
Serwis klimatyzacji samochodowej
Diagnostyka, serwis i napełnianie klimatyzacji
Klimatyzacja jest podstawowym elementem wyposażenia każdego samochodu. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z dodatkowych korzyści, jakie niesie za sobą jej używanie w chłodniejsze dni. Klimatyzacja w samochodzie to nie tylko sposób na obniżenie temperatury podczas upałów. Pozwala także na ogrzanie, oczyszczenie i osuszenie wnętrza pojazdu. Dlatego warto zadbać o regularny serwis klimatyzacji i sprawne działanie układu przez cały rok.
Jak działa klimatyzacja samochodowa?
Klimatyzacja samochodowa działa podobnie do znanej wszystkim domowej lodówki. Czynnik chłodzący krążący w układzie cyklicznie zmienia stan skupienia z ciekłego w lotny. Gaz przepływa przez wymiennik ciepła (parownik), w wyniku czego znacznie spada jego temperatura. Następnie schłodzone powietrze jest wtłaczane do kabiny przez dmuchawę.
Dlaczego warto korzystać z klimatyzacji?
Regularny przegląd klimatyzacji sprawia, że układ:
- prawidłowo filtruje zanieczyszczenia znajdujące się w samochodzie,
- zmniejsza wilgotność powietrza,
- poprawia komfort jazdy i zwiększa czujność na drodze.
Właściwa temperatura podczas podróży pomaga zwiększyć koncentrację, co udowodniono w badaniach niemieckiego automobilklubu ADAC. Specjaliści wskazują, że temperatura pozwalająca uzyskać najlepsze warunki podróży powinna oscylować w granicach 20-22°C.
W samochodach montowane są automatyczne lub manualne układy klimatyzacji. W pierwszym przypadku najczęściej mamy do czynienia z klimatyzacją wielostrefową, która sama dobiera odpowiednie parametry, aby zapewnić optymalne warunki podróży. Wówczas kierowca musi jedynie ustawić pożądaną temperaturę. Jej utrzymanie odbywa się automatycznie. Nieco inaczej wygląda sytuacja z klimatyzacją manualną. Wymaga ona od pasażerów rozsądnego, ręcznego sterowania. Zbyt mocne, nagłe wychłodzenie kabiny może spowodować przeziębienie. Intensywna praca klimatyzacji obciąża układ napędowy i elektryczny, co powoduje wyższe zużycie paliwa. Intensywna praca klimatyzacji może spowodować uszkodzenie elementów tapicerki. W tym przypadku zalecamy rozpoczęcie podróży przy opuszczonych szybach do momentu ochłodzenia wnętrza i stopniowe obniżanie temperatury.
Zaniedbana, nieregularnie serwisowana klimatyzacja negatywnie wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy, ale też samopoczucie pasażerów, ponieważ:
- zanieczyszcza powietrze we wnętrzu samochodu,
- zwiększa zużycie paliwa,
- wydziela nieprzyjemny zapach spowodowany grzybami i bakteriami,
- niewłaściwie chłodzi powietrze,
- generuje nadmierny hałas,
- powoduje wilgoć i zaparowane szyby.
Sprawdź, co wpływa na stan klimatyzacji w Twoim aucie!
Zastanawiasz się, jak poprawić działanie klimatyzacji w swoim samochodzie? Zalecamy przede wszystkim:
- stosowanie produktów przeciwbakteryjnych, które zwalczają nieprzyjemne zapachy i drobnoustroje,
- kontrolowanie raz w roku ilości czynnika i stanu klimatyzacji,
- napełnianie klimatyzacji nowym płynem chłodzącym co dwa lata.
Przed wizytą w serwisie zapoznaj się z kosztorysem usługi. Oczyść również wloty powietrza do kabiny, przewietrz wnętrze, wysusz dywaniki i wykładziny podłogowe.
Jak przebiega diagnostyka klimatyzacji samochodowej?
Pracą układu klimatyzacji zarządza zaawansowany sterownik. Jego zadaniem jest m.in. odczyt temperatury oraz ciśnienia w obwodach. Stwierdzone nieprawidłowości są zapisywane w pamięci sterownika. Diagnostyka układu klimatyzacji samochodowej polega na podpięciu specjalnego testera do gniazda diagnostycznego i odczytaniu informacji zapisanych przez sterownik.
Kolejne istotne etapy diagnostyki klimatyzacji samochodowej to:
- Pomiar temperatury w układzie
Diagnosta przykłada specjalny czujnik do kratek nawiewu i odczytuje skrajne temperatury generowane przez klimatyzację. Następnie porównuje uzyskane wyniki do danych serwisowych oraz uwzględnia czas potrzebny do osiągnięcia przeciwstawnych wartości temperatury.
- Sprawdzenie odpływu wody z parownika
W przypadku zatkania odpływu woda zacznie gromadzić się na podłodze pojazdu, co może spowodować np. pleśnienie dywaników.
Jak wygląda serwis klimatyzacji w aucie?
Kompleksowy przegląd klimatyzacji składa się z następujących czynności:
- Uzupełnienie czynnika
Ubytek czynnika chłodniczego w ciągu roku może wynieść nawet 10%. Ponadto zużyciu ulega środek smarujący. Dlatego w trakcie serwisu klimatyzacji sprawdzana jest szczelność, a następnie układ jest opróżniany i napełniany nowym czynnikiem chłodzącym.
- Odgrzybianie układu klimatyzacji
Najpopularniejszą metodą czyszczenia klimatyzacji jest ozonowanie, które pozwala usunąć przykre zapachy oraz zniszczyć drobnoustroje znajdujące się w przewodach wentylacyjnych i całej kabinie.
- Wymiana filtra kabinowego
Zanieczyszczony filtr obniża skuteczność wentylacji kabiny i powoduje parowanie szyb. Filtr węglowy dużo skuteczniej wyłapuje nieprzyjemne zapachy.
- Wymiana filtra osuszacza
Osuszacz pochłania wilgoć i chroni układ przed korozją. Wymiany najlepiej dokonać co 2 lata lub w przypadku kolizji, której skutkiem jest uszkodzenie układu klimatyzacji.
Przegląd klimatyzacji powinien odbywać się tylko w wyspecjalizowanych warsztatach. Jeśli szukasz profesjonalnego serwisu, sprawdź punkty Euromaster i wybierz ten, który znajduje się najbliżej Twojej lokalizacji. Złożona budowa urządzenia oraz fakt, że układ klimatyzacji pracuje pod ciśnieniem, wymaga użycia odpowiedniego sprzętu oraz przeprowadzenia prac przez wyszkolony personel.
Najczęstsze nieprawidłowości podczas serwisu klimatyzacji to:
- wymiana filtra kabinowego bez uprzedniego oczyszczenia kanałów doprowadzających i odprowadzających powietrze,
- nieprawidłowe odgrzybianie klimatyzacji, czyszczenie parownika klimatyzacji,
- brak kontroli drożności kanału odprowadzającego skropliny.
Dużym, ale i częstym błędem w niewykwalifikowanych serwisach jest nadmierne skrócenie czasu wytwarzania próżni. Jest ona konieczna do usunięcia pozostałej ilości czynnika chłodzącego oraz wilgoci. Niewłaściwie wykonana procedura obniża wydajność układu klimatyzacji.
Jeśli po okresie zimowym czujesz nieprzyjemną woń z układu wentylacyjnego, może to oznaczać dużo bardziej złożony problem niż niewłaściwy serwis klimatyzacji.
Serwis klimatyzacji - filtr kabinowy na straży czystego powietrza
Podczas przeglądu klimatyzacji należy zwrócić uwagę na kabinowy filtr powietrza (filtr przeciwpyłkowy). Wychwytuje on szkodliwy dla zdrowia pył z opon i klocków hamulcowych, pleśń, piasek, owady, liście i wiele innych zanieczyszczeń. Jeśli jest zapchany, negatywnie wpływa na efektywność działania klimatyzacji i wentylacji. Należy wymieniać go raz w roku lub przy większych przebiegach co ok. 20 tys. km. Na rynku są dostępne zwykłe filtry bądź filtry węglowe, które dzięki zawartości węgla aktywnego lepiej pochłaniają nieprzyjemne zapachy i zanieczyszczenia. Rozwiązanie to jest droższe, jednak wystarcza na dłużej niż podstawowa wersja i wyróżnia się większą powierzchnią filtrującą.
Zastanawiasz się jak poznać, że filtr kabinowy jest zapchany? Najprostszy sposób to pojawienie się ciemnych kłaczków lub osadu na desce rozdzielczej.
Pamiętaj, że klimatyzacja ma zapewnić wszystkim pasażerom komfort termiczny oraz czyste, świeże powietrze. Zadbaj, aby Twój pojazd był bezpiecznym i wygodnym środkiem transportu. Umów się już dziś na wizytę w serwisie Euromaster i skorzystaj z promocji na serwis klimatyzacji! Chcesz wiedzieć, ile kosztuje nabijanie klimatyzacji? Wyślij zapytanie do serwisu, a szczegółowo wycenimy usługę dla Twojego auta.