
Jak działa płyn hamulcowy?

Wsiadasz za kółko? Zanim ruszysz, sprawdzasz lusterka, światła i pasy. Włączasz ulubioną muzykę i już jesteś gotowy do drogi. Stop! Nie wciskaj pedału gazu, jeśli nie masz pewności, że i tym razem… zatrzymasz się na czas.
Do czego służy płyn hamulcowy i dlaczego jest tak ważny?
Jego zadaniem jest przenoszenie sił z pedału hamulca na klocki hamulcowe. Dobry jakościowo płyn:
- Pozwala zahamować w każdych warunkach. Nawet podczas ekstremalnych sytuacji.
- Maksymalnie skraca czas reakcji hamowania pojazdu po naciśnięciu hamulca.
- Chroni układ hamulcowy przed korozją oraz wyciekami z gumowych przewodów i uszczelnień.
- Posiada optymalne właściwości higroskopijne, dzięki którym absorbuje wodę. Woda, która nie została wchłonięta z płynu, zimą może zamarznąć w przewodach. To skutkuje utratą możliwości hamowania. Natomiast obecna w płynie w zbyt dużej ilości obniża jego temperaturę wrzenia i może doprowadzić do tzw. korka parowego.
- Charakteryzuje się niską prężnością par i zachowuje niski poziom odparowalności. Przez to preparat zużywa się kilkukrotnie wolniej (ograniczona konieczność częstej wymiany) i zachowuje najlepsze właściwości również podczas częstego hamowania.
- Poprawia siłę hamowania i nie prowadzi do jej zaników.
- Współpracuje z systemami ABS, ESP i ASR oraz innymi elektronicznymi systemami wspomagania i kontroli trakcji,
- Przedłuża żywotność układu hamulcowego.
- Wydłuża czas eksploatacji pojazdu, wpływając na ogólny stan techniczny samochodu.
W skrócie: im lepszy płyn, tym wyższe bezpieczeństwo jazdy i szybsze hamowanie. Dlatego powinieneś sprawdzić jego jakość.
Wymiana płynu hamulcowego – jak zaniedbania wpływają na układ hamulcowy?
Niewymieniony, wyeksploatowany lub źle dobrany płyn hamulcowy znacznie wydłuża drogę hamowania. Ponadto może spowodować, że hamulce wcale nie zadziałają. A awaria układu hamulcowego może spotkać Cię w najmniej oczekiwanym momencie.
Istotna jest właściwość płynu hamulcowego, nadająca mu optymalną lepkość oraz odporność temperaturową. Zbyt niska temperatura wrzenia słabej jakości płynu hamulcowego może być bardzo dotkliwa w skutkach. Szczególnie w sytuacji dużego obciążenia cieplnego układu hamulcowego. Dochodzi do tego w następujących sytuacjach:
- częste, ostre hamowanie,
- zjazd ze wzniesień,
- jazda po krętej drodze z koniecznością częstego naciskania hamulca,
- hamowanie awaryjne podczas jazdy obciążonym pojazdem.
Jeśli płyn odznacza się niską temperaturą wrzenia, kierowca odczuwa zanik siły hamowania. W takiej sytuacji pedał hamulca nie wykazuje oporu i nie reaguje na naciskanie lub reaguje z dużym opóźnieniem. Dzieje się tak, ponieważ w wyniku tarcia felgi oraz tarcze hamulcowe ulegają podgrzaniu. Ich temperatura podnosi się nawet do 150 – 300°C. Ciepło z tarczy przenosi się na klocki hamulcowe, stamtąd na tłoczki, a następnie na płyn. Jeśli wytworzona temperatura jest wyższa od temperatury wrzenia płynu, dochodzi do zjawiska zwanego potocznie zapowietrzeniem układu hamulcowego. W rzeczywistości powstaje w nim gaz. Takie zjawisko w praktyce oznacza po prostu utratę możliwości hamowania.
Żaden kierowca nie chce znaleźć się w sytuacji zagrożenia na drodze, dlatego tak ważna jest dbałość o właściwy dobór płynu hamulcowego i jego regularną wymianę. Dzięki doskonałym parametrom wysokiej klasy płyn hamulcowy zapewnia maksymalne bezpieczeństwo podczas jazdy. Nawet w ekstremalnych warunkach pogodowych szybko przedostaje się do siłowników układu hamulcowego. W ten sposób sprawia, że auto zawsze zahamuje w porę, a droga hamowania będzie zauważalnie krótsza.
Badania świadomości kierowców i statystyki (niestety) nie kłamią. Przeciwnie często szokują i zadziwiają. Pokazują, że aż:
- 70% samochodów poruszających się po drogach ma nadmiernie zużyty płyn hamulcowy,
- 27% pojazdów kwalifikuje się do natychmiastowej wymiany płynu w układzie hamulcowym,
- 22% kierowców nigdy nie zlecało wymiany płynu hamulcowego,
- 81% warsztatów nie proponuje swoim klientom wymiany płynu hamulcowego,
- 72% kierowców nie wie, jaką rolę odgrywa płyn hamulcowy w układzie hamowania,
- 27,3% wypadków drogowych spowodowanych niesprawnością wynika z niesprawności układu hamowania,
- 46% kierowców płyn hamulcowy wymienia bardzo rzadko,
- 23% nie wymienia go wcale, bo nie ma świadomości, że trzeba to robić.
Niska cena czy wysoka jakość? – nie musisz wybierać!
Ponad połowa kierowców wcale nie posiada płynu hamulcowego na wymianę. Ci, którzy decydują się na jego zakup, wybierają jak najtańszy płyn. To niestety często przekłada się na słabą jakość
preparatu. Na 10 zapytanych kierowców aż 6 przyznaje, że wybiera płyn hamulcowy, kierując się jego niską ceną. To oczywisty błąd. Pozorna oszczędność kilku złotych może kosztować o wiele więcej. Drogą naprawę układu hamulcowego, a nawet zdrowie i życie kierowcy czy osób, które znalazły się na drodze w nieodpowiednim miejscu i czasie.
Dobrej jakości płyn hamulcowy to stosunkowo mały wydatek. Jego wymiana w serwisie również nie jest droga. Możesz to także zrobić samodzielnie. Za niewielką kwotę zyskasz pewność i bezpieczeństwo, które na drodze procentuje podwójnie – w postaci lepszego stanu pojazdu oraz ochrony użytkowników drogi. Wymiana płynu hamulcowego kosztuje niewiele, a koszt ten ponosi się rzadko, dlatego tym bardziej nie warto narażać się na niebezpieczeństwo.
W kontekście sprawnego działania układu bardzo ważna jest także szczelność przewodów hamulcowych. Elementy te są produkowane ze zbrojonej gumy. Niestety z upływem czasu i w wyniku działania niekorzystnych czynników tworzywo starzeje się. W efekcie mogą pojawiać się miejscowe pęknięcia powodujące wycieki. To także wrota, przez które do układu dostaje się wilgoć. Wpływa ona na pogorszenie parametrów technicznych płynu hamulcowego. Pamiętaj, że o skuteczności hamowania decyduje jego jakość i stopień nawodnienia. Nawet pomimo szczelnego układu z czasem traci on swoje właściwości. W efekcie staje się bardziej podatny na działanie wysokich temperatur.
Dlatego zalecamy wymianę płynu co 2 – 3 lata lub każdorazowo po przejechaniu 40.000 km.
Oczywiście równie istotne dla skuteczności hamowania mają pozostałe elementy układu. W osobnym artykule wyjaśniamy, jak działają klocki hamulcowe. Dzięki dbałości o wszystkie elementy układu będziesz czuć się pewnie i bezpiecznie podczas jazdy w najtrudniejszych warunkach.
Jaki płyn hamulcowy wybrać?
Specjaliści Euromaster polecają ORGANIKA DOT-4 LV od znanego i cenionego producenta płynów hamulcowych.
Oto najważniejsze zalety ORGANIKA DOT-4 LV:
- rekomendowany przez renomowanych producentów samochodów Ford, Renault, VW, Audi, Seat, Škoda, Mercedes, Porsche, Jaguar, Peugeot i innych,
- przeznaczony do układów hamowania z systemem ABS, ESP i ASR i innymi elektronicznymi systemami wspomagania i kontroli trakcji,
- posiada Certyfikat ITS, potwierdzający zgodność parametrów z PN,
- zgodny z międzynarodowymi normami jakościowymi FMVSS 116 (DOT - 4), ISO 4925, SAE J1703, PN-C-40005,
- otrzymał najwyższą notę 6 gwiazdek w rankingu płynów hamulcowych dostępnych na polskim rynku.