździe przez rok są porównywalne do zmian starzeniowych opony przechowywanej przez 10 lat. Oczywiście zakładając, że ogumienie jest magazynowane zgodnie z zaleceniami. Specjaliści marki Michelin sugerują wycofanie z użytkowania opon starszych niż 10 lat.
Polskie przepisy nie są zbyt restrykcyjne w kwestii użytkowania opon. W naszym kraju nie ma obowiązku poruszania się na ogumieniu sezonowym. Minimalna dopuszczalna głębokość bieżnika to zaledwie 1,6 mm. Brak za to ograniczenia dotyczącego dopuszczalnej daty produkcji opon. W praktyce możesz poruszać się autem na 20-letnich oponach i nie otrzymasz za to mandatu. Chyba że na kołach będzie już widać wybrzuszenia, pęknięcia czy guzy. Za zły stan techniczny auta, a więc także opon, grozi mandat w wysokości 3000 złotych.
W jakich warunkach przechowywać opony?
Niewłaściwe magazynowanie opon ma dużo bardziej negatywny wpływ na ogumienie niż intensywna eksploatacja. Pamiętaj, że miejsce składowania powinno spełniać następujące warunki:
- Opony nie mogą mieć kontaktu z substancjami chemicznymi. Związki zawarte w oleju czy benzynie pogarszają elastyczność gumy.
- Opony powinny być przechowywane w odpowiedniej pozycji. Przy ułożeniu w słupek wymagana jest cykliczna zamiana miejscami co kilkanaście dni. Opony można też składować na specjalnych stojakach.
- W pomieszczeniu powinna panować odpowiednia temperatura (między -5 a +25 stopni) oraz wilgotność (maksymalnie do 70%).
- Opony nie mogą być narażone na bezpośrednie działanie źródeł ciepła (piece, grzejniki) oraz promieni słonecznych.
- Pomieszczenie powinno być regularnie wietrzone.
Długotrwałe przechowywanie opon letnich na mrozie ma niekorzystny wpływ na właściwości mieszanki gumy. Podobnie dzieje się w przypadku opon zimowych składowanych w pobliżu źródeł ciepła.
Więcej informacji na temat sposobów przechowywania opon znajdziesz w osobnym artykule na naszym blogu.
Data produkcji opony ma dużo mniejsze znaczenie niż sposób jej użytkowania oraz magazynowania. Teoretycznie ten sam model nowej 3-letniej opony magazynowany z optymalnych warunkach może mieć lepsze właściwości niż roczne ogumienie składowane na balkonie.