
Naprawa szyb
Naprawa pęknięć i odprysków oraz wymiana szyb samochodowych
Jazda samochodem z uszkodzoną szybą jest w Polsce zabroniona. Stwierdzenie pęknięcia podczas badania technicznego zakończy je oceną negatywną. Nie każde uszkodzenie kwalifikuje szybę do wymiany. Niektóre pęknięcia i odpryski można skutecznie naprawić bez narażania się na większe koszty. Dlatego w serwisach Euromaster proponujemy kompleksowe usługi w tym zakresie. Dysponujemy odpowiednim sprzętem oraz wykwalifikowaną kadrą pracowników. Oferujemy naprawę szyb w autach osobowych i dostawczych oraz pojazdach ciężarowych.
Jakie uszkodzenia szyby kwalifikują się do naprawy?
Niezależnie od rodzaju uszkodzenia szybę należy jak najszybciej naprawić lub wymienić na nową. Uszkodzona szyba negatywnie wpływa na widoczność. Ponadto może całkowicie pęknąć pod naporem powietrza, co zwiększa ryzyko poważnej kolizji lub wypadku. Poruszanie się pojazdem z uszkodzoną szybą jest niezgodne z przepisami ruchu drogowego. Stwierdzenie takiej usterki podczas kontroli drogowej grozi zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego i nałożeniem mandatu w wysokości do 500 zł.
Nie każde uszkodzenie szyby można skutecznie naprawić. Najpierw muszą być spełnione określone warunki:
- Uszkodzenie szyby może mieć maksymalną średnicę 22 mm, co odpowiada wielkości monety pięciozłotowej.
- Odległość uszkodzenia od krawędzi szyby powinna być większa niż 10 cm. W przypadku niektórych modeli aut, gdzie szyba jest mocno wygięta przy jej krawędziach, zaleca się nawet większą „strefę ochronną”.
- W przypadku kilku uszkodzeń na jednej szybie odległość między nimi musi przekraczać 10 cm.
- Nie należy naprawiać uszkodzeń szyby zlokalizowanych w polu widzenia kierowcy. Sam proces naprawczy zawsze pozostawia jakiś ślad. Płynna żywica używana do wypełnienia odprysku ma inną strukturę niż szkło. W efekcie inaczej załamuje światło. Efekt naprawy zależy w głównej mierze od użytego sprzętu, a więc zestawu naprawczego, jakości żywicy, umiejętności montażysty oraz stopnia zabrudzenia w uszkodzonym miejscu.
- Niektóre rodzaje szyb (szyba solarna) nie powinny być naprawiane.
- W niektórych sytuacjach od uszkodzenia mogą odchodzić podłużne pęknięcia, które uniemożliwiają naprawę. Nie można wprowadzić do nich żywicy naprawczej albo poziom naprężeń jest zbyt wysoki.
Jak przebiega naprawa szyb samochodowych?
Naprawa uszkodzenia szyby składa się z następujących etapów:
- Oczyszczenie uszkodzonego miejsca, usunięcie zabrudzeń i wilgoci.
Usuwane są nie tylko luźne fragmenty szkła, ale także zebrane w szczelinach ciecze i zabrudzenia. Do oczyszczenia uszkodzonego miejsca używa się pompy próżniowej oraz specjalnych narzędzi ułatwiających odspojenie drobin szkła.
- Wypełnienie uszkodzonego miejsca specjalną żywicą.
Masa jest aplikowana pod ciśnieniem. Dzięki temu dociera do najtrudniej dostępnych miejsc i całkowicie wypełnia wszystkie pustki. Żywica charakteryzuje się taką samą przeziernością co oryginalne szkło. Preparaty są produkowane w różnych odcieniach. Wykazują także zróżnicowaną lepkość, którą dopasowuje się do rodzaju i formy uszkodzenia oraz temperatury aplikacji.
- Utwardzenie naprawionego miejsca za pomocą promieni UV.
W efekcie nałożony materiał zastyga i tworzy trwałą spoinę.
- Usunięcie nadmiaru żywicy i polerowanie powierzchni.
Profesjonalnie naprawiona szyba odzyska niemal 100% przezierności. Po pewnym czasie znalezienie miejsca naprawy może być praktycznie niemożliwe.
Dlaczego warto zlecić naprawę szyby w samochodzie?
Niejednokrotnie wymiana uszkodzonej szyby jest dużo szybsza niż jej naprawa. Nie w każdym przypadku trzeba się jednak decydować na takie rozwiązanie. Jeśli rysa lub pęknięcie jest zlokalizowane w odległości większej niż 10 cm od brzegu szyby, a samo uszkodzenie jest dosyć świeże, to warto rozważyć naprawę.
Takie rozwiązanie ma kilka oczywistych zalet:
- Po fachowo wykonanej naprawie szyba odzyskuje nawet 95-99% pierwotnej wytrzymałości w miejscu uszkodzenia.
- Podczas naprawy nie jest naruszana konstrukcja pojazdu.
- Koszt naprawy szyby jest niższy od całkowitej wymiany.
- Usługa najczęściej jest wykonywana od ręki, a czas naprawy nie przekracza 30 minut.
- Naprawa szyby jest ekologiczna, ponieważ nie ma konieczności demontażu i utylizacji danego elementu.
- Efektem naprawy jest poprawa widoczności w uszkodzonym miejscu.
Chcesz zlecić naprawę uszkodzonej szyby? Umów się w jednym z serwisów Euromaster. Nasi specjaliści ocenią charakter uszkodzenia i zakwalifikują je do naprawy lub wymiany. Przed realizacją usługi otrzymasz szczegółowy kosztorys. Wybierz dogodny serwis i termin wizyty. Zadbaj o najwyższy poziom bezpieczeństwa w czasie podróży samochodem.