
Obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego w Polsce i za granicą

Każdy samochód zarejestrowany w Polsce musi być wyposażony w sprawną gaśnicę oraz trójkąt ostrzegawczy. Reguluje to stosowne rozporządzenie Ministra Infrastruktury. Jako kierowca powinieneś też zadbać o prawidłowy montaż oraz czystość tablic rejestracyjnych w pojeździe. Od 6 lipca 2022 roku każdy nowo wyprodukowany model na terenie Unii Europejskiej musi być wyposażony w czarną skrzynkę.
Trójkąt i Gaśnica
Trójkąt ostrzegawczy musi posiadać homologację potwierdzającą, że spełnia on m.in. wymogi dotyczące powierzchni. Podczas ustawiania tego elementu zachowaj odpowiednie odległości:
- od pojazdu poza terenem zabudowanym - 30-50 metrów,
- od pojazdu na autostradzie minimum 100 metrów (przeciętnie ok. 120 kroków).
Podczas holowania umieść trójkąt ostrzegawczy za tylną szybą, po lewej stronie holowanego auta.
Zalecana przez ekspertów gaśnica powinna być oznaczona typem BC (umożliwiająca gaszenie płynów i gazów) lub ABC (służy do gaszenia płynów, gazów i ciał stałych) i mieć pojemność przynajmniej 1 kg. Gaśnica musi posiadać ważną homologację. Za jeszcze lepsze modele uważa się modele o zawartości co najmniej 2 kg, ponieważ dłużej wypuszczają strumień.
Gaśnica powinna przechodzić przegląd raz do roku. Policja nie ma kompetencji, aby karać za przekroczony termin ważności, lecz niesprawna gaśnica może być przyczyną rozprzestrzenienia się pożaru auta. Legalizacja gaśnicy 1 kg to nic innego jak przeprowadzenie przeglądu technicznego przez specjalistę na okręgowej stacji diagnostycznej. Gaśnica jest skuteczna w przypadku gaszenia ognia w samym zarodku, ale także stłumi większy płomień na ciałach stałych.
Jakie mandaty za brak obowiązkowego wyposażenia samochodu?
Za brak poszczególnych elementów wyposażenia pojazdu podczas kontroli drogowej możesz otrzymać następujące kary:
- brak trójkąta ostrzegawczego lub gaśnicy – 20-500 złotych,
- nieczytelna, nieoświetlona lub zasłonięta tablica rejestracyjna – 100 złotych.
Kary grożą również kierowcy, który nie będzie używał trójkąta ostrzegawczego zgodnie z obowiązującymi przepisami:
- nieprawidłowa lub brak sygnalizacji postoju pojazdu z powodu jego awarii czy wypadku – 150 złotych,
- nieprawidłowa sygnalizacja postoju na autostradzie lub drodze ekspresowej – 300 złotych,
- nieoznakowanie holowanego pojazdu – 150 złotych.
Jakie elementy wyposażenia dodatkowego warto mieć w aucie?
Poza gaśnicą i trójkątem ostrzegawczym powinieneś zadbać o wyposażenie swojego samochodu w dodatkowe elementy jak:
- rękawiczki ochronne,
- ustnik do sztucznego oddychania,
- opaska uciskowa,
- bandaże i plastry z opatrunkiem,
- koc termoizolacyjny,
- chusta trójkątna,
- linka holownicza (obowiązkowy element wyposażenia na Słowacji i Węgrzech,
- podnośnik i klucz do kół,
- zapas żarówek i bezpieczników.
Apteczka jest wymagana w autobusach, taksówkach, czy innych samochodach przystosowanych do przewozu osób, a także w samochodach do nauki jazdy. Szukaj apteczek z Europejską normą DIN 13164 (Deutsches Institut für Normung) w sklepach medycznych. Nie przewoź w apteczce leków i środków dezynfekujących, a zwłaszcza tych w płynie. Rozbita lub nieszczelna butelka i rozlany płyn mogą zniszczyć całą jej zawartość. Leki wymagają specjalnego przechowywania, a stale wożone w samochodzie nie nadają się do użycia. Sprawdzaj stan apteczki co pół roku i wymieniaj przeterminowane lub uszkodzone elementy. Okres ważności wyposażenia wynosi 5 lat.
Eksperci zalecają także posiadanie kamizelki odblaskowej. Pamiętaj, że po opuszczeniu auta po zmroku w terenie zabudowanym kierowca staje się pieszym, którego odzież musi być wyposażona w elementy odblaskowe. Kamizelkę musisz posiadać ze sobą na terenie kraju, który jej wymaga. Nie jest ona traktowana, jako wyposażenie pojazdu. Po prostu kierowca ma obowiązek jej posiadania i założenia, gdy wychodzi z samochodu np. na pasie awaryjnym autostrady. Kamizelka powinna mieć taśmę odblaskową zgodną z normą EN 471.
Obowiązkowe wyposażenie samochodu za granicą?
Konwencja Wiedeńska z 1968 roku mówi, że pojazd powinien mieć wyposażenie obowiązujące w kraju jego rejestracji. Co to oznacza w praktyce? Jeśli Twoje auto jest zarejestrowane w Polsce, a podróżujesz po Hiszpanii, to nie musisz mieć na wyposażeniu zapasowego koła obowiązkowego w tym kraju. W razie kontroli drogowej policjant nie ma prawa nałożyć na Ciebie mandatu za jego brak.
Sytuacja może się jednak zmienić, kiedy spowodujesz wypadek, a okaże się, że brak obowiązkowego wyposażenia (np. opon zimowych), miał wpływ na zaistnienie samego zdarzenia.
W przypadku kamizelki odblaskowej musisz posiadać ją ze sobą na terenie kraju, który jej wymaga. Nie jest ona traktowana jako wyposażenie pojazdu. Kierowca jest zobowiązany do jej posiadania i założenia, gdy wychodzi z samochodu np. na pasie awaryjnym autostrady. W tym przypadku nie możesz powołać się na zapisy Konwencji Wiedeńskiej.
Przed podróżą warto jednak sprawdzić wykaz państw-stron konwencji, aby upewnić się, że obowiązuje ona w regionach, przez które planujesz przejeżdżać lub spędzać w nich urlop.
Wyposażenie, jakie muszą wozić w aucie kierowcy w innych krajach:
- trójkąt ostrzegawczy - Dania, Holandia, Wielka Brytania, Szwajcaria, Szwecja, Finlandia, Węgry, Belgia,
- trójkąt ostrzegawczy i kamizelka odblaskowa - Włochy, Norwegia, Portugalia, Francja,
- trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa i apteczka pierwszej pomocy - Niemcy, Malta,
- trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa i gaśnica – Rumunia,
- trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, apteczka i gaśnica - Austria, Łotwa, Bułgaria,
- trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, apteczka i żarówki zapasowe – Chorwacja,
- trójkąt ostrzegawczy, apteczka i gaśnica – Grecja,
- pasy bezpieczeństwa i apteczka – Czechy,
- dwa trójkąty alarmowe, kamizelka odblaskowa, koło zapasowe i zestaw do jego wymiany – Hiszpania,
- trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, gaśnica, apteczka i kliny zabezpieczające koła – Estonia.
W niektórych krajach wymagane są dosyć nietypowe elementy wyposażenia. W Chorwacji są to zapasowe żarówki. Wyjątkiem są pojazdy wyposażone w oświetlenie halogenowe i LED. W Estonii masz obowiązek zabezpieczania kół klinami. W Hiszpanii z kolei masz obowiązek posiadać w pojeździe aż dwa trójkąty ostrzegawcze. Przepisy wielu krajów uwzględniają obowiązek posiadania apteczki i kamizelki odblaskowej.
Czym są czarne skrzynki obowiązkowe w nowych pojazdach?
Od 6 lipca 2022 roku wszystkie pojazdy wyprodukowane w Unii Europejskiej muszą posiadać czarną skrzynkę. Jest to niewielkie urządzenie montowane w niewidocznym miejscu. Czarna skrzynka nie rejestruje obrazu i dźwięku. Jej zadaniem jest monitorowanie następujących danych o zachowaniu kierowcy oraz samochodu:
- prędkość,
- użycie hamulca,
- aktywność tempomatu,
- zapięcie pasów bezpieczeństwa.
Nagrywanie danych ma rozpoczynać się na 5 sekund przed ewentualnym wypadkiem drogowym. Zebrany materiał pomoże służbom ustalić przyczyny wystąpienia zdarzenia drogowego. Pojazdy wyprodukowane przed lipcem 2022 roku, które aktualnie są w sprzedaży jako nowe auta, nie muszą posiadać czarnych skrzynek. Jednocześnie od 2024 roku każdy pojazd produkowany na terenie Unii będzie musiał być wyposażony w takie urządzenie. Obecnie jego koszt oscyluje w granicach 400 złotych.
Obowiązkowe wyposażenie pojazdu jest istotne nie tylko podczas kontroli drogowej. Pamiętaj, ze w razie braku jednego z elementów Twoje auto może nie przejść okresowego badania technicznego. W takiej sytuacji będziesz musiał zakupić brakujący element i ponownie zgłosić się do diagnosty. To wiąże się z dodatkowymi, zupełnie niepotrzebnymi kosztami.