Jak uniknąć zmęczenia za kierownicą?

 17-10-2019

Spędzasz dużo czasu za kierownicą swojego auta? Zapewne nie raz odczuwałeś znużenie podczas pokonywania dłuższej trasy. Zmęczenie dopada każdego. Jest ono szczególnie niebezpieczne, jeśli pojawia się podczas prowadzenia pojazdu. Znużenie za kółkiem może być równie groźne, jak jazda pod wpływem alkoholu! Największym wrogiem kierowcy są mikrodrzemki. To stan świadomości pomiędzy snem a przebudzeniem. Podczas jego trwania część mózgu wyłącza się na kilka sekund. Inne partie ciała cały czas funkcjonują, więc ciało mimowolnie wykonuje ostatnią czynność. Czy zdajesz sobie sprawę, że możesz wpaść w mikrodrzemkę, nawet o tym nie wiedząc? Nadal będziesz miał otwarte oczy, ale nie będziesz widział. Mikrodrzemki są efektem zmęczenia lub wykonywania monotonnej czynności. A do takich zaliczyć można długotrwałą jazdę drogą szybkiego ruchu. Badania naukowe dowodzą, że niektóre mikrodrzemki mogą trwać nawet do 6 sekund. W tym czasie Twoje auto może pokonać ponad 200 metrów, jadąc z prędkością autostradową. 

Jak uniknąć zmęczenia za kierownicą?

Aby zniwelować uczucie ospałości za kółkiem oraz zniwelować ryzyko wystąpienia mikrodrzemki, powinieneś przestrzegać kilku zasad. Przygotowaliśmy dla Ciebie praktyczne wskazówki, które warto stosować przed i w czasie podróży.

Przygotuj się do wyjazdu

W przeddzień wyjazdu weź wieczorem ciepłą kąpiel, dzięki której zmniejszysz  napięcie mięśniowe i ułatwisz organizmowi przejście w stan relaksu. Po obudzeniu, a jeszcze przed wyjazdem weź zimny prysznic. Doskonale Cię obudzi i jednocześnie wzmocni odporność.

Zadbaj o dobry sen

Przed podróżą koniecznie dobrze się wyśpij. To prawda, że przed wyruszeniem w trasę jest mnóstwo rzeczy do załatwienia. Postaraj się jednak wygospodarować także czas na wypoczynek. Twój organizm na pewno odwdzięczy się podczas długiej podróży.

Zadbaj o optymalną temperaturę

Odpowiednia temperatura w samochodzie pomoże Ci zachować koncentrację oraz zmniejszy uczucie senności. Optymalna temperatura w samochodzie podczas długiej podróży to 20-22°C.

Ustaw fotel kierowcy

Prawidłowa pozycja za kierownicą wpływa na zmęczenie, komfort podróżowania i bezpieczeństwo. Zadbaj o właściwą pozycję za kółkiem. Więcej na ten temat znajdziesz w specjalnym poradniku, który opublikowaliśmy tutaj.

Zjedz posiłek bogaty w węglowodany

Odpowiedni posiłek z pewnością doda Ci energii. Pamiętaj, żeby się nie przejadać. Lepiej jest jeść co 3-4 h mniejsze porcje niż jedną dużą raz na 12h. Jedzenie powinno zawierać sporą ilość błonnika, który wyrównuje poziom cukru we krwi. Chude, białe mięso również zmniejszy Twoje zmęczenie.

Wypij kawę po obiedzie

Małe espresso pół godziny po obiedzie pomoże zwalczyć senność po posiłku. Unikaj jednak słodkich napojów kawowych z mlekiem i karmelem. Mogą one przynieść zupełnie odwrotny efekt.

Zadbaj o dotlenienie organizmu

Brak ruchu powoduje niedotlenienie mózgu, a co za tym idzie ospałość  i problemy z koncentracją. Może to dziwnie wyglądać, ale zrób kilka przysiadów lub skłonów. Dotlenisz umysł i pobudzisz organizm do dalszej pracy.

Omijaj miasta

Jeśli tylko masz możliwość, korzystaj z obwodnic. Omijając miasto, oszczędzisz czas, paliwo i nerwy. Sfrustrowany staniem w korkach będziesz popełniał więcej błędów na drodze, chcąc nadrobić stracony czas.

Pij dużo wody

Dobrze nawodniony organizm pracuje efektywniej, a częste wizyty w toalecie skutecznie zmuszają do cyklicznych przerw i ruchu.

Posłuchaj ulubionej muzyki i dobrych żartów

Zabawny towarzysz podróży, płyta z dobrym kabaretem, audiobook z nauką języka obcego lub energetyczna muzyka nie tylko poprawiają humor, ale także pozwalają zachować świeżość umysłu.

Rozmawiaj z pasażerami

Jeśli jedziesz z pasażerem, poproś go o utrzymywanie z Tobą stałego kontaktu. Rozmawiajcie na dowolny temat. Podróżując samemu, możesz użyć radia CB lub zwyczajnie zadzwonić do znajomych. Pamiętaj tylko o używaniu zestawu głośnomówiącego.

Nie trać koncentracji na finiszu

Ostanie kilometry są najtrudniejsze. Gdy cel jest już bardzo blisko, to spada czujność. Myślami jesteś już u celu podróży. Jeśli odczuwasz dużą senność, a masz jeszcze 10 km drogi, to zatrzymaj się i zrób przerwę. To tylko kilka minut, które pozwolą Ci wrócić do domu całym i zdrowym.

Czego nie robić w trakcie jazdy?

Przed i w czasie podróży wystrzegaj się następujących błędów:

Nie zastępuj snu kawą lub herbatą

Oczywiście filiżanka kawy lub mocnej herbaty działa pobudzająco, lecz zbyt duża dawka kofeiny lub teiny powoduje osłabienie. Może także wywołać mdłości i bóle głowy. Taniny zawarte w herbacie hamują wchłanianie żelaza, co nasila uczucie zmęczenia i osłabienia. Paradoksalnie możesz stać się bardziej senny.

Nie objadaj się słodyczami

Jednym z obiegowych mitów jest podnoszenie sobie poziomu cukru batonikami, ciastkami lub słodkim napojem. Ma to w teorii pobudzić do działania. Taki zabieg ma sens w przypadku osób cierpiących na cukrzycę. U zdrowego człowieka ilość wydzielonej insuliny po spożyciu takiego posiłku spowoduje nagłą senność i chwilową śpiączkę. Po około godzinie Twój organizm nie będzie pamiętał już o dawce energii, jaką mu dostarczyłeś. Pojawi się za to uczucie zmęczenia i senności.

Nie nadużywaj tempomatu

Tempomat jest wygodny, lecz pozbawia Cię kontroli nad prędkością pojazdu. W efekcie zdejmuje z Ciebie kolejny obowiązek. To może spowodować szybsze pojawienie się znużenia.

Jak działa system monitorujący senność za kierownicą?

Z pomocą kierowcą przychodzą producenci aut, którzy nieustannie rozwijają technologie zwiększające bezpieczeństwo. Taką z pewnością jest Driver Alert. To układ monitorujący stabilność jazdy samochodu. System wykrywa następujące zachowania:

  • gwałtowna korekta toru jazdy,
  • częste odbijanie od prawej lub lewej krawędzi pasa,
  • brak reakcji kierowcy przez dłuższy czas.
  • System ulega aktywacji po przekroczeniu prędkości 65 km/h.

Driver Alert reaguje na nieprawidłową jazdę alarmem dźwiękowym. Sygnał jest powtarzany w przypadku braku reakcji kierowcy. Poza tym na panelu sterowania pojawia się kontrolka z symbolem filiżanki kawy.

Zmęczenie za kierownicą jest równie niebezpieczne, jak wsiadanie za kółko po spożyciu alkoholu. Dlatego powinieneś bezwzględnie przestrzegać powyższych zasad. To pomoże Ci nie zasnąć na autostradzie, a w efekcie może uratować Twoje zdrowie i życie.